05 بهمن 1396
مطلب مشاوره ای

شرایط تحصیل مجدد در رشته های پزشکی

شاید از رشته ای که در آن تحصیل میکنید و یا فارغ التحصیل شده اید راضی نیستید و میخواهید دوباره در کنکور سراسری شرکت نمایید. در این پست شرایط شرکت دوباره در کنکور سراسری توضیح داده شده است.

شرایط شرکت مجدد در کنکور سراسری

شاید کسانی که مدرک خود را در رشته های پیراپزشکی و پرستاری یا مامایی و یا رشته های غیر از گروه پزشکی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری گرفته باشند قصد تحصیل مجدد وشرکت دوباره در کنکور سراسری و قبولی در رشته هایی  مانند دندان پزشکی ، پزشکی و داروسازی و یا پیراپزشکی را دارند. در این پست کسانی را که تمایل دارند که در رشته های پزشکی قبول شوند به چهار دسته تقسیم میکنیم. اما در ابتدا در مورد شهریه تحصیل مجدد در رشته های پزشکی توضیح خواهیم داد.

 شرایط شرکت مجدد در کنکور سراسری

شهریه تحصیل مجدد در رشته های پزشکی

در دفترچه ی انتخاب رشته ی کنکور سراسری 96 عنوان شده است که ( طبق ابلاغیه مورخ 27/3/1396 هیات عمومی دیوان عدالت اداری ، بند " و " و شرایط اختصاصی مندرج در صفحه ی 5 دفترچه راهنمای ثبت نام ( دفترچه شماره 1 ) آزمون سراسری سال 1396 ابطال شده است . لذا محدودیتی برای تحصیل مجدد آن دسته از داوطلبانی که قبلا با استفاده از امکانات دولتی ( آموزش رایگان ) تحصیلات خود را در رشته ای به پایان رسانده اند ، وجود ندارد.

 

شرایط شرکت مجدد در کنکور سراسری

 

طبق این ابلاغیه در صورت قبولی دوباره در دانشگاه روزانه هزینه ی تحصیل رایگان می باشد.

 

شرایط تحصیل مجدد برای فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی رشته های گروه پزشکی

همانگونه که گفته شد هزینه تحصیل مجدد رایگان می باشد و تحصیل مجدد در همان مقطع و یا مقاطع بالاتر رایگان می باشد و همچنین آقایان برای تحصیل مجدد در رشته های پزشکی و ... نباید مشکل خدمت سربازی داشته باشند. ممکن است بعضی از دانشگاه ها از شما بخواهند که مدرک خود را آزاد کنید که هزینه ی آنچنانی نخواهد داشت و چنان چه تحت بیمه های بیکاری باشید بدون هزینه میتوانید مدرک خود را آزاد کنید. اما کسانی که طرح اجباری در گروه چرستاری و مایی و پیرا پزشکی دارند طبق بند زیر می توانند بعد از تمام شدن تحصیل مجدد طرح خود را بگزرانند.

 

 

طبق  تصمیم گرفته شده در کمیسیون موضوع ماده 2 و3 آئین نامه اجرایی قانون خدمت پزشکان وپیراپزشکان درتاریخ 28 دی ماه 95  ، فارغ التحصیلان رشته هایی با طرح اجباری وزارت بهداشت در مقطع های کارشناسی و کاردانی ( مانند پرستاری ،هوشبری ، علوم آزمایشگاهی و ... ) که قصد دارند دوباره  در کنکور سراسری شرکت نمایند ، درصورت قبولی در رشته های دکتری حرفه ای دندان پزشکی ، پزشکی و داروسازی ، می توانند طرح خود را بعد از اتمام تحصیل در رشته های ذکر شده به پایان برسانند.

 

شرایط تحصیل مجدد برای فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی رشته های غیر پزشکی

افرادی که خواهان شرکت مجدد در کنکور سراسری هستند و فارغ التحصیل رشته هایی غیر از گروه پزشکی هستند نباید به سازمانی تعهد داشته باشند و آقایان از لحاظ نظام وظیفه نبایدمشکلی داشته باشند و هزینه تحصیل مجدد در همان مقطع و یا مقاطع بالاتر مثل پزشکی رایگان می باشد. ممکن است بعضی از دانشگاهها از شما بخواهند که مدرک تحصیلی خودتون رو ازاد کنید که هزینه ی ان چنانی نخواهد داشت و چنان چه از بیمه بیکاری استفاده میکنید بدون هیچ هزینه ای میتوانید مدرک تحصیلی خود را ازاد نمایید.

 

 

 شرایط تحصیل مجدد برای فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

با توجه به رأی هيئت عمومی ديوان عدالت اداری مـورخ 7/6/1396 مبنـی بـر عـدم ابطـال مصـوبه پنجـاه و يكمـين جلسـه شـورای عـالي برنامه ريزی علوم پزشكی مورخ 25/3/1392 ،دانش آموختگان مقاطع كارشناسی ارشد ناپيوسته كليه رشته هـای تحصـيلی و دكتـری عمـومی (پزشكی ، دندانپزشكی ، داروسازی و دامپزشكی ) ميتوانند با رعايت شرايط ذیل از طريق قبولی در آزمون سراسری در مقطـع دكتـری عمـومی رشته های پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی صرفاً در پرديس های خودگردان و ظرفيت مازاد دانشگاههای علوم پزشكی تحصيل نمايند.

- لزوم گذراندن طرح نيروی انسانی براي دانش آموختگان مشمول طرح.
- دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان يا دستگاههای اجرايی و عدم دارا بودن تعهدات سهميه بومی و يا سهميه مناطق محروم.
- نداشتن ممنوعيت تحصيل از نظر سازمان نظام وظيفه.
- كليه پذيرفته شدگان در دوره های پرديس خودگردان و يا ظرفيت مازاد (اعم از اينكه در مقاطع تحصـيلی قبلـی تحصـيل، از آمـوزش
رايگان برخوردار بوده و يا نبوده اند) ملزم به پرداخت شهريه مطابق مصوبه هيئت امنای دانشگاه و مصوبات وزارت بهداشـت، درمـان و
آموزش پزشكی ميباشند.
- دانش آموختگان مقطع كارشناسی ارشد ناپيوسته صرفاً قادر به تحصيل در پرديس های خودگردان و ظرفيت مازاد ميباشند.

قانون تحصیل مجدد رایگان شامل کسانی که داری مدرک ارشد و یا دکتری  روزانه هستند نمیشود و نمیتوانند از تحصیلات دوباره بصورت رایگان بهره مند شوند.

 

نکات مهم تحصیل مجدد رایگان

در جلسه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورخه 1396/3/2 مقرر شد درصورت قبولی در دانشگاه روزانه ، تحصیل مجدد در مقطع جدید یا مقطع قبلی درهرصورت رایگان است.

 

اگر دانشجوی کارشناسی ، ارشد و دکتری روزانه هستید و قصد شرکت دوباره در کنکور سراسری را دارید باید حتما فرم انصراف از تحصیل را تا 30 بهمن تکمیل نمایید.

 

هیچ گونه محدودیت سنی برای تحصیل مجدد  و شرکت دوباره در کنکور سراسری وجود ندارد.

 

اگر تمایل به تحصیل در دانشگاه آزاد دارید مهم نیست  که قبلا در دانشگاه روزانه ( دولتی ) تحصیل کرده اید یا نکرده اید. در هرصورت باید شهریه بپردازید و تفاوتی هم بین شهریه کسانی که کارشناسی یا کارشناسی ارشد یا دکتری دارند با کسانی که برای اولین بار در کنکور سراسری شرکت می کنند ندارند. قبولی در پردیس های بین الملل و یا خودگردان هم در هرصورت همراه با پرداخت شهریه است. چه قبلا از امکانات تحصیل رایگان استفاده کرده اید یا نکرده اید.

 

در پایان هر گونه سوالی در مودر تحصیل مجدد و شرکت دوباره در کنکور سراسری دارید در قسمت نظرات همین پست با ما در میان بگزارید.

 

 

 اگر این مطلب را دوست داشتی و میخوای به همکلاسی کمک کنی با کلیک بر روی +1 بهش امتیاز بده
لطفا همه فیلد هارا به درستی پر نمایید.
نظر شما در سایت ثبت گردید و پس از تایید قابل مشاهده می باشد.

نظرات کاربران

امتیاز شما به این مطلب :

سارا
02 تیر 1397

من فارغ‌التحصیل ارشد آزاد هستم، برای کنکور پزشکی دیپلم تجربی باید داشته باشم؟ تحصیل در پردیس خودگردان و ضرفیت مازاد شامل حال من هم میشه؟

سيامك
01 تیر 1397

سلام دوستان پر تلاشم ديگه يه هفته بيشتر نمونده واستون بهترين رتبه ممكن با توجه به تواناييتون و تلاشتون آرزومندم... روزهاي خوش صداي قدمهاش داره مياد بقيه بچه هام برامون دعا كنين كه ماراتن بد ناجوانمردانه نفس گيره كنكور تجربي موفق باشين

نسرین
29 خرداد 1397

دانش آموختگان مقطع كارشناسی ارشد ناپيوسته صرفاً قادر به تحصيل در پرديس های خودگردان و ظرفيت مازاد ميباشند. با توجه به این بند یعنی دانشگاه ازاد هم نمیتونن پزشکی و دندون بخونن؟

کوثر
29 خرداد 1397

سلام...من فارخ التحصیل مامایی هستم و درحال گذراندن طرحم هستم...ایا می توانم همزمان با طرحم درکنکور ۹۸ شرکت کنم؟؟

دکتری
29 خرداد 1397

از دوستان دکتری هم خواهش میکنم اگر کسی تا الان به دیوان شکایت کرده لطفا متن شکایت رو در اختیار بقیه قرار بده تا با یک شکایت واحد و صحیح جلوی این خودسری های وزارت بهداشت گرفته بشه

آبان
01 تیر 1397

منتظر کسی نباشید خودتون زودتر شکایت کنید اگر برای ارشدها باطل بشه بعدش نوبت اعمال خودسری به دارندگان دکتراس. اگر الان شکایت کنید چون موضوع تحصیل رایگان هست با شکایت ارشدها بررسی میشه و نیاز نیست دوباره منتظر بمونید

دکتری
29 خرداد 1397

سلام دوستان چرا این قسمت از اصلاحیه ی دفترچه کنکور سراسری نادیده گرفته شده اینجا؟ ((تبصره- در مورد امكان شرط تحصيل مجدد دانش‌آموختگان مقطع دكتري پيوسته از محل اين مصوبه، از آنجائي كه در مصوبه ياد شده از مقاطع مذكور ذكري به ميان نيامده است، براي ورودي‌هاي سال 1397 امكان‌پذير نمي‌باشد.)) خوب وقتی وزارت بهداشت از هر خلأیی که در اجرای قانون وجود داره به نفع خودش استفاده کرده وتا الان هم به زور شکایت و چماق از رای دیوان تمکین کرده ، از این که در مصوبه به نکته اشاره نشده هم باز به نفع خودش تبصره داده علی رغم اینکه در سالهای گذشته هیچ منع قانونی برای فارغ التحصیلان دکتری وجود نداشته و ناگهان همچنین تبصره ای از فضا رسیده و اگه باز پیگیری نشه و دوستان دکتری شکایت نکنن قطعا این تبصره ی فضایی رو به بقیه ی مقاطع هم وارد میکنن ، از دوستان و خصوصا جناب علیرضا خواهش میکنم روی این قضیه هم مانور بدین چون تعداد فارغ التحصیلان دکتری که مجددا کنکور میدن بسیار کمه و عملا صدای اعتراضشون به جایی نمیرسه

سارا
31 خرداد 1397

این بند در مورد دکتری پیوسته هست و دکتری تخصصی رو شامل نمیشه

آبان
26 خرداد 1397

بله تاریخ انتشار هست به اشتباه نوشتم تاریخ صدور رای

شیما
25 خرداد 1397

کسی تو دیوان عدالت اشنایی نداره یه خبری چیزی بده از وضعیت؟

هانی
25 خرداد 1397

این رای که آبان میگه مال وزارت علومه که در مورد ارشداست ، 28 فروردین تاریخ پست مقاله توی خبرگذاری هستش ، نه تاریخ رای دیوان .

آبان
24 خرداد 1397

آقا علیرضا بنده هم سایت دیوان رو مدام سر میزنم ولی این رایی که 28 فروردین تو خبرگذاری منتشر شده بود رو ندیدم.

آبان
24 خرداد 1397

خانوم شیما اینجا همه هم دردن . چرا باید با روحو روانه شما بازی کنم. چیزیو که تو خبرگذاری خوندم نقل کردم. دوستانی که پیگیر هستن نظر بدن ببینم یشه بهش استناد کرد ... تاریخ خبر رو هم گفتم...

آبان
24 خرداد 1397

رای 28 فروردین دیوان در مورد تحصیل رایگان رو سرچ بفرمایید. خبر از خبر گذاریه معتبری نقل شده...

امیر
25 خرداد 1397

نوشته ویژه پذیرفته شدگان کنکور ۹۶

آبان
23 خرداد 1397

دوستان من در سایتی خوندم دیوان در 28 فروردین رایی رو صادر کرده ودر اون از ابطالهایی که قبلا برای تحصیل مجدد رایگان دارندگان لیسانس در رشته ی پزشکی و تحصیل مجدد رایگان در مقطع ارشد رای داده اشاره کرده و رای نهایی رو این چنین اعلام کرده که تحصیل مجدد رایگان برای تمامی دارندگان لیسانس .فوق لیسانس و دکتری در هر رشته ای که مسلما پزشکی هم شامل میشود بلامانع است. دوستانی که میتونن لطفا شخصا از دیوان پیگیری نمایند...

آبان
24 خرداد 1397

در خبرگذاریهای معتبر نیز منتشر شده حالا اینکه صد در صد شامل حال ما هم میشه رو دیگه شما نظر بدین...

شیما
24 خرداد 1397

پس من چرا همچین سایتی نمیبینم تو نت آدرس؟

امیر
25 خرداد 1397

اگه مضمونت اینه میشه بهش استناد کرد ولی رای و شماره دادنامه در سایت دیدان عدالت اداری ثبت نشده

هانی
23 خرداد 1397

از این داستانا بگذریم فکر نکنم وضع کاری پزشکا 7 سال دیگه تعریفی داشته باشه ها اونم تازه عمومی ،

هانی
23 خرداد 1397

من از یکی از سایتها نقل قول میکنم : "در جلسه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورخه 2 خرداد 96 مقرر گردید درصورت قبولی در دانشگاه روزانه ، تحصیل مجدد در مقطع جدید یا مقطع قبلی درهرصورت رایگان باشد." که این گفته بر گرفته از متن زیر است که خود دیوان گفته : "نظر به اینکه در آراء شماره 734 مورخ 30 دی سال 92 و آراء 1205 و 494 الی 508 مورخ چهارم آبان سال 95 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به‌ترتیب "قسمت اول بند 3 مصوبه چهل و پنجمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر پرداخت شهریه تحصیل در مقطع دکتری توسط داوطلبی که در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده است"، "بند 3 بخش (ز) فصل سوم دفترچه آزمون سراسری سال 1394 مبنی بر پرداخت شهریه توسط داوطلبی که در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده است در تحصیل در مقطع دکترای عمومی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و یا مقطع کارشناسی رشته‌های گروه پزشکی" و "بخش دوم بند «و» دفترچه شماره یک راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1395 و قسمتی از بند 1-8 دفترچه راهنمای انتخاب رشته تحصیلی آزمون سراسری سال 1395 در خصوص عدم‌پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانیده‌اند در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) و امکان ثبت نام این قبیل از داوطلبان در دوره نوبت دوم (شبانه) در همان مقطع و پرداخت شهریه همانند دانشجویان دوره شبانه در صورت قبولی در دوره روزانه"، ابطال شده است و در تصویب بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال 1396 دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی کشور پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانیده‌اند، در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) امکان‌پذیر ندانسته است، بنابراین بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال 1396 به‌لحاظ مغایرت با مفاد آراء هیئت عمومی با استناد به بند 1 ماده 12 و مواد 88 و 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود." البته دوستان قبلا هم اشاره به این موضوع کردن ، حالا قضیه اینه که بر طبق این رای در هر مقطعی 2 بار حق تحصیل رایگان وجود داره حالا این بند "و" 97 کلا زیر سوال هستش و بعد از قبولی در این 3 رشته اگر جلو تحصیل رایگان شما از طرف دانشگاه گرفته شد شما میتونین با استناد به این رای اقدام کنین . حالا در هر صورت بشینین درستونو بخونین چون تا قبول نشین این داستانا اصلا شامل حالتون نمیشه . من خودم فکر میکنم تمام اینکارا واسه دلسرد کردن ماها بوده وگرنه خود وزارت بهداشت میدونه اینکار قانونی نیست صرفا جهت دلسردی ما اینو تو دفترچه گذاشتن و مطمئنا توی سال 98 هم یه جور دیگه حال مارو میگیرن

آبان
24 خرداد 1397

من هم فکر میکنم این مشکل حل بشه یجور دیگه بقول شما حالمونو میگیره ولی از طرفی هم هرچی فکر میکنم میبینم واقعا دیگه جای بهانه نیست. اگر بود تا الان همه رو گفته بودن مخصوصا برای لیسانسه ها که تعدادشون خیلی بیشتر از ماست...

آبان
23 خرداد 1397

چرا نظرمو که درمورد پیگیری شکایت توسط مردم بود رو ثبت نکردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سارا
23 خرداد 1397

سلام اقای فرزاد ببخشید میشه بیشتر توضیح بدید، بند واو دفترچه ۹۷کی باطل شد مگه؟

پرویز
24 خرداد 1397

هیچی بابا این بنده خدا الکی یه چیزی گفت و در رفت

آبان
22 خرداد 1397

دوستان من امروز متوجه شدم گویا دیوان اوایل اردیبهشت به تحصیل رایگان دارندگان ارشد در سه رشته پزشکی دندون ودارو رای داده....

علی
23 خرداد 1397

تو رو خدا راس میگین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ از کجا این خبرو خوندین ؟ منبعتون معتبر بود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آبان
23 خرداد 1397

من تو یه سایت خوندم

پرویز
23 خرداد 1397

از کجا متوجه شدید؟ همچین خبری نیست فعلا، یکی از صفحات اینستا یه ماه پیش یه خبری به نقل از دیوان گذاشته بود که تحصیل برای همه اونایی که دوباره میخان کنکور بدن رایگان شد ولی خبرش منبعی نداشت. ولی امیدوارم یه روزی همه بتونیم رشته دلخواه رو رایگان بخونیم، من که خیلی خوشبینم

بانو
23 خرداد 1397

مطمئنین؟چون من میخوام دفاع کنم ارشدمو البته غیرانتفاعی خوندم و کنکور ۹۸ مد نظرمه

علیرضا
23 خرداد 1397

من نمیدونم شما چرا اینقدر دست به شایعه تون خوبه :-( ، ول هم نمیکنید شایعات رو. تمام اخبار رو مستند پیگیری کنید. اگه رایی توی هیئت عمومی دیوان صادر بشه در کمتر از 3 هفته روی سایت دیوان و در بخش آرای هیئت عمومی میاد. الان هم آرای صادره هیئت عمومی تا تاریخ 1 خرداد در دسترس هست. برید پیدا کنید ببینید رایی صادر شده یا نه؟ تازه قبل از ثبت توی سایت من و سایر شکات از طریق نامه ی دیوان و یا سایت سامانه ثنا مطلع میشیم.

شیما
23 خرداد 1397

از کجا فهمیدین لطفا بیشتر توضیح بدین یا اگه چیزی نمیدونین و قصد اذیت کردن دیگران و بازی با روح و روانشونو دارین خواهشا اینکارو نکنین.هیچ کس در شرایطی نیست که خرف های الکی دیگرانو بشنوه لطفا موثق حرف بزنید

هانی
24 خرداد 1397

چه جالب :-)

آبان
24 خرداد 1397

دوستان دست به شایعه چیه!!!!!!!!!!!!! به طرز بیان بنده دقت فرمایید من هم نگفتم صددرصد گفتم گویا یعنی با شکو تردید

مختار عاشقی
22 خرداد 1397

سلام لطفا در مورد شرکت در کنکور سراسری رشته پزشکی با داشتن مدرک ارشد فرایند و شرایط سنی امکان شرکت هست

Erf
22 خرداد 1397

سلام ، من لیسانس مکانیک از دانشگاه دولتی دارم و میخواستم برای رشته دندون کنکور بدم و تحصیل مجدد داشته باشم ، فقط یه مشکل که جدیدا فکرمو به خودش مشغول کرده این بنده که " هیچ تعهدی به هیچ سازمان یا ارگانی نداشته باشد" ، این تعهد شامل تعهد خدمت در قبال آموزش رایگانم میشه؟ ینی ما فارغ التحصیلای روزانه هیچ راهی جز خریدن و آزاد کردن مدرکمون نداریم؟؟؟ نمیدونم چرا کسیو ندیدم که این مشکل به ذهنش خطور کرده باشه و سوال بپرسه ، خودم دست به کار شدم! یهو دیدی قبول شدیم و رفتیم برا ثبت نام یهو زدن زیرش و گفتن تو تعهد خدمت رایگان لیسانستو انجام ندادی و نمیشه ثبت نام کنی بسلامت!!! یکیم این که چطور اینجا نوشتین میتونین مدرک خودتونو آزاد کنین و هزینه آنچنانی نداره؟؟!! از هزینه ها خبر دارین؟ 15-20 میلیون هزینه آنچنانی نیست؟ لطفا کمک کنین یه جواب درست میخام واقعا ذهنمو درگیر کرده مرسی

آبان
23 خرداد 1397

سلام اینکه برای تحصیل مجدد میگن مدرک قبلیتو باید با پرداخت هزینه آزاد کنید تا شمارو ثبت نام کنید غیرقانونی هست! آزاد کردن مدرک فقط درصورت خروج از کشور هست! شا میتونید به دیوان شکایت کنید(کارمون شده شکایت به دیوان!!!!) اینکه میگن هزینه ی آنچنانی نداره برای ورودی های قبل از 90 مدرک لیسانس چیزی حدود 2سه تومن میشه بعداز90 رو خبر ندارم

علیرضا
23 خرداد 1397

سلام، من این سوال رو قبلا جواب دادم، تعهد خدمتی اختیاری ای که دارید رو یا بر روی تعهد خدمت رشته ای که قبول میشید اضافه میکنن و یا میگن مدرک قبلیتون رو آزاد کنید (هر دو موردش رو میتونن اجرا کنن). در هر صورت به خاطر این مورد اخراج نمیکنن. تازه شما اگه مدرکتون رو میذاشتید کاریابی، بعد یکسال میتونستید ازاد کنید. شرایط کاریابی رو ببینید اگه در 6 ماه اخیر فارغ التحصیل شدید یا کمتر از 6 ماه از خدمتتون میگذره میتونید مدرکتون رو بذارید کاریابی تا بعد مدتی آزاد بشه.

محسن
23 خرداد 1397

با سلام آزاد کردن مدرک به سال ورودی به دانشگاه بستگی داره و برای مقطع کارشناسی به هیچ عنوان انقدر نیست مثلا برای ورودی ما که سال 88 بود هزینه آزاد سازی مدرک کارشناسی کلا 3 ملیون تومن هست که البته اگه وام هم گرفته باشید کلا به 5 تومن نمیرسه هزینه آزاد سازی که شما شنیدید مربوط به مقطع ارشد هست و اون هم باز فرق میکنه سال ورودش برای ما که مثلا ورودی 92 هستیم ترمی 2.5 ملیون هست البته اینو اگر که می خواید دقیقتر بدونید باید برید از بخش آموزش های آزاد دانشگاه محل تحصیلتون بپرسید اما مبلغ 20 تومنو اینها برای کارشناسی اصلا درست نیست.

فرزاد
22 خرداد 1397

واقعا تعجب میکنم از این همه تناقض. منو بگو برای کسب اطلاعات به این چنین سایت هایی سر میزنم. عزیزان داستان حل شد و اینا از قافله عقبند هنوز. شما با هر مقطع تحصیلی اعم از لیسانس، فوق لیسانس و دکتری و چه روزانه باشی چه شبانه باز هم میتونی مجدد کنکور بدی و حق تحصیل رایگان داری.

