12 شهریور 1396
مطلب مشاوره ای

شرایط انصراف از دانشگاه

special

اطلاع کامل از شرایط انصراف در دانشگاه های دولتی و آزاد و پیام نور و ... جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری در این پست به طور کامل مطالعه نمایید .

مشاوره شرایط انصراف از دانشگاه جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری

در صورتی که تصمیم  برای شرکت مجدد در کنکور سراسری  در هر مقطعی دارید باید از شرایط انصراف  از دانشگاه روزانه ( دولتی ) ، آزاد ، غیر انتفاعی ، پیام نور ، شبانه و پردیس خودگران داشته باشید تا بتوانید در کنکور سراسری شرکت نمایید . در این مقاله سعی خواهیم کرد هر آنچه را که  در مورد شرایط انصراف از دانشگاه ها و شرکت مجدد در کنکور سراسری مورد نیاز داوطلبان است را به طور کامل شرح دهیم .

 

 

 

شرایط  انصراف از دانشگاه جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری

جهت ثبت نام در کنکور سراسری باید  حداکثر تا پایان وقت اداری روز 1 اسفند از تحصیل انصراف داده باشد که اگر  دفترچه ثبت نام کنکور سراسری را به دقت مطالعه نمایید این اجبار برای دانشجویان دوره روزانه می باشد و در صورتی که انصراف انجام نشود به عنوان تخلف محسوب می شود. جهت انصراف باید فرم شماره سه را که در انتهای دفترچه  کنکور سراسری وجود دارد تکمیل نمایید.

همچنین می توانید بند مربوط به انصراف از دانشگاه  در دفترچه ثبت نام کنکور 96 در زیر مطالعه نمایید.

 شرایط انصراف از دانشگاه

 

نکات مهم انصراف از دانشگاه روزانه جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری

در صورتی که در دانشگاه روزانه در حال تحصیل هستید  باید حداقل دو ترم تحصیلی را پشت سر بگزارید و سپس انصراف دهید در غیر این صورت از کنکور سال بعد  جهت قبولی در رشته های روزانه محروم خواهید شد .

 

هر داوطلبی تنها یک بار حق انصراف از دانشگاه  روزانه و شرکت مجدد در کنکور در آن مقطع را دارد.

 

محرومیت از کنکور مجدد بستگی به دوره ی قبولی شما دارد . در صورتی که در دانشگاه روزانه قبول شده و ثبت نام ننمایید  و یا اینکه  ثبت نام نمایید و دو ترم را بصورت کامل پشت سر ننمایید از کنکور سال بعد محروم خواهید شد . قولی در دوره های شبانه و غیر انتفاعی و ازاد و پیام نور مشکلی از جهت محرومیت ایجاد نمی کنند.

 

اگر دانشجوی روزانه هستید و در قصد شرکت در کنکور سراسری دارید ( ترم های سه و بالاتر ) باید قبل از 1 اسفند از تحصیل انصراف داده باشید.

چنانچه داوطبان مرد مشکل نظام وظیفه داشته باشند در صورتی می توانند از دانشگاه روزانه خود انصراف دهند و حق شرکت مجدد در کنکور سراسری را داشته باشند که مدرک کاردانی معادل دریافت نکرده باشند ( در ترم های غیر از 1 و 2  اعلام انصراف نموده باشند . )

 در صورتی که  می خواهید در کنکور رشته ای به غیر از دپیلم خود شرکت نمایید جهت مشاهده شرایط اینجا کلیک کنید.

شرایط انصراف از دانشگاه جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری  ارشد

کسانی که دانشجو ارشد و دکتری می باشد و قصد شرکت دوباره در کنکور سراسری ارشد را دارند باید تا قبل از ثبت نام از تحصیل انصراف دهند اما در صورتی قصد قبولی در مقاطع ارشد دانشگاه ازاد را دارید نیازی به انصراف نیست.

 

شرایط انصراف از دانشگاه جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری دکتری

 

کلیه ی دانشجویان مقطع دکتری که قصد شرکت دوباره در کنکور سراسری را دارند باید قبل از ثبت نام از تحصیل انصراف داده باشند. این قانون شامل  قبولی مقاطع تحصیلی دانشگاه آزاد نمی باشد.

 

 

هزینه انصراف از دانشگاه دولتی روزانه ، پیام نور ، آزاد ، غیر انتفاعی و پردیس های خود گردان

هزینه انصراف در دانشگاه های مختلف  در این بخش بررسی خواهیم نمود.