آبان
22 خرداد 1397

کجا نوشته آقا فرزاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ منبع موثق لطفا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

امیر
22 خرداد 1397

سلام آقا فرزاد واقعا حل شده؟

pic
هانی مرتضایی
22 خرداد 1397

lolz :D

ناشناس
22 خرداد 1397

شما ک از غافله جلو هستی لا اقل به خودت زحمت بده دفترچه ی کنکور بند و رو بخون!

شیما
22 خرداد 1397

از کجا میدونین؟ اگه اطلاعاتی دقیق دارین تو رو خدا بیشتر توضیح بدین

ایران
22 خرداد 1397

نه دوست گرامی اشتباه نکن هیچم داستان حل نشده باید این رای دیوان بیاد وگرنه هیچی معلوم نیست.

علیرضا
22 خرداد 1397

آنکس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابدالدهر بماند. شما مثل اینکه اطلاعاتتون از یک سال پیش تا الان اپدیت نشده :-)

علی
23 خرداد 1397

نتیجه شکایت اومده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

مسعود
21 خرداد 1397

سلام من فارغ التحصیل ارشد دانشگاه آزادم منم باید نگران این بند واو دفترچه باشم؟

پرویز
23 خرداد 1397

بله متاسفانه مشکل برای همه ارشدها هستش، منم ارشدم شبانه بوده

آبان
21 خرداد 1397

الان پرونده ی شما خارج از نوبت بررسی میشه؟؟

آبان
22 خرداد 1397

آقا علیرضا با شما هستم

علیرضا
23 خرداد 1397

بله بنظر میرسه که اینطوره، چون شکایت ما مربوط به نقض آرای پیشین دیوانه و نه یک شکایت با موضوع جدید. در نتیجه خارج از نوبت بررسی میشه.

آبان
20 خرداد 1397

خدا خیر بده به خانم بهتاش. هرجا هستن سلامت باشند و خوشحال...

علی
21 خرداد 1397

چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

هانی
20 خرداد 1397

این تیک ارشد که موقع ثبت نام بود مگه اختیاری بود ؟ راستی کسی اطلاع داره که میشه شهریه ترمی پردیسو قسطی داد یا باید کلشو یه جا بدیم یا بستگی به دانشگاه داره ؟

آبان
20 خرداد 1397

سلام. دوستان یعنی هیچ راهی وجود نداره که دیوان پرونده ها رو زودتر بررسی کنه؟ تا قبل از جواب اولیه کنکور. نمیشه درخواست داد؟ کسی اطلاع نداره؟؟

علیرضا
20 خرداد 1397

زودتر از این راهی که ما رفتیم واقعا دیگه راهی نیست. یه حالت بررسی توی نوبت هست که 2 سال طول میکشه، حالت دیگه بررسی خارج از نوبت با توجه به آرای پیشین دیوان هست که زیر یک سال طول میکشه. راه میونبر دیگه ای وجود نداره.

آبان
19 خرداد 1397

سلام. دوستانی که اطلاع دارند لطفا بگن چیزی که میگم درسته یا خیر چنین چیزی نبوده، در دفترچه ی کنکور سا 95و96 خبری از بند واو نبود چون آقای جرفی سال 94 شکایت کرده بودن و دستور لغو موقت صادر شده ود و وزارت بهداشت هم این 2 سا ل تمکین کرده و مورد بند واو رو تو دفترچه نیاورده. درسته؟ آیا ممکن است برای انتخاب رشته نیز وزارت بهداشت از لغو موقت تمکین کند؟

علیرضا
20 خرداد 1397

این حرفایی که گفتین خیلی خیلی غلط و شایعه هست. رای ها و دادخواست های پیشین دیوان در مورد ادامه تحصیل حی و حاضر هست، دفترچه راهنمای ثبت نام از سال 90 تا 97 هم حی و حاضر میتونید دانلود کنید و بخونید. دیگه بقیه ی چیزهایی که میشنوید شایعه هست. وقتی خودتون یه وقت کوتاه بذارید و اینا رو توی دو ساعت نگاه کنید دیگه فریب این شایعات رو نمیخورید. موفق باشید.

آبان به میلاد
19 خرداد 1397

این محدودیت فقط برای سه رشته ی دندون دارو و پزشکی میباشد. شما در هر رشته ی دیگه ای میتونید تحصیل رایگان داشته باشید اما حواستونو جمع کنید مبدا علوم آزمایشگاهی قبول بشید و پشیمون بشید که کاش پزشکی یا دندون میخوندم خیلی مراقب باشید حتما خودتون میدونید اگه ۲بار روزانه قبول بشید دیگه حق شرکت در آزمونو ندارید

پرویز
19 خرداد 1397

دوستان به نظرتون تعداد شکایت ها رو بیشتر کنیم بهتر نیست؟ یا بتونیم با یه خبرگزاری هماهنگ بشیم که گزارشی در این مورد بده. یا از طریق نماینده گان مجلس پیگیری کنیم، امسال سال انتخابات مجلسه نماینده ها دوباره یاد مردم میفتن فکر کنم فرصت خوبیه، لطفا بقیه دوستان هم نظر بدن

علیرضا
19 خرداد 1397

خبرگزاری یا مجلس رو باخبر کنید صددرصد به ضرر ما تموم میشه چون بصورت دیفالت و بدون درنظر گرفتن قانون، حق رو به ما نمیدن. شما نگاه کن دیگه خود ما و حتی وکیل هایی که دوستان باهاشون صحبت کردن هم اولش فکر میکردیم باید فقط یه بار بشه درس خوند که بعدا خانم بهتاش با اون شکایتشون راهی قانونی رو برامون باز کردن، اگه رسانه ای بشه میترسم روی این قضیه زوم بشه و مجلس بیاد در این مورد قانونی بذاره و کارمون تموم بشه. همچنین دبیرستانی ها اگه اعتراض بکنن هم مجلس سریع میاد موضع میگیره و قانون تصویب میکنه و کار سخت میشه. به هیچ عنوان نباید رسانه ای بشه چون نظر جامعه خیلی به نفع ما نیست هرچند که نظرشون قانونی نیست و مطمئن باشید اگه این رو رسانه ای کنید جو علیه ما میشه.

امیر
19 خرداد 1397

این نماینده ها خودشون مسبب تمام بدبختی های ملتن

کوثر
18 خرداد 1397

سلام دوستان من قبلا یه سوال پرسیدم ولی مثل اینکه ثبت نشده ..دوباره می پرسم...من فارغ التحصیل مامایی دوره روزانه دولتی هستم...می خوام کنکور۹۸ شرکت کنم...اگه پزشکی قبول بشم باید شهریه پرداخت کنم یا رایگانه؟

علیرضا
19 خرداد 1397

سلام، شما با مدرک لیسانس، اگه تعهد خدمت اجباری دارید باید اون رو انجام بدید. سپس میتونید کنکور بدید و پزشکی قبول بشید. در هنگام ثبت نام در دانشگاه ممکنه تعهد خدمت اختیاری مربوط به لیسانستون رو به تعهد خدمت اختیاری پزشکی اضافه کنن و یا ازتون بخوان که مدرکتون رو پول بدین آزاد کنین (هر دو کار قانونیه و میتونن انجام بدن.)

Kosar
18 خرداد 1397

من فارغ التحصیل کارشناسی مامایی دوره روزانه دانشگاه دولتی هستم...اگر کنکور ۹۸ پزشکی دولتی قبول بشم برای من رایگانه؟؟

ارشد. کنکور
18 خرداد 1397

سلام آقا علیرضا شما میگید که احتمال دارد رای دیوان به بعد از شهریور بیفته یعنی بعد از انتخاب رشته که احتمال زیاد هم با توجه به تعداد پرونده های که به دیوان میاد حتی شاید تا عید هم دیوان رای نده ،حالا اون موقع ایا ما میتونیم روزانه رو انتخاب کنیم یا اصلا حق انتخاب رشته روزانه رو به ما نمیدن؟

علیرضا
19 خرداد 1397

سلام، یه شایعاتی شده بود که شاید امسال حق انتخاب اون سه رشته رو به ارشدها ندن. البته موقع ثبت نام کنکور خیلی از ارشد ها تیک اینکه ارشد دارن رو نزدن چون زدنش اختیاری بود. از طرفی چون دستور موقت توقف بند واو صادر شده اگه تا زمان انتخاب رشته جواب دیوان نیاد، عملا سازمان سنجش باید اجازه ی انتخاب اون سه رشته رو به ارشد ها بده. حالا شما اگه پزشکی قبول شدید و جواب دیوان باز تا شهریور نیومد که میرید دانشگاه ثبت نام میکنید اونجا اگه براتون مانع تراشیدن دستور موقت دیوان رو نشون میدید (از دیوان اون موقع این مورد دستور موقت رو پیگیر باشید حله) و میرید دانشگاه و درستون رو میخونید تا جواب دیوان بیاد. اگه به نفع ما شد که درس رو ادامه میدید. اگه به ضرر شد که اخراج میشید به سلامتی :-) ، اون موقع اگه توی انتخاب رشته تون پردیس پزشکی ها رو هم زده بودید وهزینه ی پردیس رفتن رو هم دارید از طریق سنجش پیگیر رفتن به پردیس میشید. فکر کنم به صورت جامع مسیر راه رو مشخص کردم.

امیر به علیرضا و محسن
18 خرداد 1397

ممنون علیرضا از راهنماییت پس من دادخواستمو تنظیم میکنم تا نتیجه شکایت شما بیاد و دعا میکنم مشکل همه حل بشه اما از محسن تعجب میکنم یه جوری بیان میکنه انگار دیوان بله قربان گوئه ، خیر اونجا محل تعیین تکلیف کردن نیست اونجا باید بنا به استناد و مغایرت ها با قانون دادنامه ارائه کنی اونجا هم چون یکی دو نفر نیستن قطعا تمام جوانبو در نظر میگیرن من منظورم اینه که در دادنامه ۵۴۴ مظمونش اینه که کسایی که قبلا از اموزش رایگان استفاده کردن ملزم به پرداخت شهریه ان منم دیدم با توجه به این حکم من که هیچ کدوم از مقاطعم روزانه نبوده پس چرا این مصوبه رو به همه تعمیم دادن ولی به قول علیرضا ممکنه با دادخواستم برای روزانه ها دردسر درست کنم و وزارت بهداشت سو استفاده کنه و روزانه ها رو به دردسر بندازه دارم مشورت میگیرم من بنا به این بند در دادنامه ۵۴۴ ( در خصوص آقای مرتضی جرفی) میخوام شکایت کنم (۴- استناد وی جهت ابطال مصوبه پنجاه و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی، اصل 30 قانون اساسی می باشد که اعلام می دارد: « دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد». در این خصوص لازم به ذکر است، تصمیم شورای عالی برنامه ریزی این وزارتخانه در راستای اجرای عدالت آموشی و اصل 30 قانون اساسی می باشد. زیرا مصوبه مذکورافرادی را که قبلاً در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکترای عمومی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) و دکترای حرفه ای دامپزشکی فارغ التحصیل شده اند، ملزم به پرداخت شهریه برای تحصیل مجدد از طریق قبولی در آزمون سراسری نموده است، تا فرصت تحصیل رایگان برای افرادی که برای اولین بار متقاضی تحصیل در مقاطع مذکور می گردند فراهم آورد.)

محسن
19 خرداد 1397

برادر عزیز اولا من از حس مسئولیت پذیری شما تشکر میکنم. و من احساس شمارو هم درک میکنم که حس میکنید ظلم زیادی داره بهتون میشه اما واقعیت قانونه. قانون میگه اصلا تفاوتی بین کسی که روزانه خونده و یا روزانه نخونده نداره و هر کس به هر میزان که بخاد میتونه روزانه بخونه. شما متاسفانه تعیین تکلیف می کنید برای دیوان. دیوان میگه قانون چی میگه من همونو اجرا میکنم که بر همین اساسه که رای 1144 رو صادر کرده. طبق این رای یعنی اگر کسی قبلا ارشد روزانه خونده باز هم میتونه ارشد روزانه بخونه اگر قانونی وجود داشت که حق تحصیل رایگان فقط یکباره قضات دیوان هیچوقت این رایو صادر نمیکردن. من هم نمیخوام همه وکلا رو زیر سوال ببرم من خودم کارشناسی ارشد حقوقم اما این بحث که اینطور موارد مثل اینکه من قبلا از آموزش رایگان برخوردار نبودم پس اجازه بدید برخوردار بشوم مبنای حقوقی نداره و فقط در جهت اغوای قاضی که خیلی خیلی تاثیر کمی در صدور رای داره به درد میخوره. ی مثال دیگ از این دست دلایل براتون میارم مثلا این که کل هزینه هایی که برای یک فرد ارشد روزانه از طرف دولت شده مثلا 10 میلیونه بعد تو دادخواست بیاد بنویسه که وزارت بهداشت میخاد 10 برابر این هزینه دریافت کنه پس خواهشن رسیدگی کنید! اینا فقط عجز و لابه محسوب میشه و مبنای حقوقی نداره. باید بر اساس قوانین متقن و وحدت رویه های خود دیوان دادخواست تنظیم کرد. نه داخواستی که شبیه دادخواست آقای جرفی باشه.

آبان
18 خرداد 1397

دوستان دقت کنید وزارت بهداشت هیچ دلیل محکمی برای منع تحصیل رایگان نداره . دادنامه هایی که برای کارشناسی ها بوده و مورد آقای جرفی هیچ کدام دلیل و دفاعیه ی محکمی از سوی وزارت بهداشت دیده نمیشه!!! احتمال ابطال بسیار بالاست مطمئنا اگر وزارت بهداشت دلایل قانونی داشت تو شکایات قبلی منجر به پیروزیش میشد!!!!!! کافیه آمار شکایات بالا بره. دوستانی که میگن چجوری شکایت کنیم به شعبه ی دیوان عدالت در شهرتون مراجعه کنید راهنماییتون میکنن بعد از تنظیم دقیق شکایت اونو به دیوان بفرستید

آبان
18 خرداد 1397

دوستان دقت کنید وزارت بهداشت هیچ دلیل محکمی برای منع تحصیل رایگان نداره . دادنامه هایی که برای کارشناسی ها بوده و مورد آقای جرفی هیچ کدام دلیل و دفاعیه ی محکمی از سوی وزارت بهداشت دیده نمیشه!!! احتمال ابطال بسیار بالاست مطمئنا اگر وزارت بهداشت دلایل قانونی داشت تو شکایات قبلی منجر به پیروزیش میشد!!!!!! کافیه آمار شکایات بالا بره. دوستانی که میگن چجوری شکایت کنیم به شعبه ی دیوان عدالت در شهرتون مراجعه کنید راهنماییتون میکنن بعد از تنظیم دقیق شکایت اونو به دیوان بفرستید

آبان
18 خرداد 1397

سلام. آقا علیرضا تو همون اطلاعیه ی تکمیلی که سنجش داد اعلام کرد تصمیمی برای دارندگان دکتری گرفته نشده

سمیرا
19 خرداد 1397

یعنی دارندگان مدرک دکتری تخصصی میتونن روزانه انتخاب رشته کنن؟

پرویز به علیرضا
18 خرداد 1397

به نظرتون تعداد شکایت ها رو بیشتر کنیم بهتر نیست؟ اگه همه شکایت کنند تاثیرش بیشتره. به نظرتون تعداد شکایت ها تا الان بالا بوده؟

علیرضا
19 خرداد 1397

سلام، بنظرم تعداد شکایات به اندازه ی کافی زیاد هست، شکایات بیشتر از این ممکنه بیشتر باعث طول کشیدن روند دادرسی بشه. هرچند حالا هرکسی خواست شکایت کنه بره شکایت کنه ما که کسی رو نبستیم.

آبان
18 خرداد 1397

سلام .حمایت ایثارگری یعنی چی؟ اینکه خارج از نوبت و زودتر به پروندتون رسیدگی بشه هم جزوش هست؟؟؟ من میگم با توجه به امتیازی که دارید هرچه سریعتر شکایت کنید و در شکاییتون تحصیل رایگان برای تمامی دارندگان ارشد رو ذکر کنید نه فقط اوناییی که تحصیل غیر رایگان داشتند و ببینید رای دیوان چیه که نودونه درصد رای ابطالو میده. در غیر اینصورت شما میتونی مجددا شکایت کنید و از غیر رایگان بودن تحصیلات و منع تحصیلتون بگید...

محسن
17 خرداد 1397

حالا با این اوصاف من خیلی تعجب میکنم که چطور بعضی از وکلا مثل همین آشنای شما گفتن که اگه شما در دادخواستتون مورد رایگان نخوندن در مقاطع قبلی رو ذکر کنید احتمال موفقیتتون بیشتره. به هیچ عنوان تاثیری در این مورد نداره چون کلا این بند عیر قانونی هست و دلایلش رو هم براتون ذکر کردم. پس به هیچ عنوان در دادخواستتون این موردو ذکر نکنید چون دقیقا اتفاق آقای جرفی تکرار میشه و مطمینن تاثیری هم در روند رسیدگی نداره چون شما با این کارتون دارید به یک قانون نانوشته استناد می کنید که اصلا مورد قبول قضات دیوان نیست. (یعنی شما چه این موردو ذکر کنید چه نکنید تاثیری در روند دادخواهیتون نداره اما راهی میشه برای سو استفاده دوباره وزارت بهداشت. )مهم دلایلی هست که از روی قوانین نوشته شده و متقن آورده بشه. من در دادخواستی که در یکی از نظرات همین پیج در تاریخ 19 اردیبهشت نوشتم دادخواست بسیار کاملی رو آماده کردم که می تونید از اون استفاده کنید. و دیگ هیچ مشکلی هم پیش نمیاد.

امیر
18 خرداد 1397

شما خیلی دوست دارید وکلا رو زیر سوال ببرید قبلا هم شخصی به نام امین همچین موردی رو متذکر شدن و مدرک دوستشونو زیر سوال بردید کسی که وکیله قطعا به قوانین مسلط تره پس لطفا به تخصص دیگران احترام بزارید من با مشورت با دوستان حقوقدانم به این نتیجه رسیدم با اینکه میدونم با استناد به این بند میتونم نتیجه بگیرم ولی سعی میکنم منتظر جواب شکایت علیرضا بمونم که نفرین روزانه ها رو به جون نخرم

بانو
17 خرداد 1397

سلام بزرگواران من کارشناسی معماری غیرانتفاعیو دارم و دانشجوی ارشد غیرانتفاعی هستم و دفاعیه من باقی مونده .در صورت قبولی در کنکور روزانه میتونم رایگان تحصیل کنم؟

N
17 خرداد 1397

خواستم از آقایان علیرضا و محسن بخاطر زحماتشون تشکر کنم. خیلی ممنون و سپاس از لطف و زحماتتون

امیر به علیرضا و محسن
16 خرداد 1397

سلام‌ علیرضا و محسن که خیلی زحمت کشیدین میشه منو راهنمایی کنین من میخوام برم دیوان شکایت کنم منتها با امتیاز پدرم چون اون ایثارگره و تو مراکز قضایی از حمایت قضایی ایثارگران برخورداره میخواستم راجب مضمون شکایت مشورت بگیرم من نه لیسانسم و نه ارشدم روزانه هست و مورد اعتراضم به اینه که حق تحصیل رایگان برای کسی که تا به حال استفاده نکرده محفوظه و اگرم به حکم ۵۴۴ صادره دقت کنید مظمونشون اینه که این حق برای کسانیه که تا بحال از تحصیل رایگان استفاده نکردن ولی از طرفی نمیخوام خدای ناکرده با این شکایت کسایی که ارشد روزانه بودنو تو دردسر بندازم مثل خطای خود آقای جرفی حالا شما چه پیشنهادی دارین ؟؟؟؟ چون یکی از وکلایی که میشناسم بهم گفت درخواست با این مضمون محتمل تره تا شکواییه کلی برای تمام ارشدها

علیرضا
17 خرداد 1397

سلام دوست عزیز، خیلی ممنون که منفعت جمع رو درنظر میگیرید. به نظر من بهترین کاری که میتونید بکنید اینه صبر کنید تا نتیجه ی شکایت ما بیاد. احتمال میدم که جواب شکایت ما حداکثر تا آخر شهریور دیگه بیاد (البته امکانش هم هست بیشتر طول بکشه). اگه تا اون موقع جواب اومد و تحصیل رایگان شد که عالی، در غیر اینصورت شما یه شکایت تنظیم کنید و در مورد حق خودتون مبنی بر استفاده از تحصیل رایگان تاکید کنید. حتی اگه شکایتی انجام ندید و قبول بشید هم اگه خواستن مشکلی ایجاد کنن راحت میتونید یه شکایت بدین دیوان و درخواست دستور موقت بدین تا مانع ایجاد مشکل برای شما بشن و صد درصد دیوان حق رو به اجازه ی تحصیل شما میده. در هر صورت به هیچ وجه افرادی مثل شما مشکلی برای تحصیل مجدد نخواهید داشت. حتی شما میتونید موضوع شکایتتون ابطال مصوبه نباشه بلکه نحوه ی اجرای مصوبه باشه که بگید این مصوبه رو دارن برای افرادی که تحصیلات غیر رایگان داشتند هم اجرا میکنن که کار اشتباهیه. در هر صورت وزارت بهداشت محدودیت برای ارشد ها رو به نهایتش گرفته تا بتونه آخرش اونایی رو که یه مقطع یا هر دو مقطع رو روزانه خوندن از تحصیل مجدد روزانه محروم کنه. (به مرگ گرفته تا به تب راضی بشیم). پیشنهاد نهایی من اینه که شما دادخواستتون رو تهیه کنید ولی فعلا تا شهریور صبر کنید ببینید نتیجه ی شکایت بچه ها چی میشه.

علی
17 خرداد 1397

اقا اصن شما شکایته چی میکنین شما اصن از بیخ مشکلی ندارین ک

محسن
17 خرداد 1397

با سلام من در نظر به یکی از دوستان که همچین مطلبی رو گفته بودن عرض کردم به هیچ عنوان هیچ قانون مادری در این مورد که حق تحصیل رایگان برای هر فرد فقط یکبار هست وجود نداره و این از اون مواردی هست که بهش در اصطلاح حقوقی گفته میشه قوانین نانوشته. اینطور موارد دهن به دهن و به صورت شایعه می چرخه و مثلا یک نهادی مثل وزارت بهداشت میاد و یک قانون که کاملا در تضاد با یکی از اصول مهم قانون اساسی هست رو بر این اساس مقرر می کنه. در اصل 30 قانون اساسی گفته شده که دولت موظف است که تحصیل رایگان را تا جای ممکن گسترش دهد نه اینکه اون رو محدود کند. همچنین طبق ماده ۷ لايحه قانوني اصلاح مواد ۷ و ۸ قانون تأمين وسايل و امکانات تحصيل اطفال و جوانان ايراني مصوب سال ۱۳۵۸، تحصيل در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي داخل کشور به صورت رايگان و در قبال تعهد خدمت برابر مدتي که از تحصيل رايگان استفاده کرده اند مورد حکم مقنن قرار گرفته و پرداخت شهريه در فرضي اعمـال مي شود که کسي مايل به تحصيل رايگان نباشد و در ساير قوانين دليلي بر محدوديت تحصيل رايگان در مراکز آموزش عالي فقط در يک مقطع وجود نداره و از طرفي مطابق ماده ۴ قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت مصوب سال ۱۳۸۰، دريافت هر گونه وجه، کالا و خدمات تحت هر عنوان از اشخاص حقيقي و حقوقي توسط وزارتخانه ها، مؤسسات و شرکتهاي دولتي غير از مواردي که در مقررات قانوني مربوط معين شده يا مي شود، ممنوع اعلام شده است.

آبان
17 خرداد 1397

طبق قانون تحصیل غیر رایگان هیچگاه مانعی برای تحصیل رایگان ایجاد نمیکند . واقعن وزارت بهداشت چگونه با اقتدار تمام اومده گفته حتی کسانی که تا کنون از تحصیلات رایگان استفاده نکردن نمیتونن روزانه ی پزشکی بخونن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! یا اونایی که 4سال غیر رایگان و2 سال رایگان یا برعکس بودن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! اگر بخوایم دلیل بیخودی که وزارت بهداشت بیان کرده رو در نظر بگیریم که گفته 6 سال کارشناسی و ارشد معادل 6 سال پزشکیه عمومیه تکلیف این افراد چی میشه؟؟؟

nima
16 خرداد 1397

پس با توجه به صحبت های که اقا علیرضا در جواب اقا پرویز دادن میشه گفت بدون شک این بند حذف نمیشه.پس این همه زحمت تا به امروز کشیدیم همش پرید!؟؟

علیرضا
17 خرداد 1397

سلام، شما چطوری چنین برداشتی کردین؟؟؟ :-( ، نکته اینه که اگه شانسی برای تغییر نبود و دیوان همون رای شکایت جناب جرفی رو ملاک قرار میداد رئیس دیوان میتونست در همون شروع روند دادرسی با توجه به رای پیشین رد درخواست بزنه و پرونده مون رو رد کنه. ولی عموما در این مواقع چند عامل هست که باعث میشه که هر ارگانی از جمله دیوان توجهش رو بیشتر جمع کنه و ببینه قضیه چی هست. یکی از این عوامل تعداد شکایت های بالا هست که باعث میشه به یک پرونده توجه بشه و نشه به همین راحتی ردش کرد. این در مورد شکایت ما صدق میکنه. بهرحال چون پرونده روند دادرسیش هم شروع شده و دستور موقت هم صادر شده یعنی عملا دیوان به موضوع حساس شده و شانس خوبی برای احقاق حق دوستان وجود داره. بنظر من شانس ما بالای 50 هست. اگه شکایت جرفی نبود و وزارت خونه مستقیما مصوبه محدودیت ارشدها رو اعمال میکرد شانس ما 100 درصد بود.

آبان
17 خرداد 1397

بدون شک حذف میشه! شکایت نامه ی دقیق تنظیم کنید ....

امیر
17 خرداد 1397

چی میگی اخوی کی علیرضا همچین چیزی گفته تو کدوم کامنتش همچین حرفی زده اون تمام این مدت همه رو امیدوار کرده شما لطفا ناامید نکن

علیرضا
16 خرداد 1397

سلام بر دوستان، من سعی کردم سوالات شما رو تا جایی که در وسع اطلاعاتم هست جواب بدم، تقریبا همه ی سوالاتی که میشد طرح بشه رو جواب دادم. و اغلب سوالات دیگه واقعا تکراری شده. یه تعدادی از سوالات رو 4 یا 5 بار جواب دادم. اگه اسم من رو توی صفحه سرچ کنید کلیه ی کامنت ها و پاسخ های من به سوالات دوستان مشاهده میکنید و میتونید ازش استفاده کنید.

آبان
16 خرداد 1397

سلام. کسی اطلاع داره منع تحصیل رایگان در رشته ی پزشکی برای دارندگان لیسانس (که لغو شد) و بالاتر از چه سالی وارد دفترچه ی کنکور شده؟

علی
17 خرداد 1397

دفترچه انتخاب رشته 96 رو دانلود کن اونجا کاملا و واضح نوشته

میلاد
15 خرداد 1397

سلام به همه خواهش می کنم منو راهنمایی کنید، واقعاً قضیه برام مبهمه من لیسانس روزانه و ارشد غیرانتفاعی دارم. قصد ندارم پزشکی بخونم. میخوام از لیسانس علوم آزمایشگاهی بخونم. من هم مشمول بند واو میشم یا این بند مخصوص پزشکی، دندان و داروس؟ خیلی خیلی به راهنماییتون نیاز دارم ممنون

علیرضا
16 خرداد 1397

سلام، راستش رو بخواهید طبق بند واو دفترچه شما مجاز به ادامه تحصیل مجدد در مقطع لیسانس هستید. ولی احتمال اینکه وزارت بهداشت جلوی شما رو بگیره و کارتون به شکایت و شکایت کشی برسه هم زیاده. شکایت اگه به ثمر برسه صد درصد شما هم اجازه ی ادامه تحصیل در هر مقطعی رو دارید. ولی اگه شکایت ما به ثمر نرسه عملا این رد شکایت ما برای وزارت بهداشت مجوزی برای ایجاد مصوبات جدید برای جلوگیری ارشدها در همه ی رشته های روزانه لیسانس هم خواهد بود و این موش وگربه بازی ادامه خواهد داشت.

علیرضا
16 خرداد 1397

در ضمن اگه همین الان برید از وزارت بهداشت این سوال رو بپرسید بهتون قول میدم که خیلی شدید موضع میگیرن و میگن که به هیچ عنوان چنین اجازه ای ندارید. در صورتی که جزو مصوباتشون نیست ولی کاری نداره براشون میتونن یه مصوبه بزنن و ممنوع کنن و باز شما مجبورید برید دیوان و شکایت کنید. بهرحال اگه شکایت ما ارشد ها به نتیجه نرسه باز دوباره همه چیز به هم میریزه و ابطال و عدم ابطال بازی ها ادامه خواهد داشت. ولی شکایت ما به نتیجه برسه دیگه کار تمومه و اجازه تحصیل مجدد رو همه دارن.

آبان
17 خرداد 1397

بجز اون سه تا رشته تو هر رشته ی دیگه ای میتونید تحصیل رایگان داشته باشید مانعی ندارد

میلاد
17 خرداد 1397

علیرضا جان خیلی ممنونم از توضیحاتت محبت کردی

میلاد
18 خرداد 1397

آبان خیلی ازت ممنونم لطف کردی

میلاد به آبان
18 خرداد 1397

تحصیل رایگان؟ حتی بااینکه لیسانسم روزانه بوده؟

آبان
15 خرداد 1397

سلام.کسی میدونه آقای جرفی چطور تونستن رای قانونی برای ادامه تحصیل پزشکی بگیرند؟ آیا شکایتشون مجددا در دیوان بررسی شده ؟؟؟؟؟؟؟؟

علیرضا
16 خرداد 1397

سلام، این مورد رو حداقل سه یا چهار بار توی همین بخش کامنت ها توضیح دادم دیگه واقعا زبونم مو درآورد ولی برای آخرین بار توضیح میدم، ایشون 2 تا شکایت انجام داده بودن شکایت اول مبنی بر غیرقانونی بودن اخراجشون از دانشگاه، و شکایت دوم مبنی بر ابطال مصوبه 51امین جلسه شورای برنامه ریزی علوم پزشکی که همون مصوبه ایه که ارشد ها رو از تحصیل روزانه در سه رشته پرمتقاضی محروم میکنه. شکایت اولشون چون مربوط به روند اجرایی وزارت بهداشت بوده برای قضاوت رفته به یکی از شعبات دیوان و زیر نظر تنها قاضی همون شعبه و بعد از کمتر از یکسال جوابش اومده (یعنی تابستون 95) و اجازه ی تحصیل رو بهش داده یعنی به بیان دیگه اون یک نفر قاضی شعبه حق ادامه تحصیل رو به ایشون داده. شکایت دومش چون مبنی بر ابطال مصوبه بوده باید بره در هیئت عمومی که شامل تمام قضات همه ی شعبات دیوان عدالت اداری هست. جناب جرفی چون رای شعبه رو برای ادامه تحصیل گرفته بودن و همون تفکر اشتباه شما دوستان رو داشتن و فکر کردن اینا از هم خبر دارن یا اگه جواب شعبه اوکی شد حتما جواب شکایت ابطال مصوبه هم صد درصد اوکی میشه، بنابراین از تابستون 95 تا تابستون 96 که روند کاری شکایت دومشون مبنی بر ابطال مصوبه هست رو نه تنها پیگیری نکردن بلکه درخواست های دیوان رو برای مراجعه ی حضوری برای ادای توضیحات و همچنین ضمیمه کردن مستندات رو بی پاسخ گذاشتن. بنابراین متاسفانه شکایت اصلی ایشون که مبنی بر ابطال مصوبه بوده پیگیری درستی نشده و در هیئت عمومی دیوان بدلیل کمبود مستندات (که احتمالا به وسیله ی کارشناسان دیوان در پرونده شون ذکر شده) شکایتشون عدم ابطال خورده. نکته ی اصلی اینجاست که رای هیئت عمومی دیوان یک رای کلی هست و بر رای خصوصی که در شعبه صادر میشه ارجحیت داره. یعنی عملا در حال حاضر اگه وزارت بهداشت بخواد میتونه با اون رای هیئت عمومی جلوی ایشون رو برای تحصیل بگیره.

کنکوری
15 خرداد 1397

سلام دوستان اقای جرفی که ۱بار رای به ضررشون دادع شد بعد اخراج شدند الان چجوری دارن رایگان میخونن؟!

پرویز به علیرضا
14 خرداد 1397

سلام آقای علیرضا ممنون از توضیحات خوبتون، به نظرتون روال منطقی که برای آقای جرفی طی شد دوباره طی میشه؟ اگه اینجوری منصفانه بخوان رای بدن فکر میکنم به نفعمون میشه. یه جای این مسئله آقای جرفی برام گنگه، بر چه اساسی از یه شعبه به نفع آقای جرفی رای دادن و از طرف دیگه مستندات ایشون رو دیوان کافی ندونسته؟ آیا دیوان که رای رو به ضرر ارشدها داده نمیدونسته از یه طرف دیگه رای به نفع ایشون داده شده؟ مگه دفاعیات ایشون در این دو حالت متفاوت بود؟

علیرضا
15 خرداد 1397

سلام،رای های شعبه رای های خصوصی برای شکایت هایی هست که مربوط به با نحوه ی اجرای قوانین هست نه ابطال مصوبات ادارات دولتی. هر شعبه هم زیر نظر یک قاضی دیوان هست و اون یک قاضی رای میده. در صورتی که هیئت عمومی دیوان که هر چند مدت یکبار تشکیل میشه شامل تمام قضات شعبه های دیوان (بیش از 100 قاضی) هست و رای گیری هیئت عمومی برای ابطال مصوبات سازمان های دولتی صورت میگیره. بهرحال بدلیل نظر فقط یک قاضی در شعبه احتمال اینکه رای ها مختلف باشه وجود داره. شما یه سری به رای های وحدت رویه ی دیوان بزنید متوجه میشید که مثلا در مورد یک موضوع 5 نفر جداگانه شکایت کردن و شکایاتشون رفته 5 تا شعبه مجزا و 5 تا رای متفاوت داده شده. در اینجا هیئت عمومی تشکیل جلسه میده و یکی از رای ها رو صحیح اعلام میکنه. مثلا در مورد جناب جرفی، خودشون میگفتن یه دوست دیگه شون همین مشکل ایشون رو داشتن و شعبه به ضررش رای داده و در نتیجه اون فرد اخراج شده. نکته ی آخر هم در مورد دو شکایت جناب جرفی اینه که چون رای هیئت عمومی که بعد از رای شعبه اومده بر رای شعبه ارجحیت داره احتمالا همین الان اگه وزارت بهداشت بخواد میتونه جناب جرفی رو با توجه به رای هیئت عمومی از دانشگاه اخراج کنه یا حداقل تعلیقش کنه تا تکلیف تفاوت این دو رای رو مشخص کنه ولی بنظر میرسه وزارت بهداشت بدلیل لطفی که جناب جرفی با اون شکایت بی نظیرش در حق وزارت بهداشت کرد به عنوان پاداش خیال اذیت و آزار ایشون رو نداره :-)

آبان
16 خرداد 1397

خدایا به فریادمون برس !!!!!!! یعنی چی که یکی میتونه بخونه یکی نمیتونه! وقتی هر قاضیه میاد یجور رای میده یعنی در واقع قانونی وجود نداره که مبنای قضاوتشون باشه!!!!!!!! منع تحصیل ارشدا نظر شخصی عده ای از مدیران وزارت بهداشت هست و جالبه که برای تحصیل رایگان دارندگان دکتری وضعیتی رو اعلام نکردن!!!!!!!!!!!! احتمالا منتظر شکایت یه بنده خدایی هستن تا به ضررش رای بدن و بهش استناد کنند و گرنه اگر بطور قانونی ارشد نمیتونه تحصیل رایگان داشته باشه صد درصد دارندگان دکتری هم نمیتونن!!!!!!!!!!!!!

علیرضا
17 خرداد 1397

در جواب آبان: طبق توضیحات تکمیلی سازمان سنجش در سایتش در مورد ادامه تحصیل دارندگان مدرک دکترا، گفته شده که چون در بند واو (مصوبه وزارت بهداشت) حرفی از فارغ التحصیلان مقطع دکترا گفته نشده پس اینا اصلا حق قبولی در دوره پردیس در سه رشته ی مورد نظر رو هم ندارن (البته قبولی در دانشگاه مانعی ندارد.)

علی
14 خرداد 1397

سلام دوستان کسی که یه بار ارشد روزانه و دولتی خونده دوباره میتونه توی یه رشته ارشد دیگه رایگان تحصیل کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شهرام
14 خرداد 1397

خدا از اون اقای جرقی نگذره که با یه شکایت و استناد ضعیف بقیه رو به این مشکل دچار کرده خودشم الان راحت رایگان میخونه

آبان
15 خرداد 1397

وزارت بهداشت قبل از آقای جرفی این مصیبتو به پا کرده بود ...

عادل
13 خرداد 1397

سلام. من فارغ التحصیل مقطع کارشناسی دانشگاه روزانه هستم. و درمقطع ارشد روزانه مشغول به تحصیل هستم و البته تا 3 ماه دیگه تو ارشد فارغ التحصیل میشم. و البته سربازی نرفتم هنوز. برای اینکه بتونم تحصیل مجدد رایگان تو مقطع کارشناسی دندون پزشکی یا پزشکی داشته باشم، باید از ارشد انصراف بدم یا فارغ التحصیل بشم و یا چه انصراف بدم و چه فارغ التحصیل بشم نمیتونم تحصیل رایگان داشته باشم؟ برای سربازی هم اگر در حین خدمت در کنکور قبول بشم، می تونم به تحصیل ادامه بدم؟

علیرضا
14 خرداد 1397

سلام، شما با مدرک لیسانس مشکلی برای تحصیل در رشته های پزشکی ندارید. ولی اگه مدرک ارشدتون رو بگیرید وضعیتتون میشه مثل ما که در حال حاضر فقط مجاز به خوندن پزشکی و دندون و دارو پردیس و آزاد هستیم. حالا اگه در چند ماه آینده شکایت ما به نتیجه برسه و ارشدها هم مجاز به تحصیل این سه رشته در مقطع روزانه بشن که دیگه شما باید مدرک ارشدتون رو بگیرین و بعدش برین سربازی و بعد از اتمام سربازی توی کنکور قبول بشید و برید دانشگاه. حتما باید سربازی تون تموم شده باشه و در حین سربازی مجاز نیستید قبول بشید. اگر هم شکایت به نتیجه نرسه و ارشد ها مجاز به تحصیل رایگان مجدد در این سه رشته نباشن شما دو راه دارید: یا ارشدتون رو بگیرید و سربازی رو برید و بعدش بیایید کنکور بدید و برای اون سه رشته دانشگاه آزاد و پردیس برید یا از دانشگاه انصراف بدید و فقط با داشتن مدرک لیسانس سربازی برید و تمومش کنید، در این حالت پس از اتمام سربازی شما مجازید در دانشگاه در اون سه رشته و رایگان تحصیل کنید.در هر صورت چه با مدرک لیسانس و چه با مدرک ارشد باید سربازی رو تموم کرده باشید. من فقط مسیرهای ممکن رو برای شما نشون دادم و اولویت بندیش و انتخاب کردنش با خود شماست. مواظب باشید که اگه در تصمیمگیری اشتباه کنید بعدا حسرت میخورید که چرا کار دیگه ای نکردید. بهترین پیشنهادی که در حال حاضر من میتونم بهتون بدم اینه که صبر کنید ببینید نتیجه ی شکایت ارشدها چی میشه و تا قبل از اومدن جواب این شکایت دفاع نکنید و فارغ التحصیل نشید. اگه شکایت به نتیجه رسید که میرید ارشد رو میگیرید و سربازی و بعدش کنکور و قبولی روزانه. اگه شکایت ارشدها رد شد اون موقع باید تصمیم بگیرید که ایا میخواهید انصراف بدید یا ارشدتون رو بگیرید.

آبان
14 خرداد 1397

سلام. درمورد قوانین سربازی اطلاعی ندارم. برای تحصیل در دندون،پزشکی و دارو طبق بند و دفترچه فعلن دارندگان کارشناسی ارشد اجازه تحصیل رایگان را ندارند. شما اگر انصراف بدی که فکر میکنم با پرداخت هزینه باشه در واقع چون هنوز دفاع نکرده اید مسلمابه عنوان دانش آموخته ارشد مدرکی دریافت نمکنید و پزشکی خوند ن رایگان برای دارندگان کارشناسی بلا مانع است.

عادل
18 خرداد 1397

ممنون بابت راهنماییاتون...خیلی خیلی لطف کردین. امیدوارم کار هممون درست بشه، با این روندی که پیش رو داریم.

آبان
12 خرداد 1397

دوستان میگم درخواستی که آقای جرفی در شکایتشون مطرح کردن کاملا واضح بوده، چرا با این وجود دیوان به نفعشون رای نداده در صورتی که دیوان قبل از این برای چندین شکایت مشابه دستور ابطال صادر کرده !!!!!!!!!! حتی اگه آقای جرفی از خودش بخوبی دفاع نکرده باشه یا ادله کافی نبوده باشه آیا اصل مطلب و درخواست برای دیوان روشن نبوده که دستور ابطال رو صادر کنند!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟

علیرضا
13 خرداد 1397

سلام، جلسه ی هیئت عمومی دیوان که جلسه ی نهایی برای صدور رای هست و با حضور بیش از 100 قاضی برگزار میشه، در روز تشکیل جلسه دادنش شاید توی 4 ساعت 10 تا پرونده رو حکم میده. واسه همین خیلی مهمه که دادخواست به شکل خیلی خوبی نوشته شده باشه و مستندات تمام و کمال ضمیمه پرونده شده باشه و در طی روند دادرسی اگه دیوان فرد رو برای ادای توضیحات فراخوند بره و توضیحاتش رو ارائه بده. جناب جرفی چون رای فردی برای ادامه تحصیلشون رو با یک شکایت دیگه از طریق شعبه گرفته بودن دیگه این شکایت برای ابطال مصوبه رو ول کرده بودن. ایشون دادخواست بسیار بسیار ضعیفی ارائه داده بودن که به هیچ عنوان بیان حقوقی مناسبی نداشت که حتی از طرف دیوان گفتن که مشکل شرعی که ادعا کردین بر چه اساسه که طرف رفت و گفت ادعایی در این مورد نداره، همچنین از طرف دیوان در تیر 96 که پرونده ی ایشون جمع بندی شده بود بهشون زنگ زده بودن که آقا بیا حکم های جدیدی که طی ماه های قبل صادر شده رو ضمیمه ی پرونده ات بکن که ایشون گفتن ول کن حوصله ندارم و ایام امتحاناتمه. قبل از اون هم از طرف دیوان بهش زنگ زده بودن تا برای ادای توضیحات تکمیلی به هیئت تخصصی دیوان که مشغول بررسی پرونده بودن مراجعه کنن که ایشون گفتن که نمیتونن از اهواز برن تهران و نمیان و نماینده ی وزارت بهداشت تنها رفته برای دفاع از خودش. بهرحال مجموعه ای از عملکردهای بد از طرف ایشون باعث شد که شکایتی که به راحتی و با اطمینان 100 درصد می تونست به نفع ارشد های متقاضی تحصیل مجدد تموم بشه، الان به اینجا بکشه که همه مون در یک عدم اطمینان و بلاتکلیفی باقی بمونیم.

آبان
14 خرداد 1397

آقا علیرضا گیریم شاکی نتونه از خودش دفاع کنه قاضی نباید عادل باشه!!!!!!!!!!!!یعنی قضاتی که به این درخواست رای عدم ابطال دادن یه لحظه فکر نکردن موضوع یک نفر نیست که حالا نیومده دفاع کنه موضوع حقه یک ملته!!! واقعا جای تاسف و تعجب داره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ولی با تمام این شکو گمان ها بسیار امیدوارم دیوان به نفع ما رای میده به امیدخدا.دعا فراموش نشه دوستان....

علیرضا
16 خرداد 1397

قاضی دادخواست، مستندات و توضیحات شاکی رو نگاه میکنه نه اینکه عجز و ناله و دلسوزی رو مدنظر قرار بده. وقتی دادخواست بدون بیان حقوقی مناسب، عدم ضمیمه ی مستندات لازم و عدم رجوع شاکی برای ادای توضیحات و دفاع از دادخواستش باشه، قاضی هم شاید نتونه به این جمع بندی برسه که حق با شاکی هست. که در اینجا متاسفانه قضات به این نتیجه نرسیدن. قضات که نمیان دونه دونه شکایات رو حفظ کنن که چی بوده. ملاک همون شکایات و مستندات و دفاعیاته. شما بیا شکایت خانم مریم بهتاش که اولین نفری بودن که برای اجازه ی ادامه تحصیل شکایت کردن رو با شکایت مرتضی جرفی مقایسه کن. شرایط برای خانم مریم بهتاش برای به نتیجه رسوندن شکایتش بسیار سخت تر بوده ولی از اونجایی که خود ایشون قبلا لیسانس حقوق خونده بودن دادخواست بسیار قوی ای تهیه کرده بودن و نتیجه اش رو هم گرفتن و راه رو برای ما ها باز کردن. ولی جناب آقای جرفی برعکس با مجموعه ای از عملکرد بدی که داشتن شکایتی که به راحتی به نفع ما تموم میشد رو رای عدم ابطال گرفتن و همه رو به دردسر انداختن.

آبان
12 خرداد 1397

دوستان من موقع ثبت نام کنکور با قسمت های مختلف وزارت بهداشت تماس میگرفتم ولی با وجود ده ها خط تلفن هیچکدوم پاسخ نمیدادن انگار خودشونم میدونستن مردم چی میخوان بگن و اونا هم جواب قانونیه ندارند!!!! دوستان بند واو فقط جنبه ی درآمد زایی و بازدارندگی دارد. دعا کنید حقمونو بگیریم...

فائزه
15 خرداد 1397

میشه راهنمایی کنید چطور میشه شکایت کرد؟ من لیسانس روزانه خوندم و ارشدمو غیرانتفاعی یکساله نشستم واسه کنکور خوندم یه ماهه فهمیدم در صورت قبولی باید شهریه خودگردان بدیم

آبان
16 خرداد 1397

دوستان شما رو بخدا شکایت نامه رو بسیار دقیق و قانونی بدون هیچ ابهامی تنظیم کنید تا خدایی نکرده اختلافی برای رای دادن دیوان پیش نیاد ...

هانی
11 خرداد 1397

بچه ها کسی میدونه اگر کسی دفاع کرده باشه از پایان نامش ، نمره پایان نامشم رد شده باشه ، اما بعد از اون دیگه کارای پایانیه فارغ التحصیلی رو انجام نداده باشه چه وضعیتی براش پیش میاد ؟ من خودم الان 2 ساله پایان ناممو دادم اما دیگه بعدش پیگیری نکردم الان دانشگاه زده در شرف فارغ التحصیلی . ولی رسما فارغ التحصیل نیستم .

زهرا
14 خرداد 1397

شما فارغ التحصیل حساب میشین ....تاریخ فارغ التحصیلی بر مبنای تاریخ دفاع هست نه کارهای فارغ التحصیلی و گرفتن مدرک

آبان
14 خرداد 1397

شما رسما فارغ التحصیل هستید و تاریخ فارغ التحصیلی شما روز دفاعتون میباشد

آبان
11 خرداد 1397

دوستان خواهشا نگید یا درست میشه یا نمیشه! دیوان یا به نفع ما رای میده یا ضرر! منع تحصیل ارشدا بی عدالتیه محضه!!!!! باید برداشته بشه...