میزان هزینه انصراف در دانشگاه های دولتی نسبت به دانشگاه و رشته و سال تحصیلی متفاوت است که باید در مورد این بخش از خود دانشگاه میزان جریمه را جویا شوید.

جریمه انصراف از دانشگاه پردیس خودگران معادل شهریه ی ثابت تعداد ترم های باقی مانده تحصیل فرد می باشد.

میزان هزینه انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه غیر انتفاعی و شبانه  1.5 برابر شهریه ثابت می باشد.

 

نکات مهم :

در صورتی که دانشگاه دانشجوی دانشگاه روزانه هستید بعد از انصراف در یک دانشگاه دیگر پذیرفته شوید از پرداخت جریمه معاف خواهید شد.

در صورتی که دانشجوی دانشگاه آزاد هستید و بعد انصراف قصد تحصیل در دانشگاه آزاد دیگر را داشته باشید از پرداخت جریمه معاف خواهید بود.

 

 اگر این مطلب را دوست داشتی و میخوای به همکلاسی کمک کنی با کلیک بر روی +1 بهش امتیاز بده
لطفا همه فیلد هارا به درستی پر نمایید.
نظر شما در سایت ثبت گردید و پس از تایید قابل مشاهده می باشد.

نظرات کاربران

امتیاز شما به این مطلب :

Fatemeh
29 خرداد 1397

سلام وقتتون بخیر.من پارسال کنکور ارشد (شبانه)قبول شدم و بخاطر شرکت مجدد در کنکورارشد امسال بعد از ثبت نام انصراف دادم.میخواستم بدونم با توجه به اینکه زمان اعلام نتایج ارشد دانشگاه های سراسری و ازاد با هم متفاوتند اگر امسال در دوره روزانه قبول بشم و تبت نام کنم نمیتونم بعد از مشخص شدن نتایج دردانشگاه آزاد از دوره روزانه انصراف بدم؟(چون در بعضی سایت ها این مطلب وجود داشت که فقط یکبار حق انصراف وجود داره)

pic
همکلاسی
29 خرداد 1397

سلام دانشگاه آزاد و سراسری در هنگام اعلام نتایج به صورت مستقل می باشند

فاطمه.ق
28 خرداد 1397

سلام.من ورودی۹۶دانشگاه فرهنگیانم.دو ترم گذروندم.اگر انصراف بدم میتونم کنکور۹۸شرکت کنم و روزانه قبول شم؟

pic
همکلاسی
28 خرداد 1397

سلام باید تا 20 اسفند سال قبل از تحصیل انصراف داده باشید تا بتونید در کنکور 98 برای قبولی در رشته های روزانه شرکت کنید .

امیر
18 خرداد 1397

سلام یک سوال داشتم اگر من دانشگاه روزانه قبول شده باشم و فقط به صورت اینترنتی در اون دانشگاه ثبت نام کرده باشم اما نرم انصراف محسوب میشه؟

pic
همکلاسی
20 خرداد 1397

سلام برای ثبت نام قطعی باید حتما به صورت حضوری مراجعه کنید و ثبت نام اینترنتی ملاک نمیباشد .

مجید
14 خرداد 1397

سلام بعد از انتخاب رشته در دوره شبانه(دوره دوم) ارشد دولتی و قبولی در آن .چنانچه ثبت نام نکرده و ادامه تحصیل ندهم .آیا برای شرکت در سال بعد محرومیت وجود دارد .لطفا راهنمایی کنید

pic
همکلاسی
14 خرداد 1397

سلام خیر محدودیتی برای شرکت در آزمون سال بعد ندارید .

حسین
22 اردیبهشت 1397

سلام و روز بخیر، بنده در حال حاضر ترم سوم رشته نرم افزار کاردانی در یک دانشکده هستم. دولتی روزانه ورودی بهمن. 2 ترم قبل رو مشروط شدم و برای این ترم تعهد نامه به دفاتر رسمی بردم که ادامه تحصیل بدم. قصد دارم انصراف بدم و به دانشگاه علمی کاربردی برم تا فوق دیپلم و لیسانس رو از اونجا بگیرم! تعهد زیادی به درس ندارم. قصدم از درس خوندن فقط گرفتن مدرک لیسانس هستش. متاسفانه تو کشور ما باب شده که هرکس لیسانس نداشته باشه، بی سواده! درصورتی که مهم تخصص هر فرد هستش. من الان در شرکتی مربوط به رشته تحصیلی مشغول به کار هستم. اگر دانشگاه من رو به هر دلیلی اخراج کنه ( این ترم هم احتمال زیاد مشروط میشم ! ) باید مستقیم برم سربازی که اصلا جالب نیست و از کار و علمم عقب می مونم. با این اوصاف، شما چه پیشنهادی دارید ؟ انصراف بدم میتونم بدون جریمه و ... وارد دانشگاه علمی کاربردی بشم !؟