سعیده
10 خرداد 1397

باز خودتون پیگیر باشید. مطمئن شید. از دانشگاه های علوم پزشکی شهر خودتون سوال کنید. بالا هم توو متن ذکر شده که نباید به سازمانی تعهد داشته باشیم. ما به دانشگاهامون تعهد خدمت داریم(البته دانشگاهای روزانه. منم روزانه بودم)

سعیده
10 خرداد 1397

حتا گفتند که دانشجویان پزشکی هم مثل مامایی و ... باید حتما طرح خودشون رو بگذرونن تا مدرکشون آزاد بشه

سعیده
10 خرداد 1397

چند روز پیش حضوری رفتم وزارت بهداشت. مسئول پاسخگویی به این سوالات یه خانوم بودن و من روی سوالم هم تاکید کردم که حتما باید مدرکمو آزاد کنم گفتند بله! واینکه هزینش زیاد نیس با دو سه ملیون میتونید آزاد کنید گفتم مطمئنیدهمینقدره؟ گفتند نه! از وزارت علوم دقیقترش رو بپرسید. من همون روز ناامید شدم و کامنت گذاشتم اینجا

علیرضا
10 خرداد 1397

{{ماده 91- طرح آراء قبلی هیأت عمومی برای رسیدگی مجدد در هیأت عمومی، در موارد ادعای اشتباه یا مغایرت با قانون یا تعارض با یکدیگر، مستلزم اعلام اشتباه از سوی رئیس قوه قضائیه یا رئیس دیوان یا تقاضای کتبی و مستدل بیست نفر از قضات دیوان است. }} بنابراین اگر رئیس دیوان بخواد میتونه شکایت رو بررسی کنه و رای جدید بده. تعداد شاکی ها و دادخواست های بالا برای توجه نظر دیوان به درد اینجا میخوره.

pic
خاموشی
11 خرداد 1397

با سلام در مجموعه قوانین اومده که هر گاه دو رای در تضاد باشن دیوان مجبور و موضفه که به شکایت های موجود رسیدگی کنه و یه رای واحد بده از اونجایی که رای صادر شده برای ارشدها با رای قبلی تناقض داره باید رسیدگی بشه به نظرتون میشه بررسی نکن اگه خدای نکرده بررسی نشد باید چه کار کنیم

pic
خاموشی
11 خرداد 1397

با سلام در مجموعه قوانین اومده که هر گاه دو رای در تضاد باشن دیوان مجبور و موضفه که به شکایت های موجود رسیدگی کنه و یه رای واحد بده از اونجایی که رای صادر شده برای ارشدها با رای قبلی تناقض داره باید رسیدگی بشه به نظرتون میشه بررسی نکن اگه خدای نکرده بررسی نشد باید چه کار کنیم

علیرضا
10 خرداد 1397

من خودم قبلا با مرتضی جرفی صحبت کردم، ایشون چون رای شعبه رو برای ادامه تحصیل، زودتر گرفته بود دیگه شکایت اصلی که مربوط به ابطال مصوبه بود رو پیگیری نکردن. شکایت ایشون ابتدا به هیئت تخصصی ارجاع داده میشه و هیئت تخصصی که متشکل از 15 قاضی هست و نظر این هئیت بسیار برای رای نهایی مهم است. هیئت تخصصی از مرتضی جرفی دعوت میکنن که بیان دفاع کنن و ایشون گفتن که نمیرن. و هیئت تخصصی هم بنظر میرسه که با توجه به عدم حضور ایشون و همچنین دادخواست کاملا غیرحرفه ای و بسیار ضعیف ایشون نظر نهایی شون عدم وجود مستندات لازم بود. و دادخواست به هیئت عمومی میره و رای شکایت ایشون بدلیل عدم مستندات کافی صادر میشه.

عباس
09 خرداد 1397

آزاد کردن مدرک مگه برای خروج از کشور نیست؟ نکنه قانون جدید اومده. خیلی انگیزه داریم بعضیا هم با این حرفا پنچرمون میکنن. اگه کسی اطلاع دقیق داره بگه. دوستان خواهشا انرژی منفی ندید.

هانی
10 خرداد 1397

داداش درستو بخون این مورد مشکلی نداره .

علیرضا
10 خرداد 1397

سلام، طبق قانون شما باید برای تحصیل رایگانی که انجام میدید در عوضش خدمت کنید. اگه میخواهید مثلا خارج کشور برید باید مبلغ تحصیلات رایگانتون رو بدید و مدرکتون رو آزاد کنید. همینطور اگه بخواید دوباره تحصیل کنید دانشگاه (یا وزارت بهداشت)، یا تعهد خدمت تحصیلات قبلیتون رو به تعهد خدمت تحصیلات جدیدی که میخواهید انجام بدید اضافه میکنه و یا بهتون میگن که مدرک قبلی تون رو آزاد کنید. در هر صورت طبق قانون میتونن هر دو کار رو بکنن. ولی فعلا به فکرش نباشید بذارید اول دانشگاه قبول بشید رفتید برای ثبت نام اون موقع میگن چیکار کنید.

آبان
12 خرداد 1397

من شنیدم میگن باید مدرک قبلیتو آزاد کنی تا دانشگاه جدید ثبت نامت کنن که این موضوع هم خلاف قانون هست چون فکر نمیکنم جایی از قانون نوشته باشه که اگر خواستی بری داخل کشور یه مدرک دیگه بگیری اول باید تعهد اون قبلی رو تموم کنی یا به عبارتی مدرکتو آزاد کنی!! در این مورد هم باید به دیوان شکایت کرد ...

امین
09 خرداد 1397

سلام خدمت همه دوستان من با یکی از دوستام که دکترای حقوقه صحبت کردم قصد ناامیدی کسی رو ندارم ولی به من گفت چون یه بار همچین شکایتی (از طرف آقای مرتضی جرفی در دادنامه ۵۴۴ شده ) و در اون دادنامه درخواست ایشون رد شده شکایت مشابه به اون دادنامه قابل استناده و تغییر پذیر نیست، فقط گفت کسانی که از آموزش رایگان استفاده ننمودن امکان شکایت و بررسی داره چون مقطع دکترای عمومی از نظر اعتبار در وزارت علوم معادل کارشناسی ارشد تلقی میشه و تحصیل مجدد در دوره روزانه در مقاطع تحصیلی دکترای عمومی و کارشناسی ارشد در صورت استفاده قبلی از آموزش رایگان میسر نیست. به نظرتون میشه امیدوار بود؟؟؟؟

هانی
10 خرداد 1397

برادر شما توجه کنید که رای هیئت عمومی این بوده "نظر به اینکه مقرره مورد اعتراض با مستندات مورد استناد شاکی مغایرت ندارد، بنابراین قابل ابطال تشخیص نشد." اگر ملاحظه بفرمایید در رای گفته شده به دلیل عدم مغایرت با مستندات شاکی این حکم داده شده ، حالا اگر مستندات دیگه ای مورد توجه قضات قرار بگیره امکان تغییر این رای وجود داره ، نظرات دوست محترم شما هم درسته اما توی این حکم چیزی نیست که بتونن بر اون استناد کنن . بغیر از این مسائل بنظر من این چند روز باقیمانده رو فقط باید درس خوند و فکر این مسائل نکرد چون از انگیزه و انرژی آدم کم میکنه . حالا یا درست میشه یا نمیشه حداقل ما تلاشمونو کردیم توکل به خدا

محسن
10 خرداد 1397

با سلام منم قصد نامید کردن شمارو از دوستتون ندارم اما به نظرم مدرک دکتری ایشون کلا زیر سواله ما با چندین وکیل وارد صحبت کردیم در این مورد اولا اون مورد که میگید یبار رای منفی دادن و حالا تغییر نمیکنه کاملا غلطه چون اون برای زمانیه که قانون یک سازمان توسط دیوان ابطال بشه که دیگ به هیچ عنوان غیر قابل برگشته اما برعکسش کاملا قابل انجامه که مورد ما اینه ایشون قاطی کرده بنده خدا این دوتارو. ثانیا این قانونی مبنی بر اینکه مثلا یک نفر روزانه خونده و دیگ حق روزانه خوندن نداره از جمله قوانینی هست که بهشون میگن قانون نانوشته یعنی توی هیچ جای قانون اساسی یا قانون های مادر این مطلب ذکر نشده که حتی برعکسش ذکر شده که استناد ما هم به همین قانون های مادر هست. طبق ماده ۷ لايحه قانوني اصلاح مواد ۷ و ۸ قانون تأمين وسايل و امکانات تحصيل اطفال و جوانان ايراني مصوب سال ۱۳۵۸، تحصيل در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي داخل کشور به صورت رايگان و در قبال تعهد خدمت برابر مدتي که از تحصيل رايگان استفاده کرده اند مورد حکم مقنن قرار گرفته و پرداخت شهريه در فرضي اعمـال مي شود که کسي مايل به تحصيل رايگان نباشد و در ساير قوانين دليلي بر محدوديت تحصيل رايگان در مراکز آموزش عالي فقط در يک مقطع وجود ندارد و از طرفي مطابق ماده ۴ قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت مصوب سال ۱۳۸۰، دريافت هر گونه وجه، کالا و خدمات تحت هر عنوان از اشخاص حقيقي و حقوقي توسط وزارتخانه ها، مؤسسات و شرکتهاي دولتي غير از مواردي که در مقررات قانوني مربوط معين شده يا مي شود، ممنوع اعلام شده است.

آبان
10 خرداد 1397

سلام. از دوستتون بپرسید آیا وزارت بهداشت میتونه به رایی استناد کنه که نتیجه ی اون عدم ابطال بوده نه ابطال! دوستانتوجه داشته باشید وقتی میشه به رایی استناد کرد که طی اون رای چیزی باطل شده باشه...

مرتضی
10 خرداد 1397

آقای محترم، مثل اینکه اصلا خبر نداری، دیوان کسی که کارشناسی ارشد روزانه خونده بود ، بعدش میخواست دوباره خود ارشد روزانه بخونه، منعش نکرد، بعد تو میگی چون ارشد معادل دکترای عمومیهست ، نمیشه، وکیلت از کجا مدرکشو گرفته؟

علیرضا
10 خرداد 1397

سلام، خیلی وقت ها پیش میاد که توی رای های دیوان تناقض وجود داره. وقتی دیوان در رای های مختلف (5 رای) برای کسی که تحصیلات لیسانس داره و میخواد دوباره لیسانس یا پزشکی بخونه و یا فردی که تحصیلات ارشد داره و میخواد دوباره لیسانس و یا ارشد بخونه میاد به صورت کلی حکم میده که داشتن تحصیلات رایگان قبلی سبب نمیشه که ادامه تحصیل مجدد در اون مقطع یا مقاطع دیگه ممنوع باشه و اجازه تحصیل رایگان رو تحت هر شرایطی میده و از طرف دیگه طی یک رای دیگه به فردی که ارشد داره اجازه تحصیل مجدد پزشکی داده نمیشه (ولی همون فرد طی شکایت خصوصی که قبلش به شعبه ی دیوان انجام داده بوده رای گرفته بوده و داره تحصیل رایگان میکنه) مشخصه که آرای دیوان با هم تناقض داره. در این حالت ها نیز هیئت عمومی تصمیم گیری میکنه که رای واحدی رو بده. در هر صورت به همین دلیله که میگیم یک شکایت با دادخواست بسیار بد توسط مرتضی جرفی که آرای بسیار قوی آبان 95 و خرداد 96 رو ضمیمه پرونده اش نکرده بود باعث شد که در هیئت عمومی یک رای به ضرر تحصیل مجدد صادر بشه و همه ی ما رو به دردسر بندازه. بهرحال استدلال ما هم در دادخواستمون ارجاع به آرای دیوان عدالت اداری در مورد تحصیل مجدد رایگان هست. در هر صورت زیاد گمانه زنی نکنید. یا رای به نفع ما صادر میشه و یا به ضرر. بهرحال اشتباهی بوده که یک فرد انجام داده و فعلا ما میخواهیم جمعش کنیم ببینیم چی میشه.

علیرضا
10 خرداد 1397

همچنین طبق قانون تحصیل مجدد در همون مقطع مجازه، حکم دیوان در بهمن 96، خرداد 96 و آبان 95 هم این مورد رو تایید میکنه. بنابراین اگر هم مقطع ارشد با دکتری عمومی رو یکسان فرض کینم باز هم طبق حکم دیوان که تحصیل مجدد رو چه در همان مقطع و چه مقاطع دیگر مجاز دونسته باید بشه که تحصیل مجدد داشت.البته من هم با وکیل در ارتباطم و اون میگه با توجه به رای های دیگه و تناقض رای های دیوان شانس خوبی دارید.

علیرضا
10 خرداد 1397

سلام مجدد، من یه دور قوانین دیوان عدالت اداری رو مطالعه کردم. طبق ماده 85 دیوان اگر برای یک شکایت رای قبلی باشد قبل از به جریان افتادن پرونده و زیر نظر رئیس دیوان رد درخواست صادر میشود. با توجه به اینکه دادخواست ما به جریان افتاده و حتی دستور موقت برای توقف مصوبه نیز صادر شده بنابراین مشخصه که رئیس دیوان این شکایت رو وارد دونسته و در دستور کار قرار داره. دوستانی که طی چند روز پیش به دیوان مراجعه کردن گفتن که شکایات ما در بخش بررسی توسط مشاورین دیوان هست که دو نفر هستن و همه ی پرونده های هیئت عمومی از زیر نظرشون میگذره. {{ماده 85- در مواردی که به تشخیص رئیس دیوان، رسیدگی به درخواست ابطال مصوبه موضوعاً منتفی باشد، مانند موارد استرداد درخواست از سوی متقاضی یا وجود رأی قبلی دیوان در مورد مصوبه، رئیس دیوان قرار رد درخواست را صادر می‌کند. این قرار قطعی است. }}

نیما
11 خرداد 1397

متاسفانه باید گفت شانس برنده شدن ما خیلی کمه منم از چند نفر که تو این زمینه کار میکنن پرسیدم اونا هم گفتن نباید امید زیادی داشت. فقط باید امیدوار بود که تعداد شکایت ها بره بالا.

امير
12 خرداد 1397

لطفاً از پيش بيني خودداري كنيد. آنچه كه مسلمه اينه كه الان آرا متناقض وجود داره و كساني با داشتن ارشد روزانه دارن روزانه ميخونن. پس بهتره به جاي اينكه كامنت هاي بي اساس نوشته بشه در يك رقابت سالم كمك كنيم كه اين راي درست بشه نه اينكه ديگران روي با همون برنامه وزارت بهداشت دچار ترديد و ترس كاذب كنيم. البته قبلا هم تو يه كامنت بعد از مراجعه به ديوان اين موضوع رو گفته بودم.

لیلا
09 خرداد 1397

سلام ممنون از سایت خوبتون من فارغ التحصیل پرستاری دانشگاه دولتی هستم و در حال گذراندن طرح پرستاری هستم و میخوام سال 98 در کنکور شرکت کنم برای رشته پزشکی،،، اون قانونی که توی متن در موردش صحبت کردید که میشه کنکور بدیم و ادامه طرح رو بعد از فارغ التحصیلی در رشته جدید بریم منبعش کجاست من مطمئن نیستم و نگرانم، چون مدارک تحصیلی ما همه در دانشگاه هستش تا طرحمون تموم بشه و بعد ازادش کنن. ممنون میشم منبع اون خبرو بگید

سعیده
08 خرداد 1397

دوستان همه شماها مدرکتونو از دانشگاه قبلی آزاد کردید؟ من حتا پول ندارم مدرکمو آزاد کنم. یکسال بیهوده خوندم چون نمیدونستم باید مدرکمو آزاد کنم

هانی
08 خرداد 1397

خیلی از بچه های سال پیش مدرکاشونو آزاد نکردن اما دارن میخونن ، مشکلی نداره اگر آزاد نکرده باشی ، به خوندن ادامه بده .

هانی
08 خرداد 1397

من بار دیگه اعلام کنم چون ممکنه کامنت شما موجب ترسیدن بچه ها بشه ، این قضیه فقط در صورتی که وجود داره که انصراف از تحصیل بدین اگر فارغ التحصیل باشین مشکلی ندارین .

آبان
09 خرداد 1397

سلام. دوست عزیز تاریخ فارغ التحصیلی شما اگر از سال 94 به بعد باشه فکر میکنم طبق قانون جدید نیازی به آزاد کردن مدرک نیست. البته مطمئن نیستم از دانشگاهتون بپرسید در ضمن اگر تحصیل غیر رایگان داشته اید قطعا نیازی به آزادسازی مدرک نیست

سارا
06 خرداد 1397

سلام ببخشید در یکی از نظرات فرمودید که اون کسیکه شکایت نامه بدی تنظیم کرده بود۱سال عقب افتاده، یعنی انتخاب رشته روزانه کرده و ثبت نام کرده بعد۱سال مرخصی گرفته تا جواب قابل قبولی از شکایتش بیاد؟

علیرضا
07 خرداد 1397

سلام، ایشون مرخصی نگرفته بودن، اخراج شده بودن.

آبان
06 خرداد 1397

دوستان مگه شکایاتی که در مورد بند واو شده نباید خارج از نوبت بررسی بشه؟ چطور میشه دیوان رو مجاب کرد که تا قبل از انتخاب رشته به تخلف صورت گرفته رسیدگی کند؟

آبان
05 خرداد 1397

سلام. آقا سیامک مگه آقای جرفی از ادامه ی تحصیل در روزانه پزشکی محروم نشدن؟ بعدم چرا میفرمایید سابقتون خراب بشه!!! مگه از ما میخوان شکایت کنند! کسانی که خواهان ابطال بند و میباشند حتما نباید داوطلب باشند. پدر و مادر خواهر یا برادر هم میتونن شکایت کنند

پرویز به آقا سیامک
05 خرداد 1397

آقا سیامک چه جوری تونستید آقای جرفی رو پیدا کنید؟ من خیلی تو اینستا دنبالش گشتم نتونستم پیداش کنم، اگه واقعا ایشون مشکلش حل شده و داره رایگان تحصیل میکنه، پس عملا دیگه ارشدها لازم نیست شهریه بدن و مشکل حل شده، درسته؟

علیرضا
07 خرداد 1397

سلام، قضیه ی جرفی رو من در تاریخ 30 فروردین توی قسمت نظرات توضیح دادم. اون کامنت رو بخونید. ایشون رای شعبه که یک رای فردی هست رو به نفع خودشون گرفته بودن. ولی بدلیل عدم پیگیری شکایت دیگری که برای ابطال اون مصوبه کرده بودن، هیئت عمومی مستندات ایشون رو کافی ندونستن و رای رو به ضرر ایشون دادن. در نتیجه ایشون با توجه به رای شعبه که به نفعشون بوده دارن درسشون رو میخونن ولی بقیه ی افراد در سال های بعد خودشون رو توی دردسر انداختن.

نگار
04 خرداد 1397

دوستان خواهش خواهش جواب بدی بنده هر دو مقطع کارشناسی و ارشدم روزانه هست آیا این لغو موقت که دیوان عدالت صادر کرده برای کسانی هست که ارشدشون غیر روزانه هست یابرای ما هم جای امیدواری هست تا برم شکایت تنظیم کنم؟

آبان
04 خرداد 1397

دوست عزیز بنده نمیدونم این حکم رو برای کسانی دادند که ارشد هم از تحصیلات رایگان استفاده کرده اند یا خیر! اما چیزی که مسلم است این است که حکم لغو موقت ارزشی نداره، شما حتما شکایت کنید و حقتون رو مطالبه کنید... توجه داشته باشید بند و سو استفاده ای بیش نیست...

عباس
04 خرداد 1397

سلام. برای همه جای امیدواری هست ایشالا.

سيامك
04 خرداد 1397

شامل همه ميشه. شرايط شما مثل شرايط من و بسياري از دوستانه حتما شكايتتون رو انجام بدين متن شكايتي كه آقاي محسن اينجا قرار داره بسيار عاليه در ضمن تو قسمت طرف شكايت سازمان سنجش و وزارت بهداشت يادتون نره همچنين ضميمات و مستندات تمام راي هاي ذكر شده رو بنويسيد و همچنين ضميمه شكايت كنين ايشاا.. كه كارمون جور بشه

سيامك
04 خرداد 1397

من تونستم با مرتضي جرفي تماس بگيرم و جوياي كارش بشم همون شخصي كه شكايت نامه بدي كه تنظيم كرده بود و الان حال و وضع مارو رقم زده و شماره راي ش تو دفترچه اومده گفت بالاخره تونسته جواب مثبت از ديوان بگيره و الان روزانه پزشكي ميخونه ولي يك سال عقب افتاده

محسن
04 خرداد 1397

بزارید خیالتونو راحت کنم این لغو موقت هیچی نیست! فقط باید رای اصلی هیئت عمومی بیاد اون هم باید فقط تعداد شکایات بره بالا تا سریعتر رسیدگی بشه پس هرچه سریعتر برید شکایتتونو تنظیم کنید و وقتو تلف نکنید.

هانی
05 خرداد 1397

با توجه به گفته دوستان لغو موقت اونقدرا قوی نیست و احتمال تمکین کردن سازمانها به اون پایینه . در مورد سوال اولتونم فرقی نداره برای همه هست هم روزانه هم غیر روزانه .

پرویز
05 خرداد 1397

دیوان کی رای به لغو موقت داده؟ اگه همچین چیزی باشه و اجرا بشه و در مورد بندی باشه که در دفترچه امسال اومده بود در موردهمه ارشدها باید اجرا باشه چون در دفترچه امسال تفاوتی بین ارشد روزانه و غیر روزانه قائل نشده بود

آبان
03 خرداد 1397

واقعا چرا دیوان پرونده هایی رو که سرنوشت مردم رو میسازه و عدم رسیدگی هرچه سریعتر به اونا مساوی با اتلاف وقت و ضایع کردن عمر یک انسان است، زودتر بررسی نمیکنه!!!!!!! خدایا تا کی صبر... کی این بند و که مصداق بارز بی عدالتی و ظلم است و مطابق با هیچ بندی از قوانین جمهوری اسلامی ایران نیست باطل میشود...

علی. ارشد
02 خرداد 1397

بچه ها ایا درسته که اگر ما قبول بشیم میتونیم روزانه پزشکی انتخاب کنیم حتی موقع ثبت نام هم دانشگاه گیر نمیده . و چند ماه بعدش دانشگاه استعلام میگره اون موقع هستش که امکان داره گیر بده؟ یا اصلا سامانه سنجش به ارشدها اجازه انتخاب روزانه پزشکی را نمیده؟

سيامك
04 خرداد 1397

والا من امسال با توجه به نوشتن صريح و بي قيد و شرط جمله آخر بند واو يكم با پارسال و سالاي ديگه فرق داره بايد منتظر بمونيم در هر صورت بهترين كار شكايته دست رو دست نذارين شكايتاتونو حتما انجام بدين بخدا نه هزينه داره نه سابقتون خراب ميشه وضعمون از ايني كه هستيم بدتر نميشه دوستاتونم مجاب كنين برا شكايت ايشاا.. كه همه چي حل بشه

میلاد
01 خرداد 1397

با سلام تشکر می کنم از زحمات دوستانی که برای بازپس گیری حق ما ارشدی ها تلاش می کنند بیایید همه با هم نذاریم باز هم حقمون پایمال بشه منم برای شکایت میرم دیوان عدالت اداری

آبان
31 اردیبهشت 1397

سلام. آقا محسن آیا توضیحاتی که در 19 شهریور ثبت شده متن شکایت نامه ی شماست؟؟؟

محسن
01 خرداد 1397

سلام نمیدونم پاسخ قبلیم ثبت شد یا نه واسه همین دوباره نوشتم. بله این متن شکایت بنده هست به دوستانی که میخان شکایت کنن و حتما هم اینکارو بکنن هم بگم حتما از این متن استفاده کنید خیلی راجع به این متن فکر شده و تحقیق شده این متن در واقع چکیده همه شکایات بخصوص شکایتی که برا ارشد مجدد بود و بخوبی داورارو مجاب کرده بود برا دادن رای مثبت لذا حتما از این متن استفاده کنید. در فیلد مربوط به طرف شکایت هم حتما نام وزارت بهداشت بیاد. که دیگ توش حرفی باقی نمونه.

آبان
02 خرداد 1397

ممنون. یعنی شما معتقدی چون دفاعیه و شکایت نامه ی خوبی توسط فرد شاکی صورت نگرفته، رای دادنامه 544 صادر شده؟؟

محسن
03 خرداد 1397

متاسفانه این شکایت خیلی بد تنظیم شده بود این دقیقا همون مثال چاه و دیوانه و صدتا عاقله. اگه ایشون شکایتشون درست انجام می شد الان انقدر هزاران نفر دردسر نمیکشیدن. وزارت بهداشت هم نهایت سو استفادرو از این قضیه بردو باز یک کار غیر قانونی رو انجام داد. بله هم به دلیل متن شکایت بود و هم به دلیل انصراف این فرد از شکایت خودشون بود که دیگ پیگیری نکردن و روال کلی که برای ی دادگاه اتفاق می افته اگر از طرفین یکی انصراف بده حکم به نفع طرف مقابل صادر میشه حالا من اصلا این فردو نمیشناسم ولی گویا آقای علیرضا اطلاعات کاملتری دارن از ایشون. الان فقط راهکار اینه که هرکسی بره شکایتو انجام بده و سهل انگاری نکنه همین.

ساسان
30 اردیبهشت 1397

سلام دوستان.منتاارشدکشاورزی روزانه خوندم.کارندارم.درآمدنیست.وازطرفی میدونم که میتونم و تواناییشودارم که پزشک بشم.شرو کروم به خوندن واسه سال98.عالی میخونم.اماگاهی میگم چه فایده داره اگر نزارن ما پزشکی بخونیم؟به نظرتون این تردید کی از بین میره وآیا این حضرات برای زمان و برنامه ریزی افراد ارزش قایل هستن؟

ارشد. کنکور
01 خرداد 1397

سلام دوست عزیز این تردید وقتی از بین میره که همه با هم اقدام کنیم که این قانون مسخره از بین بره . شما هم بهتر مثل ما برید به دیوان اعتراض کنید که هرچه تعداد بیشتر باشه مطمئنن تاثیرگذارتره.

کنکوری
30 اردیبهشت 1397

سلام بچه ها ببخشید میدونم اینجا جاش نیست، من فارغ التحصیلم از اخرای بهمن شروع کنم، تو سنجش پایه و جامع اول ترازم۸۰۰۰شده به نظرتون امیدی هست؟اخه دوستم پارسال از بهمن خوند قبول نشد بهم گفت دیره برا سال دیگه برنامه بریز

هانی
05 خرداد 1397

حداقل تراز شما برای سهمیه منطقه 1 و دانشگاه متوسط تقریبا باید 11000 باشه ، اما با بالا بردن ساعات مطالعه به 12-14 ساعت در روز میتونین رشد قابل توجهی بکنین که بستگی به خود توانایی های فردی تون داره .

پرویز
30 اردیبهشت 1397

از همه دوستانی که دارن زحمت میکشن نهایت سپاسگزاری رو دارم. علیرضا، محسن و ... ازتون ممنونم

محمد مهدی
29 اردیبهشت 1397

سلام دوستان لطفا در شکایت های تنظیمی خودتان فارغ التحصیلان مقطع دکتری تخصصی phd را نیز قید کنید تا این مصوبه وزارت بهداشت برای همیشه برای تمام مقاطع لغو بشود.

نیما
29 اردیبهشت 1397

دوستان به فرض این که ما امسال رتبه قبولی در روزانه رشته پزشکی آوردیم . و هنوز تا اون موقع رای دیوان هم نیامده باشه . اگر اینطور که دوستان میگنن که لغو موقت گرفته شده پس ما میتونیم انتخاب رشته روزانه انجام بدیم تا رای نهایی دیوان بیاد . در ضمن من دوست خودم هم لیسانس و ارشد روزانه مهندسی عمران بود. پارسال کنکور داد و الان داره دندان اصفهان روزانه میخونه چطور بهش گیر ندادن؟ ایا این واقیعت داره که بعضی دانشگاه ها روی این مسئله گیر نمیدن؟

علیرضا
29 اردیبهشت 1397

سلام، برای کنکور سال 96 با توجه به شکایاتی که در مورد تحصیل مجدد شده بود، دیوان رای به تحصیل رایگان داده بود و همه ی فارغ التحصیل های کارشناسی، ارشد و ... میتونستن در رشته های پزشکی و دندون و ... قبول بشن. متاسفانه بدلیل یک شکایت بسیار بدی که توسط یک نفر که سال 95 در پزشکی روزانه قبول شده بود، انجام شده بود و جواب این شکایت بعد از کنکور 96 و در شهریور ماه اومد که مستندات این فرد کافی نیست و رای به لغو مصوبه قدیمی وزارت بهداشت نداد، وزارت بهداشت سریعا از این امر سواستفاده کرد و برای کنکور 97 این محدودیت تحصیل برای فارغ التحصیل های ارشد به بالا را اعمال نمود.

هانی
29 اردیبهشت 1397

نه قضیه اینه که پارسال تازه قانون تحصیل مجدد برای لیسانسا اوکی شده بود چون قبلش لیسانس های روزانه هم نمیتونستن مجانی این 3 رشته رو بخونن ، دوست خود من که ارشد امیر کبیر داشت پارسال کنکور داد الان داره رایگان دندون مشهد میخونه میخونه ، اگر دفترچه سال پیشو ببینی میبینی که توش چیزی مبنی بر اجازه ندادن به تحصیل رایگان وجود نداره واسه ارشدا و لیسانس ها اما از شانس ما امسال اینجوری شده .

محسن
30 اردیبهشت 1397

این مسئله کاملا شانسیه و اصلا نمیشه گفت بعضیا گیر میدن بعضیا گیر نمیدن فقط وابسته فهمیدن و یا نفهمیدن دانشگاه دارن اما در مورد لغو موقت به هیچ عنوان خاطرتون از بابتش جمع نباشه من پرسیدم از همون کارکنای دیوان گفتن خیلی خیلی ضعیفه احتمالش که وزارت بهداشت به این رای موقت تمکین کنه و باید حتما رای اصلی دیوان بیاد.

پرویز
30 اردیبهشت 1397

دوستتون هیچ شهریه ای پرداخت نمیکنه؟ اگه واقعا اینجوریه احتمالا یه پارتی کلفت داشته که سفارشش کرده.

صبا
30 اردیبهشت 1397

سلام. پارسال توی دفترچه کنکور بندی مثل بند واو وجود نداشت برای همین مانعی وجود نداشته براشون

نیما
30 اردیبهشت 1397

سلام اقای علیرضا تو شکایتی که الان شما و دوستان زحمت کشیدن انجام دادین کاشکی تو نامه شکایت یه بندی می آوردین که ذکر میکردین که خیلی از ارشدها الان دارن رایگان تحصیلی میکنن مگه میشه به فاصله یکسال چنین قانون مسخره تو دفترچه آورده بشه پس با این وضعیت دیگه دیوان باید حتما رای واسه ما صادر کنه!!

عباس
25 اردیبهشت 1397

سلام. چقد احتمالش هست که دیوان به نفع ما رای بده و این تبصره باطل بشه؟ چون ظاهرا تو تاریخ 7شهریور96 یه نفر همین اعتراض رو به دیوان کرده و دیوان هم به نفع دانشگاه رای داده. با توجه به شکوائیه جدید چقد جای امیدواری هست؟

صبا
26 اردیبهشت 1397

هموطن گرامی این رای صادر شده به هیچ وجه قانونی نیست و امکان ابطالش بسیار بالاست!دوستان با هم متحد باشید و تا جایی که میتونید پیگیری کنیدبه روزنامه ها و خبر گذاری ها اطلاع بدید درصورت رسانه ای شدن نه تنها نمیتونن خلاف قانون عمل کنند بلکه زودتر هم رسیدگی و باطل میشه...

کنکور مجدد
25 اردیبهشت 1397

دوستان ایا این حقیقت داره که با دخالتی که وزرات بهداشت دوباره انجام داده و فهمیده کارشناسی ارشد ها رفتن دیوان اداری واسه اعتراض داره ، داره کاری میکنه که دیوان رای به نفع وزرات بهداشت بده و باید حتما ارشد ها در پردیس تحصیل کنند؟؟؟ من از یکی از دوستام که رفته بود دیوان اداری واسه اعتراض و اونجا اشنا داره شنیدم!

علیرضا
26 اردیبهشت 1397

سلام، اینکه وزارت بهداشت فهمیده ما شکایت کردیم که طبیعیه، شکایت ما از وزارت بهداشته و یه نسخه از شکایتمون تحویل وزارت بهداشت میشه وباید خبردار بشن تا بعدا دفاع کنن. اینکه توی دیوان عدالت اداری لابی کنن رو واقعا احتمالش رو کم میدونم. چون در اون صورت این همه رای به ضرر وزارت بهداشت نمیدادن. احتمال اینکه رای به نفع ما صادر بشه هم بنظر من شاید بتونم بگم 70 درصده. هر احتمالی بهرحال وجود داره. خواهشا به این شایعات دامن نزنید.

ن. کنکوری
27 اردیبهشت 1397

به نظر منم وزرات بهداشت تنها کاری که میتونه بکن اینه که زمانو واسه خودش بخره و کاری کنه که حداقل این پرونده طول بکشه که با این تعداد پرونده ارسال شده به دیوان اداری اونا هم از خداشونه که این پرونده بیفته عقب و به پرونده های دیگه رسیدگی کنن. که در آن صورت وزرات بهداشت خیالش راحت میشه و دیگه سال 98 هم کنکوری با این شرایط آخرین کنکوره . و تمام کتاب ها تغییر کرده و دیگه هیچی ارشدی تمایل نداره که اون همه کتابو از نو بخونه و خود به خود ارشد ها کنار گذاشته میشن.

سيامك
25 اردیبهشت 1397

سلام متن شكايت رو دقيقا همون متن ارسالي محسن همراه با تمام ضمايم پيوستي براي رائ هاي ديوان كه در متن ذكر شده بود + صفحات دفترچه ها يه حساب حقوقي تو دفتر قضايي هم باز كردم واس بررسي نتيجه ش ولي مرده ميگفت واس بررسي سريعتر بايد تعداد و آمار شكايت تو اين مورد بالا بره منم گفتم افراد ديگري هم هستن ولي تعداد دقيق نميدونم تو قسمت طرف شكايت هم سازمان سنجش آموزش كشور / وزارت بهداشت رو نوشتم ولي اميدوارم جوابش نشه يك سال ميگفت هيأت عمومي جلساتش روزهاي سه شنبه تو تهران تشكيل ميشه و تعداد شكايات بسيار زيادي دارن واس اون طولاني ميشه من نميدونم چجوري پيداتون كنم بعد كنكور اگه بيام تهران

سيامك
23 اردیبهشت 1397

دوستان منم فردا ميرم شكايت كنم امروز دوستمم شكايت كرد. ولي ما شهرستانيم مشكلي نداره؟

محسن
24 اردیبهشت 1397

سلام مشکل نداره فقط متنی که مینویسید مهمه متن زیر حاصل بررسی تمام شکایتای انجام شده و به نتیجه رسیده شبیه شکایت ما هست لذا حتما از این متن استفاده کنید.

صبا
24 اردیبهشت 1397

مشکل!!!!! از چه نظر؟

علی
23 اردیبهشت 1397

سلام امکانش هست یه نفر نحوه شکایت اینترنتی رو توضیح بده، جایی که من هستم دسترسی به ادارات ندارم

علیرضا
24 اردیبهشت 1397

سلام، دیوان عدالت اداری شکایت اینترنتی نداره، حتما باید به دفتر دیوان عدالت اداری که در هر استان یکی هست و در مرکز استانتون هست مراجعه کنید و دادخواست رو حضوری ثبت کنید.

فرهام
23 اردیبهشت 1397

مدیر پیامم اشکال چاپی داشت ای کاش تایید نمیکردی، شرمنده همگی

فرهام
23 اردیبهشت 1397

سلام دوستان، همه باید تک تک شکایت کنن یا اگه برای سکس حکمی بیاد بقیه هم میتونن استفاده کنن؟

سيامك
22 اردیبهشت 1397

سلام دوستان ممنون بابت راهنماييتون من چطور ميتونم باهاتون در تماس باشم ؟ گروهي دارين كه بتونم بعد كنكور باهم پيگير بشيم؟

صبا
21 اردیبهشت 1397

سلام. دوستان حکم لغو موقت مشکلی رو حل میکنه؟؟؟؟؟؟؟

محسن
22 اردیبهشت 1397

نه به هیچ عنوان من از مشاورای دیوان پرسیدم گفتن تا حکم نهایی نیاد خیلی احتمالش کمه تمکین کنن سازمانها. ولی از همه دوستانی که شکایت نکردن خواهش دارم برین شکاتتون رو انجام بدین تا سریعتر پیگیری کنن و بره برا رای گیری هیئت عمومی. از متن زیر هم استفاده کنید.

علی
21 اردیبهشت 1397

سلام، خسته نباشید. من لیسانس دانشگاه دولتی اما شبانه و فوق لیسانس دانشگاه آزاد گرفتم، می توانم در کنکور پزشکی شرکت کنم یا باید شکایت کنم؟ ممنون میشم یکی از دوستان من را راهنمایی کنه.

Maryam
20 اردیبهشت 1397

سلام.خسته نباشید من دانشجوی ترم اخر کارشناسی اتاق عمل دانشگاه روزانه هستم که تا۵ تیر فارغ التحصیل میشم.به من گفته بودن اینکه قبل از طرح میتونی فقط یک بار ازمون سراسری بدی درصورتی هستش که طی انتخاب رشته قبول بشی اگه قبول نشدم میتونم سال بعد درطی طرح دوباره شرکت کنم ولی الان متوجه شدم که کلا فقط یکبار میتونم شرکت کنم ایا این موضوع صحت داره؟ اگه این طور هستش من با وجود ثبت نام در کنکور اگه سرجلسه نرم میتونم برای سال دیگه که اخرین سالی هستش که کنکور نظام قدیم برگزار میشه شرکت کنم؟ توروخدا جواب منو بدین اساتید دانشگاهمون هم نمیتونن به طور قطع یقین منو راهنمایی کنن دیگه دارم دیوونه میشم

محسن
19 اردیبهشت 1397

دوستانی که شکایت نکردند میتونند از این متنی که فرستادم برای شکایت استفاده کنند فقط حتما حواستون باشه که در اون فیلد مربوط به طرف شکایت و موارد مورد شکایت بنویسید قسمت آخر بند واو دفترچه ثبت نام آزمون سراسری 1397 و قسمتی از مصویه پنجاه و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی پزشکی. و یکی از طرفای شکایتو وزارت بهداشت قرار بدید.

مرادی
21 اردیبهشت 1397

سلام دوست عزیز من هم میخوام شکایت کنم گویا گروهی هم تو تلگرام تشکیل شده ممنون میشم لینک جوینشو برام بفرستین

محسن
22 اردیبهشت 1397

متاسفانه سایت همکلاسی از گذاشتن آدرس گروه تلگرامی امتتاع میکنن. ما بارها خواستیم این مسئلرو پیگیری کنیم نمیشه.

محسن
19 اردیبهشت 1397

احتراماً مستحضر می باشید که حسب آرای وحدت رویه شماره ۷۳۴ و 735-30/10/1392 و شماره ۱۲۰۵ -22/10/1394 و همچنین آرای ۴۹۴ الی ۵۰۸-4/8/1395 که بر اساس آرای مذکور (734 و 1205) اصدار یافته اند و مدلول کلیه دادنامه های مذکورکه مورد استدلال مکرر هیأت عمومی دیوان عدالت اداری قرار گرفته، بدین شرح می باشد: « مطابق ماده ۷ لايحه قانوني اصلاح مواد ۷ و ۸ قانون تأمين وسايل و امکانات تحصيل اطفال و جوانان ايراني مصوب سال ۱۳۵۸، تحصيل در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي داخل کشور به صورت رايگان و در قبال تعهد خدمت برابر مدتي که از تحصيل رايگان استفاده کرده اند مورد حکم مقنن قرار گرفته و پرداخت شهريه در فرضي اعمـال مي شود که کسي مايل به تحصيل رايگان نباشد و در ساير قوانين دليلي بر محدوديت تحصيل رايگان در مراکز آموزش عالي فقط در يک مقطع وجود ندارد و از طرفي مطابق ماده ۴ قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت مصوب سال ۱۳۸۰، دريافت هر گونه وجه، کالا و خدمات تحت هر عنوان از اشخاص حقيقي و حقوقي توسط وزارتخانه ها، مؤسسات و شرکتهاي دولتي غير از مواردي که در مقررات قانوني مربوط معين شده يا مي شود، ممنوع اعلام شده است)). --- 1- مستحضر می باشید که بر اساس استدلال دادنامه های مذکور، بدواً در رای وحدت رویه شماره 734-30/10/1392، قسمت اول بند ۳ مصوبه چهل و پنجمين جلسه شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشکي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي مبني بر پرداخت شهريه تحصيل در مقطع دکترا توسط داوطلبي که در مقطع کارشناسي از آموزش رايگان برخوردار بوده است، مغاير احکام مقنن به شرح فوق الذکر تلقی گردیده و به استناد بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکيلات و آيين دادرسي ديوان عدالت اداري مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال گردیده است.--- 2- سپس در رأی وحدت رویه شماره 735-30/10/1392، نیز با این استدلال که بند ۳ جزء (ز) رديف ۲ دفترچه ثبت نام کنکور [آزمون] سراسري سال۱۳۹۱، مبتني بر مصوبه هفتاد و يکمين جلسه شوراي معين شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشکي مورخ 10/7/1390 صادر شده است که اين مصوبه نيز در راستاي تعميم مصوبه چهل و پنجمين جلسه شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشکي مورخ 7/12/1389نسبت به دانشجويان ورودي سال تحصيلي ۱۳۹۲-۱۳۹۱ و قبل از آن به تصويب رسيده است و بند ۳ مصوبه اخيرالذکر نيز به موجب رأي شماره ۷۳۴-30/10/1392هيأت عمومي ديوان عدالت اداري خلاف قانون تشخيص داده شده و ابطال گردیده است، بنابراين بنـد ۳ جزء (ز) رديف ۲ دفترچـه کنکـور سراسري سال ۱۳۹۱ موضوع مصوبه هفتاد و يکمين جلسه شوراي معين شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشکي مورخ 10/7/1390 نيز خارج از حدود اختيارات مرجع وضع، تصويب شده و به استناد بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکيلات و آيين دادرسي ديوان عدالت اداري مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال گردیده است.--- 3- متعاقباً هیأت عمومی طی رأی شماره 1205-1394/10/22 مرقوم فرموده اند که «مطابق ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مقرر شـده است کـه: «چنانچه مصوبه‌ای در هیأت عمومی ابطال شود، رعایت مفاد رأی هیأت عمومی در مصوبات بعدی الزامی است، هر گاه مراجع مربوط مصوبه جدیدی مغایر رأی هیأت عمومی تصویب کنند، رئیس دیوان موضوع را خارج از نوبت بدون رعایت مفاد ماده 83 این قانون و فقط با دعوت نماینده مرجع تصویب کننده، در هیأت عمومی مطرح می‌کند.» نظر به این که در رأی شماره 9210090905800734 -30/10/1392 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، قسمت اول بند 3 مصوبه چهل و پنجمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر پرداخت شهریه تحصیل در مقطع دکتری توسط داوطلبی که در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده ابطال شده است و در بند 3 بخش «ز» فصل سوم دفترچه آزمون سراسری سال 1394 که بعد از رأی مذکور هیأت عمومی دیوان عدالت اداری تهیه و انتشار یافته است مقرر شده که: « چنانچه داوطلب در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده است، در صورت قبولی در دوره های مزبور ملزم به پرداخت شهریه مطابق مصوبات هیأت امنای دانشگاه مربوطه می باشد.» بنابراین این بند مغایر صریح مفاد حکم مقرر در ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 تنظیم و تدوین شده است و به استناد بند 1 ماده 12 و مواد 13 و 88 و 92 قانون پیش گفته از تاریخ انتشار ابطال می شود--- 4- در ادامه همین روند «اخذ شهریه برای تحصیل مجدد در دوره روزانه» در دفترچه شماره ۱ راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۵ نیز تکرار شده است که مجدداً طی آرای وحدت رویه ۴۹۴ الی ۵۰۸-4/8/1395 این بند نیز با استدلالی مشابه استدلال آرای قبلی، ابطال شده است: بدین شرح که «مطابق ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مقرر شده است که «چنانچه مصوبه‌ای در هیأت عمومی ابطال شود، رعایت مفاد رأی هیأت عمومی در مصوبات بعدی الزامی است. هرگاه مراجع مربوط مصوبه جدیدی مغایر رأی هیأت عمومی تصویب کنند، رئیس دیوان موضوع را خارج از نوبت بدون رعایت مفاد ماده ۸۳ این قانون و فقط با دعوت نماینده مرجع تصویب‌کننده، در هیأت عمومی مطرح می‌نماید.» نظر به این که در رأی شماره ۹۲۱۰۰۹۰۹۰۵۸۰۰۷۳۵ ـ 30/10/1392 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، قسمت اول بند ۳ مصوبه چهل و پنجمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر پرداخت شهریه تحصیل در مقطع دکتری توسط داوطلبی که در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده ابطال شده است و در بند «و» دفترچه شماره ۱ راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۵ و همچنین قسمتی از بند ۱ـ ۸ دفترچه شماره ۲ راهنمای انتخاب رشته تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۳۹۵ دانشگاه و موسسات آموزش عالی سراسر کشور مقرر شده است که « با توجه به محدودیت امکانات دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دولتی و لزوم توزیع عادلانه فرصتهای موجود بین تمامی متقاضیان، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانیده اند، در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) امکان پذیر نمی باشد. این قبیل از داوطلبان در صورت تمایل می توانند برای دوره نوبت دوم (شبانه) درهمان مقطع متقاضی شوند و یا در صورت قبولی در دوره روزانه، می توانند با پرداخت شهریه همانند دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه)، در رشته مربوط ادامه تحصیل دهند. همچنین در خصوص رشته های گروه علوم پزشکی نیز با توجه به محدودیت امکانات دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دولتی و لزوم توزیع عادلانه فرصتهای موجود بین تمامی متقاضیان، شرکت مجدد آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته ای به اتمام رسانیده اند، در آزمون سراسری پذیرش دانشجو برای ورود مجدد به دانشگاههای دولتی و تحصیل در کلیه رشته هایی که پذیرش از مقطع دیپلم صورت می گیرد، امکان پذیر نمی باشد. این قبیل داوطلبان و متقاضیان در صورت تمایل می توانند صرفاً برای تحصیل در پردیسهای خودگردان و ظرفیت مازاد در رشته های گروه پزشکی ثبت نام نمایند و در صورت قبولی در آزمون سراسری، با پرداخت شهریه ادامه تحصیل دهند. ضمناً مقررات مربوط به تعهدات و طرح نیروی انسانی برای رشته های مشمول مرتبط با گروه پزشکی به قوت خود باقی است.» بنابراین قسمتهای مورد شکایت مغایر صریح مفاد رأی شماره ۹۲۱۰۰۹۰۹۰۵۸۰۰۷۳۵-30/10/1392 هیأت عمومی است و حکم مقرر در ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ رعایت نشده است، بنابراین به استناد بند ۱ ماده ۱۲ و مواد ۱۳ و ۸۸ و ۹۲ قانون پیش گفته مقررات مورد اعتراض از تاریخ انتشار ابطال می‌شود--- 5- باز هم بر اساس همین روند، اخذ شهریه مجدد از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ناپیوسته در تبصره 1 بند الف شرایط اختصاصی دفترچه شماره 1 راهنمای ثبت نام آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی سال 1396 و بند 4 از قسمت «ی» دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سال 1396 وجود داشته داشته است که که مجدداً طی آرای وحدت رویه ۴۹۴ الی ۵۰۸-4/8/1395 این بندها نیز با استدلالی مشابه استدلال آرای قبلی، ابطال شده است. تبصره 1 بند «الف» شرایط اختصاصی دفترچه شماره 1 راهنمای ثبت نام راهنمای آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی سال 1396: «تذكر مهم: بر اساس بخشنامه شماره 47/2-10/1/1383 معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با توجه به محدود بودن امكانات دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي دولتي و نيز ضرورت توزيع عادلانه امكانات مذكور بين متقاضيان، هر يك از داوطلبان ورود به آموز ش عالي در هر يك از مقاطع تحصيلي تنها براي يك بار مي توانند از امكانات دولتي استفاده نمايند. لذا پذيرفته شدن براي بار دوم در دوره هاي روزانه مستلزم پرداخت شهريه معادل دوره شبانه خواهد بود.بند 4 از بند «ی» دفترچه راهنماي انتخاب رشته آزمون كارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1396: « 4- همان گونه که در دفترچه شماره 1 آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1396 درج گردیده، با توجه به محدودیت امکانات دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دولتی از یک سو و لزوم توزیع عادلانه فرصتهای موجود بین تمامی متقاضیان، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلا با استفاده از امکانات دولتی تحصیلات خود را در رشته ای در همان مقطع گذرانده اند مجاز نیست. این قبیل داوطلبان در صورت دارا بودن سایر شرایط و ضوابط آزمون (به خصوص شرایط نظام وظیفه برای داوطلبان مرد) می توانند برای دوره نوبت دوم در همان مقطع داوطلب شوند و یا در صورت قبولی در دوره روزانه به شرط پرداخت شهریه دوره نوبت دوم رشته مربوط می توانند در رشته جدید ادامه تحصیل دهند.» لذا به نظر می رسد که بندهای مندرج در این دو دفترچه دفترچه مغایرصریح رأی هیأت عمومی می باشد که بدین وسیله از ریاست دیوان تقاضا می گردد که در اجرای ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392 دستور مقتضی صادر فرمایند)) که بنا بر رای 1144 دیوان عدالت اداری مورخ 10/11/1396: مطابق ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 مقرر شده است که «چنانچه مصوبه ای در هیأت عمومی ابطال شود، رعایت مفاد رأی هیأت عمومی در مصوبات بعدی الزامی است. هرگاه مراجع مربوط، مصوبه جدیدی مغایر رأی هیأت عمومی تصویب کنند، رئیس دیوان موضوع را خارج از نوبت بدون رعایت مفاد ماده 83 قانون مذکور و فقط با دعوت نماینده مرجع تصویب کننده در هیأت عمومی مطرح می نماید.» نظر به اینکه در آراء شماره 735 و 734-30/10/1392، 1205-22/10/1394 و 494 الی 508-4/8/1395 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مصوبات شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی و دفترچه های راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سالهای مختلف مبنی بر پرداخت شهریه تحصیلی مطابق شهریه دوره شبانه توسط داوطلبی که در همان مقطع تحصیل و یا سایر مقاطع تحصیلی قبلی از آموزش رایگان در دانشگاههای دولتی برخوردار بوده به لحاظ مغایرت با قانون خروج از حدود اختیارات مراجع وضع ابطال شده است و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تبصره 1 بند الف شرایط اختصاصی دفترچه راهنمای شماره 1 آزمون تحصیلات تکمیلی سال 1396 و بند 4 قسمت «ی» دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1396 پذیرفته شدگان کنکور را که قبلاً در هر یک از مقاطع تحصیلی از آموزش رایگان برخوردار بوده اند به پرداخت شهریه معادل دوره شبانه مکلف کرده است به لحاظ مغایرت با آراء هیأت عمومی و با استناد به بند 1 ماده 12 و مواد 92 و 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می شود -- ریاست محترم دیوان عدالت اداری اساس استدلال کلیه آرای فوق الذکر، همان استدلال رأی اولیه شماره 734 است که طی آن به درستی و دقت، و بر اساس اصول مسلم حقوقی اعضای دیوان عدالت مرقوم فرموده اند که : «... تحصيل در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي داخل کشور به صورت رايگان و در قبال تعهد خدمت برابر مدتي که از تحصيل رايگان استفاده کرده‌اند مورد حکم مقنن قرار گرفته و پرداخت شهريه در فرضي اعمـال مي شود که کسي مايل به تحصيل رايگان نباشد و در ساير قوانين دليلي بر محدوديت تحصيل رايگان در مراکز آموزش عالي فقط در يک مقطع وجود ندارد و از طرفي مطابق ماده ۴ قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت مصوب سال ۱۳۸۰، دريافت هر گونه وجه، کالا و خدمات تحت هر عنوان از اشخاص حقيقي و حقوقي توسط وزارتخانه ها، مؤسسات و شرکتهاي دولتي غير از مواردي که در مقررات قانوني مربوط معين شده يا مي شود، ممنوع اعلام شده است...» از آنجا که تحصیل رایگان در دوره کارشناسی، هیچ وجه مشخصه و خصوصیت متمایزی نسبت به تحصیل در سایر دوره ها از قبیل کارشناسی ارشد یا دکترا ندارد و همچنین مبانی قانونی استدلال هیأت عمومی دیوان نیز مقید به تحصیل در دوره کارشناسی نبوده و به صورت مطلق «تحصیل رایگان» انشا گردیده است، لذا بر قراری محدودیت مشابه در دوره های کارشناسی ارشد نیز موجه به نظر نمی رسد. این در حالی است که بند کاملاً مشابهی با بندهای ابطال شده (منظور نظر آرای وحدت رویه ۴۹۴ الی ۵۰۸ -4/8/1395 و رای 1144 مورخ 11/10/1396 هیأت عمومی) در قسمت آخر بند واو دفترچه آزمون سراسری سال 1397 به چشم می خورد که بر همین اساس مخالف با آرای وحدت رویه هیأت عمومی دیوان می باشد. بند واو دفترچه آزمون سراسری 1397: ---((با توجه به رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورخ 7/6/1396 مبنی بر عدم ابطال مصویه 51 امین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ 25/3/1392 دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی (پزشکی، دندانپزشکی ، داروسازی و دامپزشکی) می توانند با رعایت شرایط ذیل از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی صرفا در پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاه های علوم پزشکی تحصیل نماید)) و در ادامه و در تکمیل همین بند آمده است که ((دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته صرفا قادر به تحصیل در پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد هستند)) --- اساس بند فوق بر اساس رای 544 مورخ 7/6/96 هیئت عمومی است که توجه شما را در این خصوص به نکته ی مهم زیر جلب می نمایم : در رای هیئت محترم دیوان عدالت اداری در دادنامه‌ی شماره 544 آمده است که نظر به اینکه مقرره مورد اعتراض با مستندات مورد استناد شاکی مغایرت ندارد، بنابراین قابل ابطال تشخیص نشد." و در واقع الحاق بند "و" به دفترچه آزمون سراسری سال 1397 بر طبق حکمی آمده است که عدم ابطال یک مصوبه (نه ابطال آن)، آن هم به دلیل عدم کفایت مستندات شاکی آن پرونده- و نه چیز دیگری- صادر شده است. همانطور که مطلع هستید ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، رعایت مفاد آرای هیئت عمومی برای مصوبات بعدی را، با قید "در صورت ابطال یک مصوبه" آورده است، در صورتی که در این مورد، وزارت بهداشت عدم ابطال یک مصوبه را ملاک اجرای ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری قرار داده است. همانطور که در بخش آخر این بند مشاهده می شود فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته تنها قادر به ثبت نام در پردیس های خودگردان و یا ظرفیت مازاد و به موجب آن پرداخت شهریه های سنگین می باشند. لذا به نظر می رسد که بند و دفترچه آزمون سراسری 1397 و قسمتی از مصوبه 51امین جلسه شورای عالی برنامه ریزی پزشکی که بند واو دفترچه بیان همین مصوبه است مغایرصریح آرای هیأت عمومی 735، 734 مورخ 30/10/92 1205 مورخ 22/10/94 ، 494 الی 508 4/8/95 و بخصوص رای 1144 مورخ 10/11/1396 هیئت عمومی می باشد که مطابق آن هیچ محدودیتی برای تحصیل مجدد رایگان در مقطع کارشناسی ارشد برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد روزانه وجود ندارد، می باشد که بدین وسیله از ریاست دیوان تقاضا می گردد که در اجرای ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392 دستور مقتضی صادر فرمایند."