سید حسین
11 اسفند 1396

با عرض سلام وادب بنده سال96 ارشد روزانه قبول شدم ولی ترم اول مرخصی گرفتم و این ترم انتخاب واحد کردم ولی میخوام انصراف بدم به دانشگاه مراجعه کردم میگه برای این ترم جریمه نمیشی ولی برای ترم قبلت که مرخصی بودی حدود دومیلیون و خورده ای جریمه میشی بعدش میگه باید بری سامانه سجاد وزارت علوم اقدام کنی. خواهشا راهنمایی بفرمایید راهی هست که جریمه نشم؟ و سال 98 دوباره ارشد شرکت کنم روزانه قبول بشم میتونم برم؟

حسین
08 اسفند 1396

سلام من ازدانشگاه فنی شبانه قبول شدم وثبت نام کردم میخوام انصراف بدم ایا میتونم درکنکور شرکت کنم وبرا انصراف چه قدر باید هزینه پرداخت کنم کارشناسی

erfan
05 اسفند 1396

سلام من برای نیم سال2 دانشگاه ازاد یزد ثبت نام کردم ولی حالا میخوام برم یک دانشگاه ازاد دیگه میتونم انصراف بدم؟؟

فاطمه
01 اسفند 1396

سلام من امسال کنکور دادم رشته it آموزشکده فنی در اومدم نوبت شبانه و از اونجا انصراف دادم میخوام ببینم میتونم امسال باز کنکور بدم یا باید صبر کنم؟

pic
همکلاسی
03 اسفند 1396

سلام بلی میتونین

منا
23 بهمن 1396

سلام وقت بخیر من امسال در ترم یک از دانشگاه روزانه ارشد ریاضی انصراف دادم ایا می تونم همین امسال درکنکور ارشد یکی از رشته های وزارت بهداشت شرکت کنم یا برای شرکت در کنکور وزارت بهداشت هم باید یکسال صبر کنم.

Mahtab
20 بهمن 1396

سلام.من دانشجوی ترم یک ارشد روزانه ۹۶ هستم و الان قصد دارم انصراف بدم اگر تا ۳۰ بهمن انصراف بدم میتونم در کنکور سراسری روزانه پزشکی ۹۷ شرکت‌کنم؟ کارشناسی یک بار روزانه بودم انصراف دادم و پیام نور خوندم مدرک کارشناشیم پیام نوره با این حال میتونم بازم کنکور سراسری روزانه شرکت‌کنم ؟ شنیدم که فقط یکبار حق انصراف داریم

pic
همکلاسی
03 اسفند 1396

سلام هر شخص فقط دو بار حق قبولی در دانشگاه روزانه را دارد

رضا
07 بهمن 1396

سلام خسته نباشید.من کنکور 95 پیام نور قبول شدم ولی ثبت نام نکردم کنکور 96 دوباره کنکور دادم ولی قبول نشدم و برای معافیت دوباره پیام نور زدم و قبول شدم و ثبت نام کردم.میگن عدم ثبت نام به منزله انصراف از تحصیل هست.میخواستم ببینم این شامل دوره غیرروزانه هم میشه؟آیا ثبت نام نکردن من باعث از دست رفتن امتیاز یک بار انصراف از تحصیل شده؟و من اگه کنکور 97 روزانه قبول بشم میتونم از پیام نور انصراف بدم و روزانه ثبت نام کنم؟

pic
همکلاسی
03 اسفند 1396

سلام بلی میتونین انصراف بدین

سانی
03 بهمن 1396

سلام خسته نباشید من دانشجوی کارشناسی معماری دانشگاه آزادم فقط چهارواحدم مونده .میخوام کنکور تجربی 97 شرکت کنم هدفمم قبولی روزانه (دولتی)سراسریه.حالا آیا باید از دانشگاه آزادم انصراف بدم یا خیر؟