مریم 83
19 اردیبهشت 1397

سلام دوستان فقط خواستم از همه کسانی که انقد دلسوزانه زحمت کشیدن تا این مشکل حل بشه و همه رو در نظر گرفتن تشکر کنم مخصوصا آقای علیرضا

علی
19 اردیبهشت 1397

سلام دوستان شکایت الان هم فایده داره یا منتظر بمونیم اگه شکایات بقیه منجر به لغو بند (و) نشد اونوقت شکایت کنیم؟

صبا
19 اردیبهشت 1397

چرا فایده نداره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سارا
18 اردیبهشت 1397

چه عالی، حکم لغو موقت بازم امیدوار کننده اس، فقط۱سوال مبنای دیوان برای لغو چیه؟اینکه حساب ارشد رو از دکتری عمومی پزشکی جدا کرده،یااینکه کلا هرکی رتبه روزانه بیاره فارغ از نوع مدرک میتونخ رایگان بخونه؟اخه رشته من دامپزشکیه و مدرکموم نوشته دکتری عمومی، برای امثال منم امید هست؟

علیرضا
19 اردیبهشت 1397

سلام، بله مبنای شکایت اینه که ممنوعیت تحصیل مجدد فارغ التحصیلان، فارغ از نوع مدرکی که دارند برداشته بشه. در نتیجه اگه شکایت به نتیجه برسه شما هم میتونید مجدد رشته ای که میخواهید رو بخونید.

ن. کنکوری
18 اردیبهشت 1397

بچه ها من با اینکه خیلی تا الان خوندم و واقا اماده کنکور هستم اما دیگه نا امید شدم چون دوستم رفته بود از یک وکیل که تو زمینه تحصیلی فعالیت میکنه پرسیده بود اون بهش گفته بود احتمال حذف این بند دفترچه خیلی خیلی کمه و حتی اگرم قبول بشی و بخواهی شکایت کنی به دیوان یکسالی حداقل طول میکشه که جواب بدن . آیا به نظرتون این حرفش درسته بوده ؟ یا باید به حرف یه تعدادی از بچه ها که خیلی زحمت کشیدن و رفتن شکایت کردن و میگن چند ماه دیگه جواب میاد گوش کرد؟

صبا
19 اردیبهشت 1397

مطمئن باش دوستانی که تو این سایت درمورد تنظیم شکایت راهنمایی میکنند اطلاعات بیشتری از اون وکیل تحصیلی دارند که گفته نه نمیشه!! اتفاقن اگر متن شکایات با ادله ی محکمه پسند و طبق قانون ارائه شود(دلایلی که دوستان بارهاوبارها در این صفحه ذکر کرده اند) این تخلف آشکار اصلن جای بحث ندارد و باطل میشود.من موقع ثبت نام با وزارت بهداشت و وزارت علوم تماس میگرفتم ولی هیچ کدوم با وجود ده ها خط تلفن. تلفن ها را جواب نمیدادند!!!!!!!!!!! نا امید نشید شکایت کنیدوموضوع رو رسانه ای کنید...

علیرضا
19 اردیبهشت 1397

نه، حرف این وکیلی که ازش سوال کردین چندان درست نیست. شکایت در دیوان اگه برای اولین بار در مورد موضوعی مطرح بشه زمان زیادی طول میکشه که به نتیجه برسه حدود یک و نیم تا دوسال. ولی شکایت امثال ما چون بر اساس رای های پیشین بوده خارج از نوبت بررسی میشه. من به شخصه فکر میکنم تا حداکثر شهریور ماه نتیجه ی شکایت ما میاد. همچنین در مورد اینکه شانس اینکه شکایت ما به نتیجه برسه و بند واو و مصوبه وزارت بهداشت لغو بشه میتونم بگم که واقعیت شانس زیادی داریم.چون 5 رای به نفع تحصیل مجدد داده شده تا الان و یک رای هم به دلیل کمبود مستندات و ضمیمه نکردن رای های قاطع آبان 95 و خرداد 96، رای به ضرر داده شد. وزارت بهداشت هم که از این رای کمال استفاده رو کرده. رای هایی هم که به نفع تحصیل مجدد داده شد بر مبنای اینکه چون کارشناسی تعداد ترم ها و واحدش کمه و مثلا پزشکی زیاده صادر نشده. بلکه بصورت کلی گفته حق ممنوعیت از تحصیل مجدد رو ندارن. در هر صورت بنظرم شانس خوبی داریم و البته باید ببینیم که قضیه چطور پیش میره.

صبا
18 اردیبهشت 1397

دوستان تماس با خبرگذاری دانشجو فراموش نشه...

صبا
18 اردیبهشت 1397

دوستان عزیزی که ارشد غیر رایگان داشه اند حتما در شکایت خود این نکته را ذکر کنند که تحصیل غیر رایگان هیچ مانعی برای تحصیل رایگان ایجاد نمیکند...

محسن
17 اردیبهشت 1397

سلام دوستان من رفتم شکایت کردم سه هفته پیش و دیروز حکم لغو موقت بعد از سه هفته اومده و الان برگشو هم دارم گفتن که شکایت بقیه دوستان هم در نوبت رای گیری توسط هیئت عمومیه و حالا باید منتظر باشید با یک خانومی که فکر کنم منشی اصلی هیئت عمومی هم هست به اسم خانم تهرانی صحبت کردم گفتن که احتمالا تو یکی دوماه آینده میره برا رای گیری.

صبا
18 اردیبهشت 1397

سلام. یعنی در عرض 3 هفته به شکایت شما رسیدگی شد؟؟؟

حسن
18 اردیبهشت 1397

چقدر زود مگه میشه به این سرعت !!! چیزی که ما شنیدم اینه که دیوان عدالت اینقدر پرونده داره و کسی اعتراض کنه خیلی طول میکشه که جوابش بیاد حداقل یکی دو سال طول میکشه بعید که چند ماه دیگه جواب بدن

مسلم
18 اردیبهشت 1397

سلام منظور از حکم لغو موقت چیه ممنون میشم بیشتر توضیح بدی

علیرضا
19 اردیبهشت 1397

سلام، بچه ها توی کامنت گفتن که چطور رای اینقدر زود صادر شد که باید بگم: دستور موقت در کمتر از یک ماه صادر میشه و برای جلوگیری از ضرر شاکی در طی روند بررسی شکایت هست و با رای قطعی پرونده فرق داره. رای قطعی هم دو حالت داره: یا پرونده خارج از نوبت بررسی میشه که چیزی بین 5 تا 9 ماه روند دادرسیش طول میکشه و یا توی نوبت عادی بررسی میشه که چیزی بین یک و نیم تا دو سال طول میکشه. بنظر میرسه پرونده ما داره خارج از نوبت بررسی میشه.

مریم
17 اردیبهشت 1397

سلام دوستان و تشکر ازعزیزانی که تا الان پی گیر بودن.ارشد روزانه دارم.میخاستم برای سال 97 شرکت کنم ولی مطمین نیستم وزارت بهداشت با ابطال بند واو موافقت کنه.و اگر این اتفاق نیفته مجبورم دکترای رشته خودمو بخونم که اونم آخرش معلوم نیس.دوستان به نظرتون چند درصد امید و احتمال این بند واو هست؟

صبا
18 اردیبهشت 1397

دوست عزیز توجه داشته باشید وزارت بهداشت از رایی که در دادنامه 544صادر شده سو استفاده کرده و گفته حتی کسانی که ارشد غیر روزانه هم دارند و از تحصیل رایگان استفاده نکرده اند هم مشمول بند واو میشوند (هرچند از لحاظ قانونی ممنوعیت تحصیل ذکر شده برای کسانی که ارشد روزانه هم دارند صحیح نیست و سلیقه ی شخصی مسئولین امر در وزارت بهداشت میباشد !!) در صورتیکه که تحصیل غیر رایگان طبق قانون هیچگاه مانعی برای تحصیل رایگان ایجاد نمیکرده است. بند واو تنها جنبه ی بازدارندگی دارد.بنابراین تخلف آشکاری صورت گرفته و امکان ابطال آن بسیار بالاست. جای بسی تعجب است که چین تخلف آشکاری در سکوت خبری و رسانه ای قرار گرفته اس. دوستان من با خبر گذاری دانشجو قبل از عید تماس گرفتم و گفتن پیگیری میکنیم ولی خبری نشد دوستان عزیز عاجزانه ازتون میخوام شما هم تماس بگیرید و تخلف صورت گرفته را گزارش کنید . اگه همگی متحد و مصمم باشیم به امید خدا مشکل حل میشه

ساسان
16 اردیبهشت 1397

سلام دوستان هنوز هم وقت هست برای شکایت؟

امير
16 اردیبهشت 1397

سلام بعضي از دوستان متاسفانه به رده هاي بالاي ديوان مثل معاون مدير كل هيئت عمومي در ساختمان مركزي ديوان مراجعه نميكنند. اگر فكر ميكنيد از طريق تلفن مربوط به ديوان ميتونيد اطلاعات درست بدست بياريد اشتباه ميكنيد. كارمندان در رده هاي پايين تر و كارشناسها اطلاعات درستي به شما نميدن و من از دوستان تعجب ميكنم كه چه راحت عنوان دروغگو رو ميدن !؟ در حاليكه اين بچه ها حداقل زحمت شكايت و پيگيري رو كشيدن و بايد ازشون تشكر كرد. پيشنهادم اينه كه شما به جاي اينكه صبر كنيد تا كنكور بديد و بعد از كنكور اگه قبول شديد به نفع خودتون بود و بعد شما رو اخراج كردن شخصا بريد شكايت خصوصي بكنيد ! همين الان بريد شكايت عمومي به بند واو بكنيد. چون اين به نفع همه ما هستش و منافع جمعي داريم. البته بعضي افراد خصوصي شكايت ميكنن براي كار خودشون ولي اينبار خوبه كه بند واو كلا برداشته بشه تا همه ارشد ها با خيال راحت كنكور بدن . هرچند كه همونطور كه آقاي عليرضا گفت ديگه الان خيلي نيازي به شكايت شايد نباشه و تو نوبت راي گيري توسط 130 قاضي هستش.

persian
15 اردیبهشت 1397

این لینکه رایه https://divan-edalat.ir/show.php?page=ahoshow&id=10648

persian
15 اردیبهشت 1397

آقا بنظر من علیرضا راست میگن همه برید شکایت کنید به امید بقیه نباشید متن دادخواستم بنظرم طوری باشه که خصوصا به رای شماره 1144 استناد کنید این خیلی خیلی مهمه و صد در صد جواب میگیره یبار دیگ لازمه بگم که این دادخواست یعنی 1144 که براتون لینکشو میزارم و میتونید برید از سایت دیوان دانلودش کنید در مورد قانونیه که طبق اون افرادی که یکبار ارشد روزانه خوندن دیگ حق قبولی توی روزانه در مقطع ارشدو ندارن یعنی عین قانونی که برای ما هست دیوان عدالت اداری این قانون رو طبق رای 1144 مورخ 10/11/1396 لغو کرده دوستان یعنی هیچ مانعی برای قبولی مجدد وجود نداره فقط خواهشا باید بجنبید و در عین حال دادخواست خوبی هم تنظیم کنید که فقط به این رای بخصوص استناد کنید طبق وحدت رویه هایی که دیوان داره این قانونو باطلش کنیم.

کنکوری
15 اردیبهشت 1397

میشه یه نفر متن کامل از شکایتی که باید بنویسیم رو بگذاره، اخه من زیاد با تبصره ها و شماره قوانین اشنا نیستم، به نظرتون خودمون شکایت بنویسیم بهتره یا وکیل بگیریم؟

امین
15 اردیبهشت 1397

وکیل خیلی بهتر میتونه کمک کنه ولی هزینشم در نظر بگیرید

persian
13 اردیبهشت 1397

ولی منم فکر کنم سرکار باشیم. چون من رفتم دیوان در مورد لغو موقت پرس و جو کردم میگفتن اصلا همچین چیزی نداریم. نمیدونم علیرضا که همیشه کامنتارو جواب میداد کجاس الان؟!

علیرضا
13 اردیبهشت 1397

سلام دوست عزیز، شما قبلا هم گفته بودید یه چیزی از شکایتتون نشون بدید من هم برای شما و همه ی دوستان متن شکایت رو گذاشتم و گفتم میتونید برید و شکایت کنید. کار شکایت هم یک روز بیشتر طول نمیکشه. شما بجای اینکه برید و یه زحمت یک روزه بکشید و شکایت کنید نشستید و کاری نمیکنید و فقط میگید بقیه دروغ میگن، قبلا هم گفته بودم که باید برید خود ساختمان مرکزی دیوان و حضوری سوال کنید. آخه تلفنی جواب درستی نمیدن و یا اطلاع درستی ندارن. توی گروهی هم که برای شکایت تشکیل شد نزدیک 270 نفر اومده بودن و آماده ی شکایت و آخرش کمتر از 40 نفر شکایت کردن، از بعضی شون که توی گروه بودن و خیلی فعال بودن و نظر میدادن که باید اینکار رو بکنیم و اون کار رو بکینم میپرسیدم چرا شکایت نکردین میگفتن حوصله نداشتیم و بقیه شایت کردن ما برای چی کاری کنیم. یعنی یک صبح تا ظهر وقت نگذاشتن حداقل برای خودشون. تازه برخی از دوستان که در بخش نظرات همین صفحه کامنت میگذاشتن تونستن من رو پیدا کنن و با من تماس داشته باشن. باز هم میگم، متن شکایت رو برای دوستان در نظرات فرستادم و دوستان میتونن با اون متن شکایت و همچنین نکاتی که در مورد تکمیل کردنش گفتم برن شکایتشون رو انجام بدن، همچنین من خودم دو نفر رو میشناسم که خودشون بصورت جداگانه دادخواست تنظیم کرده بودن و رفتن و شکایت کردن. یکی از سایت های مشاوره هم دادخواستی برای شکایت تنظیم کرده بود و گفته بود ارشد هایی که میخوان برن شکایت کنن میتونن از اون دادخواست استفاده کنن. متاسفانه آدرس سایت های اینچنین یا لینک گروه در تلگرامی در بخش نظرات اینجا تایید نمیشه. من هم که هر روز یه بار اینجا سر میزنم برای اینه شاید بتونم به دوستان کمکی بکنم. وگرنه دیوانه نیستم که هر روز بیام اینجا و مطالب نادرست بنویسم.

pic
خاموشی
15 اردیبهشت 1397

سلام معذرت میخوام از لحن نوشتن کامنت حق با شماست شاید تلفنی جواب درستی ندن چون سرشون خیلی شلوغه و مطلبی که بیان کردید درسته ایشالا که من و پاسخگوی دیوان اشتباه کرده باشیم ضمنا از جوابهای که میدید بی نهایت سپاس گزارم بچه ها به نظر منم هر کسی میتونه خودش شکایت کنه منم همین کارو میکونم چون امسال و سال بعد آخرین امید ما ارشدهاست خدایا از قانون گذاران بی قانون نگذره

امین
15 اردیبهشت 1397

سلام علیرضا جان خسته نباشی بابت همه زحماتت ازت ممنونم اگه میتونی یه کانال تشکیل بده با عنوان فارغ التحصیلان ارشد متقاضی کنکور تجربی اونجا آیدیتم بزار که بشه باهات ارتباط برقرار کرد فقط صرف دسترسی بهت واسه هماهنگی بیشتر!!!!!

امير
16 اردیبهشت 1397

سلام خاموشي من متوجه نشدم كه چرا امسال و سال آينده كه ميشه كنكور ٩٨ آخرين فرصت ارشد هاست ؟ درسته كه كتابها جديد شده و ميگن از 99 دوباره يه كنكور ميشه كه اين براي همه پشت كنكوري هاست كه بيش از نيمي از كنكوري ها هستن. البته چارچوب همونه و به نظر من كسي كه روي مفاهيم اين كتابها تسلط داشته باشه مخصوصاً دروس تخصصي روي اون كتابها هم ميتونه داشته باشه . اما اين شايعاتي كه ميگن دو سهميه ميشه و بعد ميشه ٨٠ به ٢٠ از اساس نميتونه با قانون اساسي بخونه و قابل پيگيريه . چون چه ما ارشد ها و چه كساني كه ديپلم هستن و پشت كنكور موندن حق تحصيل رايگان رو داريم و يه سازمان مجري به اسم سنجش و يه وزارت خونه نميتونن حق تحصيل برابر رو از يه عده بگيرن.

هانی
12 اردیبهشت 1397

با توجه به کامنت آقای داریوش در مورد عدم شکایت ، اگر دوستان میتونن یه نشانی بدن ما خودمون صحت وجود دادخواست رو چک کنیم .

علیرضا
13 اردیبهشت 1397

سلام دوست عزیز، شما اگه واقعا این موضوع براتون مهمه مطمئنا این موضوع رو پیگیری کنید: حتما به آدرس دیوان عدالت اداری در تهران مراجعه کنید(تهران بزرگراه ستاری بلوار شهید مخبری نبش خیابان ایران زمین، ديوان عدالت اداري) و به تماس تلفنی بسنده نکنید چون اطلاعات صحیحی رو در تماس تلفنی در اختیار شما قرار نمیدن. حتی اگه به شما گفتند شکایتی نشده خودتون برید و یک دادخواست تنظیم کنید و یا اینکه از دادخواستی که من در تاریخ 14 فروردین گذاشتم استفاده کنید و همچنین در همون تاریخ 14 فروردین در کامنتی دیگه ذکر کردم که چطوری اون دادخواست رو تکمیل کنید. اینکه شک داشته باشید و از طرفی فقط پیگیری کامنتی و تلفنی کنید شکتون برطرف نمیشه. به لحاظ امنیتی هم من شماره دادخواست و حکم دستور موقت رو تا قبل حکم نهایی دیوان در بخش کامنت ها که جنبه ی عمومی قرار نمیدم. نکته ی خیلی جالب اینه که تنها فردی که من دیدم در بخش نظرات این صفحه در عمل خیلی پیگیر بوده و الان یک گروه تلگرامی برای شکایت تشکیل داده همونی بوده که در زیر پیام من مربوط به تنظیم شکایت در روز 14 فروردین کامنت گذاشته و تونسته بعدش من رو پیدا کنه و باتوجه به جدیتش برای شکایت (علی رغم اینکه شاید درحال حاضر خیلی نیاز به شکایت نباشه) من دادخواست آماده تکمیل شده ی جدید رو برای ایشون فرستادم و ایشون تا الان 33 نفر دارای شرایط ما رو برای شکایت رو در گروه جدیدی دور هم جمع کردن و دادخواست رو بهشون برای انجام شکایت فرستادن. البته من آماری ندارم که چند نفر از این گروه جدید واقعا شکایت کردن. بهرحال اگه من رو پیدا کردید که خیلی سخت نیست همونطور که افراد دیگه ای هم از بخش نظرات این صفحه من رو پیدا کردن دادخواست و حکم دستور موقت رو به طور خصوصی برای شما ارسال میکنم.

علیرضا
14 اردیبهشت 1397

همچنین شما اگه به پاسخ جناب "امیر" در تاریخ 29 فروردین به کامنت "حمید" به تاریخ 25 فروردین مراجعه کنید میبینید که جناب آقای "امیر" هم به دیوان عدالت اداری مراجعه نمودن و فهمیدن که شکایت در نوبت رسیدگی هست.

داریوش
11 اردیبهشت 1397

سلام دوستان از اونجایی که شک داشتم شکایتی به دیوان صورت گرفته باشه با دیوان عدالت اداری تماس گرفتم و بعد از پیگیری زیاد متوجه شدم که همچین شکایتی اصلا انجام نشده و تمام صحبت های صورت گرفته کذبه اینم شماره دیوان هر کی خواست تماس بگیره واقعا متاسفم که یه عده ای به همین راحتی مردم در گیر دروغ میکنن من روز بعد کنکور شخصا شکایت میکنم امیدوارم نتیجه بده 02151201 الی 9

امير
14 اردیبهشت 1397

ميشه بيشتر توضيح بدين كه با كي صحبت كردين و چه مكالماتي رد و بدل شد ؟ ما با سه دسته طرفيم . يك وزارت بهداشت و كارشناساش و معاونانش دو ديوان و كارشناساش و معاونانش سه افرادي كه ميگن يك شكايت چهل نفره فرستادن بايد ببينيم كدوم دسته داره اطلاعات غلط ميده و دروغ ميگه . ولي خودم الان شكم روي بازيهايي هست كه وزارت بهداشت داره در مياره . چه تو فضاي مجازي و چه بوسيله كارمنداش. مسبوق به سابقه هستش. من پيشنهادم اينه كه برين خيابون مخبري پيش معاون هيئت عمومي.

هانی
10 اردیبهشت 1397

سلام ، بچه های تهرانی خبر جدیدی نشده در مورده روند شکایت ؟

علیرضا
12 اردیبهشت 1397

شکایت ما داره روی سرور دیوان عدالت اداری لود میشه و تا الان 30 درصد لود شده :-))) ، برادر من دیگه شکایت ما تو نوبته و باید بره هیئت عمومی دیوان و طی یک روز جوابش میاد و همه مون با هم خبردار میشیم. این که چه روزی بررسی میشه هیچ کس باخبر نیست ولی احتمالا از خرداد تا مهر رو مدنظر داشته باش. منم از این جا به بعد مثل شما فقط منتظرم ببینم چی میشه.

هانی
12 اردیبهشت 1397

مرسی از پاسختون ، ممنون میشیم اگر شماره دادخواست رو بفرمایید تا بتونیم پیگیری کنیم . با تشکر

سارا
10 اردیبهشت 1397

سلام ببخشید تو یکی از نظرات نوشته که اگه تا انتخاب رشته نتایج دیوان نیومد، انتخاب رشته نکنیم چون هرکس ۲بار میتونه پذیرش روزانه داشته باشه، من سال اول انتخاب رشته کردم شبانه اوردم اما دیگه نرفتم دانشگاه ثبت نام، سال دوم رفتم روزانه و الان درسم تموم شده، یعنی الان نمیتونم اگه قانون لغو شه امسال روزانه بخونم؟

علیرضا
12 اردیبهشت 1397

سلام، شما حداکثر تا یک بار دیگه حق دارید روزانه قبول بشید. حالا ممکنه روزانه انتخاب رشته کنید و قبول بشید و بعدش بند واو حذف نشه، اونموقع وزارت بهداشت شما رو میندازه بیرون و شما از دو بار روزانه قبولیتون استفاده کردید. بنابراین برای جلوگیری از این مورد سعی کنید اگه امسال مطمئنید که قبول میشید و رشته های پردیس و آزاد رو هم انتخاب کنید تا دستتون برای جابجایی باز باشه. اگه البته خواستید که در اون پردیس و ازاد بخونید. در غیر این صورت اگه رای دیوان به نفع ما نباشه که در هر صورت روزانه رو در اون سه رشته نمیشه خوند.

کنکوری ارشد
10 اردیبهشت 1397

سلام اقا علیرضا ایا این خبر درسته که شورای عالی انقلاب فرهنگی که نهادبالادستیه تصویب کرده دیوان حق دخالت درمصوبه های بهداشت نداره یعنی با این وضعیت اعتراضات پرید؟؟

محسن
11 اردیبهشت 1397

این به هیچ عنوان درست نیست چون اگه اینطور بود الان مصوبه 45 امین جسله شورای عالی آموزش پزشکی که برای لیسانسه های روزانه بود الان به طور کامل لغو شده همچنان اجرا میشد در حالی که میبینیم اونو قانون دیگ حذف شد و دیگه در دفترچه هم نمیاد.

صبا
11 اردیبهشت 1397

سلام. بالا دستی تخلف کرده و کار دیوان نظارت بر همین تخلفات است، آقا علیرضا شما اطلاعاتت خوبه نظرتون چیه؟؟؟

صبا
11 اردیبهشت 1397

اگر اینجوری بود برای لیسانس هم باطل نمیکردن!!!!

علیرضا
12 اردیبهشت 1397

تنها موردی که در باره ی این حرف شما پیدا کردم مورد زیر است: {شوراي عالي انقلاب فرهنگي «موضوع عدم ورود ديوان عدالت اداري در تصميمات مراجع تخصصي دانشگاهي و مراكز آموزشي‌ قانوني در شؤون و امور علمي، آموزشي و تحقيقاتي» را تصویب نمود. بدین ترتیب چنانچه این مصوبه واجد اثر قانونی دانسته شود از این پس دیوان عدالت اداری برخلاف قانون خود حق رسیدگی به شکایت‌های مربوط به دانشگاه‌ها در زمینه امور علمی، آموزشی و تحقیقاتی را نخواهد داشت. } بنابراین مشاهده میشه که نوشته دیوان حق دخالت در بخش آموزشی و پژوهشی رو نداره و نه مواردی مثل مصوبه عدم اجازه تحصیل که برخلاف قانون اساسی هست. تازه همین دو ماه پیش بود که دیوان رایی در زمینه اجازه تحصیل مجدد داشت و در رای بهمن ماه برای تحصیل مجدد در دوره ارشد رو مجاز دونست. احتمالا این کامنت شما در نتیجه ی حرف های کارمندای درون وزارت بهداشت زده شده.

علیرضا
12 اردیبهشت 1397

سلام مجدد، همانطور که در لینک زیر مربوط به سایت شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبات آن شورا آمده است، مشاهده می‌شود که در سال های 95 و 96 کلا کمتر از 10 مصوبه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده که هیچ کدامش ربطی به دیوان عدالت اداری و عدم اجازه آن در دخالت در مصوبات وزارت بهداشت نیست. همانطور که میدانیم در این دو سال دیوان 4 بار در این رابطه رای صادر کرده است و در مورد مصوبات آن تصمیم گیری نموده است. http://www.sccr.ir/pages/Default.aspx?current=provlistbydate مثالی برای اجرای مصوبه عدم صلاحیت دیوان در ابطال مصوبات مربوط به آموزش و پژوهش و ارتقا و از این قبیل، قضیه ی بورسیه های وزارت علوم و بهداشت بود که در سال 94 تعدادی از این بورسیه ها به عدم جذبشون و تعیین تکلیف نکردنشون شکایت کرده بودن و دیوان اعلام کرد که برای ورود به این قضیه با توجه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی صلاحیت نداره. درصورتی که برای شکایت ما و نمونه های مشابه شکایت ما، دیوان هر ساله مشغول قضوات و دادن رای هست.

هانی
12 اردیبهشت 1397

با توجه به ابطال یک سری مصوبات شورای انقلاب فرهنگی توسط دیوان عدالت ، این خبر هیچ صحتی نداره . برای مثال لینک زیر را بررسی کنید http://www.hvm.ir/lawdetailnews.aspx?id=12167

هانی
12 اردیبهشت 1397

یا این حکم داده شده : "رأی هیأت عمومی نظر به اصل ۵۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر انفکاک و استقلال قوای عالیه کشور از یکدیگر و اختصاص وضع قانون و اصلاح و تفسیر آن به قوه مقننه بشرح مذکور در دو اصل ۷۱ و ۷۳ قانون فوق الاشعار مصوبه یکصدوهشتادویکمین جلسه مورخ ۹/۱۲/۱۳۶۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص اصلاح بندهای ۴ و ۵ و ۶ ماده ۲ قانون تشکیل شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور خلاف قانون و خارج از حدود اختیارات قوه مجریه در وضع مقررات دولتی تشخیص داده می‎شود و به استناد قسمت دوم ماده ۲۵ قانون دیوان عدالت اداری ابطال می‎گردد." لینک بررسی : http://www.hvm.ir/LawDetailNews.aspx?id=13109

هانی
12 اردیبهشت 1397

اصلا چنین چیزی نیست که شورای انقلاب فرهنگی نهاد بالا دست دیوان باشه ، این اخبار صرفا جهت دلسردیه .

احمد
08 اردیبهشت 1397

با سلام به نظر شما سرلازی رفتن ریسک نیست؟ میشه تو سربازی هم حداقل زیست رو خوند و با یه سال وقت کنکور ۱۴۰۰ قبول شد؟ چون من روزانه ام یه ترسم دارم واسه اونموقع نزارن برم داروسازی روزانه.... نمیدونم چکار کنم... انصراف واسه ۹۸ یا ریسک سربازی( البته اگه سربازی رفتن ریسک بشه) رو قبول کنم و واسه ۱۴۰۰ اماده شم؟؟؟؟؟ لطفن راهنماییم کنید خیلی سردرگمم

سلمان
08 اردیبهشت 1397

من ترم ۸ مهندسی روزانه ام و سربازی ام دارم... به نظر شما برم سربازی و کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم واسه دارو سازی روزانه یا انصراف واسه ۹۸؟؟

شکیلا
08 اردیبهشت 1397

سلام. طبق گفته رییس سازمان سنجش سال ۹۸ دو مدل سوال طرح میشه و از ۹۹ به بعد فقط از کتب نظام جدید سوال طرح میشه

صبا
06 اردیبهشت 1397

چرا نظرات رو دیر ثبت میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

persian
05 اردیبهشت 1397

سلام از دوستان کسی میدونه بحث تعهد خدمت روزانرو باید چیکار بکنیم. آیا میتونن به این وسیله جلوی ثبت نام مارو بگیرند. یعنی مثلا کسی که روزانه خونده تعهد خدمت داره و در شرایط عمومی شرکت کنندگان یکیش نداشتن تعهد خدمت به سازمان یا ارگان ها هست. به این شکل بنظرم ما ها که روزانه خوندیم باید مدرکمون رو آزاد کنیم و یه شکلی تعهد خدمت رو از بین ببریم. حالا نمیدونم واقعا همچین چیزی هست یا این تعهد خدمتی که در نتیجه روزانه خوندن ایجاد شده تعهد خدمت به ارگان یا سازمان خاصی محسوب نمیشه و نیازی به آزادسازی مدرک نیست.

هانی
06 اردیبهشت 1397

اینی که میگین با این اوصاف وزارت بهداشت که نمی خواد ماها بریم تو این رشته ها واقعا جای بحث داره .

سورنا
05 اردیبهشت 1397

سلام. بچه ها یع سوال داشتم لطفن جواب بدید. من میخام امسال بعد مدرک لیسانسم برم سربازی... ممکنه سال ۱۴۰۰ لیسانسه های روزانه، داروسازی روزانه نرن؟؟؟؟؟؟؟

ریحانه
04 اردیبهشت 1397

بچه ها منم ارشد دارم میخام برای پزشکی بخونم. الان من یه مشکل دیگه دارم. من میخام برای کنکور ۹۹ شرکت کنم. با توجه به تغییر کتابها برام راحتتره که کناب های جدید رو بخونم. اگه سال ۹۹ هم دو دسته سوال طرح بشه، ایا دانش اموز نظام قدیم میتونه کنکور نظام جدید شرکت کنه؟

علیرضا
04 اردیبهشت 1397

سلام، قراره احتمالا توی همین ماه تکلیف نحوه برگزاری کنکور مشخص بشه. اصلا مشخص نیست قراره چه آشی بپزن، اصلا هم معلوم نیست که تصمیمی که میگیرن بعدا نقض خواهد شد یا خیر، مثل تصمیم عدم برگزاری آزمون ورودی تیزهوشان که آخرش هم گفتن امسال برگزار میکنن. بنابراین اصلا نمیشه پیش بینی کرد. مشکل بزرگی که در مسئولین ما هست اینه که 1- بلد نیستن که تصمیم درستی بگیرن که همه ی جوانب رو سنجیده باشن 2- نمیتونن نقشه ی راه درستی برای رسیدن به اون تصمیم تهیه کنن و وقتی یه تصمیم گرفتن میخوان همون لحظه اجرا کنن. 3- حتی تصمیمات درستشون رو هم توانایی اجرای درستش رو ندارن. ----- در نتیجه هر سال مشاهده میشه که یه بی برنامگی در آموزش و پرورش ما موج میزنه و تکلیف مشخص نیست.

هانی
04 اردیبهشت 1397

مشکلی نداره ،

محسن
02 اردیبهشت 1397

دوستان سوالی که در واقع الان خیلی ذهنمو مشغول کرده این قانون سازمان سنجشه که هر کس حق داره فقط دوبار روزانه قبول بشه. این یعنی برا یکی مثل منم صادقه که کارشناسی و ارشد رو هر جفتشو روزانه خوندم یا نه برای دوبار قبولی در کنکور سراسری هست فقط؟

هانی
02 اردیبهشت 1397

این واسه کساییه که 2 بار کنکور لیسانس رو قبول شده باشن نه تحصیلات تکمیلی .

علیرضا
03 اردیبهشت 1397

سلام، این مورد رو زیاد از سنجش پرس و جو کردیم. صرفا دو بار قبولی در ازمون کنکور سراسری ملاک است. این حرف قطعی و صحیح هست.

مونا
01 اردیبهشت 1397

سلام رایا جان.من تمام متن رو خوندم. اونجایی که آخرش میگه رای دیوان به شرح زیر اعلام شد هرچی گشتم چیزی درباره ابطال بند واو برای فارغ التحصیلای ارشد ندیدم

امین
03 اردیبهشت 1397

سلام منم خوندم اینطوری که از این حکم استنباط میشه منظورش اینه مصـوبه پنجـاه و يكمـين جلسـه شـورای عـالي برنامه ريزی علوم پزشكی مورخ 25/3/1392، ابطال شده، تو دفترچه بیان شده (با توجه به رأی هيئت عمومی ديوان عدالت اداری مـورخ 7/6/1396 مبنـی بـر عـدم ابطـال مصـوبه پنجـاه و يكمـين جلسـه شـورای عـالي برنامه ريزی علوم پزشكی مورخ 25/3/1392 )، به استناد مصوبه فوق وزارت بهداشت افراد دارای مدرک ارشدو از آموزش رایگان محروم کرده بود اگه این حکم صحیح باشه پس میشه گفت بند واو دفترچه باطل و گرفتن شهریه مجاز نیست

صبا
01 اردیبهشت 1397

احتمال باطل شدن بند واو بسیار زیاده دوستان دعا کنید...