pic
همکلاسی
03 اسفند 1396

سلام تا زمان قبولی وثبت نام نیازی به انصراف نیست

حمیدرضا***
29 دی 1396

باعرض سلام و وقت بخیر من دانشجو ترم۱ کارشناسی ارشد ۹۶ رشته زیست شناسی (فیزیولوژی گیاهی) دوره روزانه ام، این ترممو مشروط شدم و تصمیم گرفتم قبل از این که اخراجم کنند انصراف بدم. مشکل سربازی هم دارم. چند تا سوال داشتم ۱.اگه انصراف بدم میتونم دوباره کنکور بدم؟؟۲.تو همین رشته میتونم یا رشته دیگه ای باید برم؟؟ ۳.اگه بخوام پیام نور یا غیرانتفاعی برم باید قبل از ۳۰بهمن انصراف بدم؟؟ یا مثل آزاد مشکلی نداره؟؟ ۴.میتونم بعد انصرافم دفترچه پست کنم بعد وسط خدمت برم دانشگاه و از معافیت تحصیلی استفاده کنم؟؟

pic
همکلاسی
03 بهمن 1396

سلام اگر انصراف بدین دوباره میتونین شرکت کنین - محدودیتی برای رشته وجود ندارد - در صورتی که میخواهید در دانشگاه روزانه قبول شوید باید قبل 30 اسفند انصراف بدید

مهتاب
22 دی 1396

سلام من دانشجوی ترم یک ارشد روزانه هستم میخواستم بدونم اگه یک ترم رو بخونم و بخوام انصراف بدم باید جریمه پرداخت کنم؟ اصل مدرک کارشناسیم هم دست خودمه.دست دانشگاه نیست که بخوام تحویل بگیرم بازم باید جریمه پرداخت کنم ؟

Ali
26 دی 1396

سلام.مهتاب خانم منم دقیقا شرایط شمارو دارم‌.میخوام انصراف بدم.اگه به جوابی رسیدید ممنون میشم به منم خبر بدید.

pic
همکلاسی
27 دی 1396

سلام باید حتما از تحصیل انصراف داده باشید

pic
همکلاسی
27 دی 1396

سلام باید حتما از تحصیل انصراف داده باشید

سید حسین
11 اسفند 1396

سلام منم تقریبا شرایط شمارو دارم ولی من ترم اول مرخصی بودم این ترم انتخاب واحد کردم خواستم انصراف بدم گفتن برای ارشد 2میلیون جریمه میشیدو باید از طریق سامانه سجاد وزارت علوم پیگیری کنید لطفا اگه راهی برای جریمه نشدن هست بفرمایید تشکر

محمد
27 آذر 1396

باسلام. دانشجوي روزانه ترم ٥ هستم ميخواستم بدونم ميتونم انصراف موقت بدم و بعد كنكور سراسري شركت كنم كه اگه كنكور قبول نشدم بازگشت به دانشگاه داشته باشم؟ و يه سوال ديگه اينكه روزانه قبول بشم نياز به پرداخت جريمه نيست؟ از چند نفر پرسيدم گفتن بايد جريمه بدم

افسانه
18 آذر 1396

سلام . دانشجوی ارشد غیرانتفاع هستم . دانشگاه بابت انصراف شهریه ثابت متغیر دو ترم رو میخواد. شوالم اگر بدون انصراف بخواهم دانشگاه آزاد شرکت کنم مانعی دارد؟ آیا برای ثبت نام دانشگاه آزاد فرم انصراف رو لازمه . سوال دیگر اینکه مدرک لیسانس من دانشگاه گرفت ازم. اگر بدون انصراف دیگه دنبالش نرم . دانشگاه میتونه از طریق قانونی از من شکایت کنه؟ چون واقعا یه پول زور میخوان بگیرن

pic
همکلاسی
23 آذر 1396

سلام برای انصراف از دانشگاه باید هزینه ی مربوطه را پرداخت نمایید تا در مراحل دیگر تحصیل به مشکل نخورید .

امیر
29 آبان 1396

با عرض سلام و ادب بنده میخواهم سال آینده کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنم برای دولتی روزانه و اینکه اگر خارج از کشور بتوانم پذیرش از یک دانشگاه بگیرم انصراف داده و به آن دانشگاه ثبت نام کنم . آیا این نوع انصراف ممکن هست؟ جریمه اش چه قدر میشود؟ آیا بعد انصراف معافیت خواهم داشت ؟