رایا
01 اردیبهشت 1397

سلام دوستان.خبر خوشی برای همه مون

امین
02 اردیبهشت 1397

سلام یعنی الان بند و دفترچه کنکور باطل شد؟

رایا
01 اردیبهشت 1397

خبر خوب برای دواطلبان کنکور + جزئیات دیوان عدالت اداری تصمیم وزارت علوم برای اخذ شهریه از دواطلبانی که برای بار دوم قصد تحصیل در دانشگاه را دارند ابطال کرد.وزارت علوم درتبصره ۱ بند الف شرایط اختصاصی دفترچه راهنمای شماره ۱ آزمون تحصیلات تکمیلی سال ۱۳۹۶ و بند ۴ قسمت «ی» دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۶ پذیرفته‌شدگان کنکور را که قبلاً در هر یک از مقاطع تحصیلی از آموزش رایگان برخوردار بوده‌اند به پرداخت شهریه معادل دوره شبانه مکلف کرده استدیوان عدالت اداری به لحاظ مغایرت با آراء هیأت عمومی و با استناد به بند ۱ ماده ۱۲ و مواد ۹۲ و ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ این تصمیم را ابطال کرد. پیش از این هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی و دفترچه‌های راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سالهای مختلف مبنی بر پرداخت شهریه تحصیلی مطابق شهریه دوره شبانه توسط داوطلبی که در همان مقطع تحصیل و یا سایر مقاطع تحصیلی قبلی از آموزش رایگان در دانشگاههای دولتی برخوردار بوده به لحاظ مغایرت با قانون خروج از حدود اختیارات مراجع وضع ابطال کرده بود. تاریخ دادنامه: ۱۳۹۶/۱۱/۱۰ شماره دادنامه: ۱۱۴۴ کلاسه پرونده: ۵۴۱/۹۶ مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری شاکی: آقای محمدرضا زینلی موضوع شکایت و خواسته: ابطال تبصره ۱ بند الف شرایط اختصاصی دفترچه راهنمای شماره ۱ آزمون تحصیلات تکمیلی سال ۱۳۹۶ و بند ۴ از قسمت «ی» دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۶ گردش کار: آقای محمدرضا زینلی به موجب دادخواستی ابطال [تذکر] تبصره ۱ بند الف شرایط اختصاصی دفترچه شماره ۱ راهنمای ثبت نام آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی سال ۱۳۹۶ و بند ۴ از قسمت «ی» دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۶ را در اجرای ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ درخواست کرده و در جهت تبیین خواسته توضیح داده است که: « احتراماً مستحضر می‌باشید که حسب آرای وحدت رویه شماره ۷۳۴ و ۷۳۵ ـ ۱۳۹۲/۱۰/۳۰ و شماره ۱۲۰۵ ـ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲ و همچنین آرای ۴۹۴ الی ۵۰۸ ـ ۱۳۹۵/۸/۴ که بر اساس آرای مذکور (۷۳۴ و ۱۲۰۵) اصدار یافته‌اند و مدلول کلیه دادنامه‌های مذکورکه مورد استدلال مکرر هیأت عمومی دیوان عدالت اداری قرار گرفته، بدین شرح می‌باشد: «مطابق ماده ۷ لایحه قانونی اصلاح مواد ۷ و ۸ قانون تأمین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی مصوب سال ۱۳۵۸، تحصیل در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی داخل کشور به صورت رایگان و در قبال تعهد خدمت برابر مدتی که از تحصیل رایگان استفاده کرده‌اند مورد حکم مقنن قرار گرفته و پرداخت شهریه در فرضی اعمـال می‌شود که کسی مایل به تحصیل رایگان نباشد و در سایر قوانین دلیلی بر محدودیت تحصیل رایگان در مراکز آموزش عالی فقط در یک مقطع وجود ندارد و از طرفی مطابق ماده ۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال ۱۳۸۰، دریافت هرگونه وجه، کالا و خدمات تحت هر عنوان از اشخاص حقیقی و حقوقی توسط وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکتهای دولتی غیراز مواردی که در مقررات قانونی مربوط معین شده یا می‌شود، ممنوع اعلام شده است.» ۱ـ مستحضر می‌باشید که بر اساس استدلال دادنامه‌های مذکور، بدواً در رای وحدت رویه شماره ۷۳۴ـ ۱۳۹۲/۱۰/۳۰، قسمت اول بند ۳ مصوبه چهل و پنجمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر پرداخت شهریه تحصیل در مقطع دکترا توسط داوطلبی که در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده است، مغایر احکام مقنن به شرح فوق‌الذکر تلقی گردیده و به استناد بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال گردیده است. ۲ـ سپس در رأی وحدت رویه شماره ۷۳۵ ـ ۱۳۹۲/۱۰/۳۰، نیز با این استدلال که بند ۳ جزء (ز) ردیف ۲ دفترچه ثبت نام کنکور [آزمون] سراسری سال۱۳۹۱، مبتنی بر مصوبه هفتاد و یکمین جلسه شورای معین شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی مورخ ۱۳۹۰/۷/۱۰ صادر شده است که این مصوبه نیز در راستای تعمیم مصوبه چهل و پنجمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی مورخ ۱۳۸۹/۱۲/۷نسبت به دانشجویان ورودی سال تحصیلی ۱۳۹۲ ـ ۱۳۹۱ و قبل از آن به تصویب رسیده است و بند ۳ مصوبه اخیرالذکر نیز به موجب رأی شماره ۷۳۴ ـ ۱۳۹۲/۱۰/۳۰هیأت عمومی دیوان عدالت اداری خلاف قانون تشخیص داده شده و ابطال گردیده است، بنابراین بنـد ۳ جزء (ز) ردیف ۲ دفترچـه کنکـور سراسری سال ۱۳۹۱ موضوع مصوبه هفتاد و یکمین جلسه شورای معین شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی مورخ ۱۳۹۰/۷/۱۰ نیز خارج از حدود اختیارات مرجع وضع، تصویب شده و به استناد بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال گردیده است. ۳ـ متعاقباً هیأت عمومی طی رأی شماره ۱۲۰۵ ـ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲مرقوم فرموده‌اند که «مطابق ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مقرر شـده است کـه: «چنانچه مصوبه‌ای در هیأت عمومی ابطال شود، رعایت مفاد رأی هیأت عمومی در مصوبات بعدی الزامی است، هر گاه مراجع مربوط مصوبه جدیدی مغایر رأی هیأت عمومی تصویب کنند، رئیس دیوان موضوع را خارج از نوبت بدون رعایت مفاد ماده ۸۳ این قانون و فقط با دعوت نماینده مرجع تصویب‌کننده، در هیأت عمومی مطرح می‌کند.» نظر به این که در رأی شماره ۹۲۱۰۰۹۰۹۰۵۸۰۰۷۳۴ ـ ۱۳۹۲/۱۰/۳۰ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، قسمت اول بند ۳ مصوبه چهل و پنجمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر پرداخت شهریه تحصیل در مقطع دکتری توسط داوطلبی که در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده ابطال شده است و در بند ۳ بخش «ز» فصل سوم دفترچه آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ که بعد از رأی مذکور هیأت عمومی دیوان عدالت اداری تهیه و انتشار یافته است مقرر شده که: «چنانچه داوطلب در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده است، در صورت قبولی در دوره‌های مزبور ملزم به پرداخت شهریه مطابق مصوبات هیأت امنای دانشگاه مربوطه می‌باشد.» بنابراین این بند مغایر صریح مفاد حکم مقرر در ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ تنظیم و تدوین شده است و به استناد بند ۱ ماده ۱۲ و مواد ۱۳ و ۸۸ و ۹۲ قانون پیش گفته از تاریخ انتشار ابطال می‌شود. ۴ـ در ادامه همین روند «اخذ شهریه برای تحصیل مجدد در دوره روزانه» در دفترچه شماره ۱ راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۵ نیز تکرار شده است که مجدداً طی آرای وحدت رویه ۴۹۴ الی ۵۰۸ ـ ۱۳۹۵/۸/۴ این بند نیز با استدلالی مشابه استدلال آرای قبلی، ابطال شده است: بدین شرح که «مطابق ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مقرر شده است که «چنانچه مصوبه‌ای در هیأت عمومی ابطال شود، رعایت مفاد رأی هیأت عمومی در مصوبات بعدی الزامی است. هرگاه مراجع مربوط مصوبه جدیدی مغایر رأی هیأت عمومی تصویب کنند، رئیس دیوان موضوع را خارج از نوبت بدون رعایت مفاد ماده ۸۳ این قانون و فقط با دعوت نماینده مرجع تصویب‌کننده، در هیأت عمومی مطرح می‌نماید.» نظر به این که در رأی شماره ۹۲۱۰۰۹۰۹۰۵۸۰۰۷۳۵ ـ ۱۳۹۲/۱۰/۳۰ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، قسمت اول بند ۳ مصوبه چهل و پنجمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر پرداخت شهریه تحصیل در مقطع دکتری توسط داوطلبی که در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده ابطال شده است و در بند «و» دفترچه شماره ۱ راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۵ و همچنین قسمتی از بند ۱ـ ۸ دفترچه شماره ۲ راهنمای انتخاب رشته تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۳۹۵ دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی سراسر کشور مقرر شده است که «با توجه به محدودیت امکانات دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و لزوم توزیع عادلانه فرصتهای موجود بین تمامی متقاضیان، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانیده‌اند، در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) امکان پذیر نمی‌باشد. این قبیل از داوطلبان در صورت تمایل می‌توانند برای دوره نوبت دوم (شبانه) در همان مقطع متقاضی شوند و یا در صورت قبولی در دوره روزانه، می‌توانند با پرداخت شهریه همانند دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه)، در رشته مربوط ادامه تحصیل دهند. همچنین در خصوص رشته‌های گروه علوم پزشکی نیز با توجه به محدودیت امکانات دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و لزوم توزیع عادلانه فرصتهای موجود بین تمامی متقاضیان، شرکت مجدد آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانیده‌اند، در آزمون سراسری پذیرش دانشجو برای ورود مجدد به دانشگاههای دولتی و تحصیل در کلیه رشته هایی که پذیرش از مقطع دیپلم صورت می‌گیرد، امکان پذیر نمی‌باشد. این قبیل داوطلبان و متقاضیان در صورت تمایل می‌توانند صرفاً برای تحصیل در پردیسهای خودگردان و ظرفیت مازاد در رشته‌های گروه پزشکی ثبت نام نمایند و در صورت قبولی در آزمون سراسری، با پرداخت شهریه ادامه تحصیل دهند. ضمناً مقررات مربوط به تعهدات و طرح نیروی انسانی برای رشته‌های مشمول مرتبط با گروه پزشکی به قوت خود باقی است.» بنابراین قسمتهای مورد شکایت مغایر صریح مفاد رأی شماره ۹۲۱۰۰۹۰۹۰۵۸۰۰۷۳۵ ـ ۱۳۹۲/۱۰/۳۰ هیأت عمومی است و حکم مقرر در ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ رعایت نشده است، بنابراین به استناد بند ۱ ماده ۱۲ و مواد ۱۳ و ۸۸ و ۹۲ قانون پیش گفته مقررات مورد اعتراض از تاریخ انتشار ابطال می‌شود.» ریاست محترم دیوان عدالت اداری اساس استدلال کلیه آرای فوق‌الذکر، همان استدلال رأی اولیه شماره ۷۳۴ است که طی آن به درستی و دقت، و بر اساس اصول مسلم حقوقی اعضای دیوان عدالت مرقوم فرموده‌اند که: «... تحصیل در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی داخل کشور به صورت رایگان و در قبال تعهد خدمت برابر مدتی که از تحصیل رایگان استفاده کرده‌اند مورد حکم مقنن قرار گرفته و پرداخت شهریه در فرضی اعمال می‌شود که کسی مایل به تحصیل رایگان نباشد و در سایر قوانین دلیلی بر محدودیت تحصیل رایگان در مراکز آموزش عالی فقط در یک مقطع وجود ندارد و از طرفی مطابق ماده ۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال ۱۳۸۰، دریافت هر گونه وجه، کالا و خدمات تحت هر عنوان از اشخاص حقیقی و حقوقی توسط وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکتهای دولتی غیراز مواردی که در مقررات قانونی مربوط معین شده یا می‌شود، ممنوع اعلام شده است...» از آنجا که تحصیل رایگان در دوره کارشناسی، هیچ وجه مشخصه و خصوصیت متمایزی نسبت به تحصیل در سایر دوره‌ها از قبیل کارشناسی ارشد یا دکترا ندارد و همچنین مبانی قانونی استدلال هیأت عمومی دیوان نیز مقید به تحصیل در دوره کارشناسی نبوده و به صورت مطلق «تحصیل رایگان» انشا گردیده است، لذا برقراری محدودیت مشابه در دوره‌های کارشناسی ارشد نیز موجه به نظر نمی‌رسد. این در حالی است که بند کاملاً مشابهی با بند ابطال شده دفترچه آزمون سراسری (منظور نظر آرای وحدت رویه ۴۹۴ الی ۵۰۸ ـ ۱۳۹۵/۸/۴ هیأت عمومی) در تبصره ۱ بند «الف» شرایط اختصاصی دفترچه شماره یک راهنمای ثبت نام راهنمای آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی سال ۱۳۹۶ و بند ۴ از بند «ی» دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۶به چشم می‌خورد که بر همین اساس مخالف با آرای وحدت رویه هیأت عمومی دیوان می‌باشد. تبصره۱ بند «الف» شرایط اختصاصی دفترچه شماره ۱ راهنمای ثبت نام راهنمای آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی سال ۱۳۹۶: «تذکر مهم: بر اساس بخشنامه شماره ۲/۴۷ـ ۱۳۸۳/۱/۱۰ معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با توجه به محدود بودن امکانات دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و نیز ضرورت توزیع عادلانه امکانات مذکور بین متقاضیان، هر یک از داوطلبان ورود به آموزش عالی در هر یک از مقاطع تحصیلی تنها برای یک بار می‌توانند از امکانات دولتی استفاده نمایند. لذا پذیرفته شدن برای بار دوم در دوره‌های روزانه مستلزم پرداخت شهریه معادل دوره شبانه خواهد بود.» بند۴ از بند «ی» دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۶: «۴ـ همان گونه که در دفترچه شماره ۱ آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۶ درج گردیده، با توجه به محدودیت امکانات دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دولتی از یک سو و لزوم توزیع عادلانه فرصتهای موجود بین تمامی متقاضیان، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلا با استفاده از امکانات دولتی تحصیلات خود را در رشته‌ای در همان مقطع گذرانده‌اند مجاز نیست. این قبیل داوطلبان در صورت دارا بودن سایر شرایط و ضوابط آزمون (به خصوص شرایط نظام وظیفه برای داوطلبان مرد) می‌توانند برای دوره نوبت دوم در همان مقطع داوطلب شوند و یا در صورت قبولی در دوره روزانه به شرط پرداخت شهریه دوره نوبت دوم رشته مربوط می‌توانند در رشته جدید ادامه تحصیل دهند.» لذا به نظر می‌رسد که بندهای مندرج در این دو دفترچه دفترچه مغایرصریح رأی هیأت عمومی می‌باشد که بدین وسیله از ریاست دیوان تقاضا می‌گردد که در اجرای ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ دستور مقتضی صادر فرمایند. » رئیس دیوان عدالت اداری مقرره‌های مورد اعتراض رامغایر مفاد آراء هیأت عمومی دیوان عدالت اداری که در شکایت شاکی به آنها اشاره شده تشخیص داد و رسیدگی به خواسته را در اجرای ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ به هیأت عمومی ارجاع کرد و در همین راستا از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش کشور خواسته شد تا نماینده خود را برای شرکت در جلسه هیأت عمومی معرفی کنند. هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۰ با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده است. رأی هیأت عمومی مطابق ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ مقرر شده است که « چنانچه مصوبه‌ای در هیأت عمومی ابطال شود، رعایت مفاد رأی هیأت عمومی در مصوبات بعدی الزامی است. هرگاه مراجع مربوط، مصوبه جدیدی مغایر رأی هیأت عمومی تصویب کنند، رئیس دیوان موضوع را خارج از نوبت بدون رعایت مفاد ماده ۸۳ قانون مذکور و فقط با دعوت نماینده مرجع تصویب‌کننده در هیأت عمومی مطرح می‌نماید .» نظر به اینکه در آراء شماره ۷۳۵ و ۷۳۴ـ ۱۳۹۲/۱۰/۳۰، ۱۲۰۵ ـ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲ و ۴۹۴ الی ۵۰۸ ـ ۱۳۹۵/۸/۴ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی و دفترچه‌های راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سالهای مختلف مبنی بر پرداخت شهریه تحصیلی مطابق شهریه دوره شبانه توسط داوطلبی که در همان مقطع تحصیل و یا سایر مقاطع تحصیلی قبلی از آموزش رایگان در دانشگاههای دولتی برخوردار بوده به لحاظ مغایرت با قانون خروج از حدود اختیارات مراجع وضع ابطال شده است و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تبصره ۱ بند الف شرایط اختصاصی دفترچه راهنمای شماره ۱ آزمون تحصیلات تکمیلی سال ۱۳۹۶ و بند ۴ قسمت «ی» دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۶ پذیرفته‌شدگان کنکور را که قبلاً در هر یک از مقاطع تحصیلی از آموزش رایگان برخوردار بوده‌اند به پرداخت شهریه معادل دوره شبانه مکلف کرده است به لحاظ مغایرت با آراء هیأت عمومی و با استناد به بند ۱ ماده ۱۲ و مواد ۹۲ و ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود. رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ـ محمدکاظم بهرامی

ناهید
01 اردیبهشت 1397

سلام به همگی. من الان ترم ۸ برق صنعتی اصفهانم، ولی الان علاقه مند به دارو سازیم و میدونم این مدرکم به دردم نمیخوره ولی میترسم با لیسانس روزانه نزارن به دارو روزانه برم، چکار کنم به نظر شما مدرک رو بگیرم و با خیال راحت بخونم؟؟

مهران فاتح
01 اردیبهشت 1397

با سلام، دانشجوی ترم ۶ نفت شریفم به نظر شما انصراف بدم یا بعد لیسانس و سربازی برم پزشکی روزانه. اخه دلم نمیاد لیسانسمو بعد ۶ترم درس خوندن نگیرم از طرفیم میترسم یه وقت نزارن سال ۱۴۰۰ لیسانسه های روزانه، پزشکی روزانه برم. لطفن راهنماییم کنید

ثمین
31 فروردین 1397

باسلام بنده دوره کارشناسی خود را در دانشگاه روزانه به اتمام رساندم و دروه ارشد را در دانشگاه روزانه در حال تحصیل هستم الان در مرحله پایان نامه می خوام انصراف بدم اگه انصراف بدم می تونم در دوره روزانه پزشکی بخونم؟ لطفا جواب منو بدید با تشکر

SHAHRAM
31 فروردین 1397

سلام منم تقریبا مثله شمام ولی پایان ناممو دفاع کردم تسویه نکردم هنوز ولی با توجه به شکایت بقیه بچه ها این احتمال هستش که کسانی که ارشد روزانه دارن بتونن باز دوباره در رایگان پزشکی بخونن . من یکی رو میشناسم که هر دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس رو دانشگاه تهران و روزانه خونده والانم داره پزشکی میخونه بصورت رایگان و روزانه . البته ایشون خیلی پیگیر کارشون بودن و با توجه به قانون اساسی که میگه هر نفر میتونه در یه مقطع از تحصیل رایگان برخوردار باشه با توجه به این بند قانون اساسی به دیوان شکایت کرده و خیلی زیاد رو این کار جدی بود تا اخر مجوز تحصیل رایگانشو گرفت

هانی
31 فروردین 1397

اگر انصراف بدی میتونی .

صبا
01 اردیبهشت 1397

سلام. در صورت انصراف مدرکی هم نخواهید داشت و دانش آموخته ی دوره ی ارشد محسوب نمیشوید. داشتن کارشناسی روزانه مانعی برای شما ایجاد نمیکند

ستار پور ناظری
30 فروردین 1397

سلام دوستان یه سوال داشتم تو رو خدا فقط جوابمو بدید، من ترم ۸ مهندسی روزانه ام ولی دیگه میخام برم دندون، الان سربازی هم دارم که اگه برم اونموقع میتونم سال ۱۴۰۰ قبول شم، حالا من موندم ممکنه یه وقت اونموقع نزارن برم روزانه، منظورم اینه که رای دیوان عوض شه. واقن موندم انصراف بدم واسه ۹۸ یا لیسانس بگیرم و بعد سربازی واسه ۱۴۰۰؟؟

علیرضا
31 فروردین 1397

سلام، عین سوال شما چند بار در سایت پرسیده شده و دو بار رو خود من پاسخ جامع دادم، خواهش میکنم کامنت ها رو بخونید. کامنت من در تاریخ 29 اسفند به نظر آقای جلال رو بخونید.

علیرضا
30 فروردین 1397

سلام دوستان، خسته نباشید، توجه کنید که در فضای مجازی (و حتی توسط کارشناسان دیوان و افراد وزارت بهداشت) مطالب کذب زیادی در مورد نحوه ی برگزاری کنکور 98 به بعد پخش میشه که نباید به اونا توجه کرد و فقط باید به دستورالعمل ها و قوانینی که وجود داره. هنوز دستورالعملی برای اجرای نحوه ی برگزاری کنکور در سالهای 98 به بعد صادر نشده و قرار شده است که طبق گفته ی افراد وزارت خانه های آموزش و پرورش و با مشورت با وزارت علوم و وزارت بهداشت، تا چند هفته ی دیگه نحوه ی ساماندهی به کنکور مشخص بشه و دستورالعمل هاش تصویب و ابلاغ بشه، پس تا اون موقع به شایعاتی از قبیل اینکه بین نظام قدیم و نظام جدید سهمیه بندی میکنن و ... دامن نزنید. البته تجربه ی برگزاری کنکور با دو سوال متفاوت در اوایل دهه ی 80 نشون میده که احتمالا دو سری سوال نظام قدیم و نظام جدید ولی همسطح طرح میشه و همه افراد بر اساس درصدی که کسب میکنن در یک سیستم ترازدهی با هم سنجیده می شوند. مشابه این اتفاق برای کنکور داخل و خارج کشور هم هر ساله اتفاق می افتد و مشاهده میشه که کنکور داخل کشور با کنکور افراد ساکن خارج کشور تفاوت داره ولی سعی شده که سوالات تا جایی که ممکنه شبیه هم و از یکموضوع و هم سطح طرح بشه و درنهایت تمام متقاضیان داخل و خارج کشور در یک سیستم ترازدهی رتبه بندی میشوند. همچنین دوستان توجه داشته باشند که اطلاعات کارشناس های طبقه ی همکف سنجش چندان بالا نیست و عموما اطلاعاتشون آپدیت نیست و خود من چندین بار که به آن ها مراجعه کردم در سالیان اخیر در مورد دستورالعمل ها پاسخ های اشتباه فراوان زیاد شنیدم، اون ها بیشتر اطلاعات و سوالات روتین رو بلد هستن و پاسخ میدن. همچنین شما اگه به وزارت بهداشت رفته باشید میبینید که کلا افراد اونجا همه چیز رو تکذیب میکنن و کاملا مخالف تحصیل مجدد هستند و حرف های خارج از دستور العمل و قوانین فراوانی رو به اسم قوانین به مراجعین میگن و کلا میگن که نمیشه بخونید و کلا در راستای ایجاد شایعه و ناامیدی در داوطلبان تلاش میکنن. نمونه ی این دروغ هایشان رو میتونم در مورد آقایی عرض کنم که شکایتشون در تاریخ 7 شهریور 96 برای ابطال مصوبه ممنوعیت تحصیل ارشد ها در 3 رشته ی پزشکی و ... رد شده بود. افراد وزارت بهداشت و معاون حقوقی شون اعلام میکنن که ایشون رو از دانشگاه اخراج کردیم. این در صورتیه که بنده با خود این فرد صحبت کردم و ایشون الان مشغول ادامه ی تحصیل هستند. نکته اینه که ایشون شکایت دیگه ای مبنی بر اینکه دانشجوی روزانه ی پزشکی بودن و وزارت بهداشت ایشون رو از ادامه ی تحصیل بازداشته به دیوان عدالت اداری کردن و چون موضوع شکایت ابطال مصوبه نبوده شکایت ایشون به شعبه دیوان رفته و رای شخصی برای ایشون مبنی بر اجازه ادامه ی تحصیل رایگان برای ایشون صادر شده. (شکایات مربوط به ابطال مصوبات نهادهای دولتی به هیئت عمومی دیوان که شامل 130 قاضی هست میره و در اونجا رای گیری میشه و رای اون برای همه ی افراد قابلیت اجرایی داره و فردی نیست). بهرحال احتمالا وزارت بهداشت باز هم به نحوی برای داوطلبان متقاضی قبولی مجدد در کنکور سراسری کارشکنی خواهد کرد ولی در حال حاضر نمیشه در این مورد اظهار نظر کرد و باید ابتدا بند واو را باطل کنیم و سپس اگه کارشکنی دیگه ای صورت گرفت برای اون هم در صورت نیاز به دیوان شکایت کنیم ولی در حال حاضر جز مطالعه نمی توان انتظار دیگه ای از خود داشت.

سارا
31 فروردین 1397

سلام اقا علیرضا شما خودتون ارشد روزانه خوندین تموم کردین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ الان برا کنکور باز میخونید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بعد چقد احتمال میدین دیوان عدالت به نفع ارشدا رای بده ؟ امیدی هستش ؟ مرسی از تلاشاتون

هانی
29 فروردین 1397

همینجوری قبولی سخته چه برسه به اینکه آدم استرس این قوانین و مقررات داشته باشه ، خداییش خیلی تاثیر منفی گذاشت رو همه کسایی که میخوان امسال کنکور بدن ، فقط فکرتون به درسا باشه اینشالا این داستان درست میشه .

صبا
28 فروردین 1397

دوستانی که میگن شکایت کردیم، پس چرا خبری ازتون نیست! پیگیر شکاییتتون هستید؟

علیرضا
30 فروردین 1397

دوست عزیز، بعد از شکایت به دیوان و صدور دستور موقت، دیگه پرونده میره توی نوبت برای برگزاری جلسه هیئت عمومی، چند ماه هم زمانش طول میکشه (و معلوم هم نیست که دقیقا چندماه). شما میتونید به دیوان عدالت اداری در تهران مراجعه کنید و اطلاعاتی در زمینه شکایت به بند واو بگیرید تا کمی اطمینان خاطر پیدا کنید.

رایا
28 فروردین 1397

بچه هایی که تهرانید خواهش میکنم برین دیوان عدالت و با استناد به حکم امروز بخواین به موضوع ما رسیدگی بشه.چون یه جورایی حکم واسه ما هم صادر شده و فقط کافیه بند واو ابطال بشه.اگر به بعد از انتخاب رشته موکول بشه ما حق انتخاب رشته روزانه مونو از دست میدیم

محسن
28 فروردین 1397

سلام رایا جان نگران نباش با توجه به تلاش دوستان و شکایت از بند واو در تاریخ بهمن ماه به دیوان حکم لغو موقت گرفته شده یعنی تا زمانی که دیوان عدالت اداری رای خودش رو برای ابطال یا عدم ابطال بند واو صادر نکرده این قانون موقتا لفو هست و شما با همین لغو موقت میتونید امسال در صورت قبولیتون ثبت نامتون رو انجام بدید

صبا
29 فروردین 1397

سلام. آقا محسن حکم لغو موقت کی صادر شده؟؟؟؟؟

علیرضا
30 فروردین 1397

سلام، این رأیی که شما بهش استناد کردید در تاریخ 10 بهمن 96 صادر شده و در دادخواست دوستان نیز آمده است. دستور موقت جلوگیری از بند واو نیز صادر شده و تا زمان اعلام رای نهایی در هیئت عمومی دیوان، بند واو اجرایی نمی شود.

رایا
28 فروردین 1397

سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ شناسه خبر: ۷۳۳۵۸۷ ۱۳۹۷/۰۱/۲۸ - ۱۳:۰۶ خبر خوش برای پذیرفته‌شدگان کنکور ارشد سال ۹۶ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بار دیگر مصوبه وزارت علوم را که تحصیل رایگان فقط در یک مقطع دانشگاهی را مجاز دانسته، ابطال کرد. خبر خوش برای پذیرفته‌شدگان کنکور ارشد سال ۹۶ به گزارش افکارنیوز، در تبصره یک بند الف شرایط اختصاصی دفترچه راهنمای شماره یک آزمونتحصیلات تکمیلی سال 1396 آمده بود: بر اساس بخشنامه شماره 47/2 مورخ 10 فروردین سال 1383 معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات با توجه به محدود بودن امکانات دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی و نیز ضرورت توزیع عادلانه امکانات مذکور بین متقاضیان، هر یک از داوطلبان ورود به آموزش عالی در هر یک از مقاطع تحصیلی تنها برای یک بار می‌توانند از امکانات دولتی استفاده کنند. لذا پذیرفته‌شدگان برای بار دوم در دوره‌های روزانه، مستلزم پرداخت شهریه معادل دوره شبانه خواهد بود. همچنین در بند چهار از بند ی دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1396 آمده است: همان‌گونه که در دفترچه شماره یک آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1396 درج شده، با توجه به محدودیت امکانات دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی از یک سو و لزوم توزیع عادلانه فرصت‌های موجود بین تمامی متقاضیان، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلا با استفاده از امکانات دولتی، تحصیلات خود را در رشته‌ای در همان مقطع گذرانده‌اند مجاز نیست. این قبیل داوطلبان در صورت دارا بودن سایر شرایط و ضوابط آزمون ( به خصوص شرایط نظام وظیفه برای داوطلبان مرد) می‌توانند برای دوره نوبت دوم در همان مقطع داوطلب شوند و یا در صورت قبولی در دوره روزانه به شرط پرداخت شهریه دوره نوبت دوم رشته مربوط می‌توانند در رشته جدید ادامه تحصیل دهند.» به گزارش تسنیم، بندهای مذکور، مورد اعتراض و شکایت یکی از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال 1396 قرار گرفته و شاکی با ارائه دادخواست به هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و اشاره به آرای قبلی دیوان در این خصوص، تقاضای ابطال آنها را کرد. رئیس دیوان عدالت اداری هم مقرره‌های مورد اعتراض را مغایر مفاد آراء هیئت عمومی دیوان که در شکایت شاکی به آنها اشاره شده، تشخیص داد و رسیدگی به خواسته را در اجرای ماده 92 قانون قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 به هیئت عمومی ارجاع کرد و در همین راستا از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات و سازمان سنجش آموزش کشور خواسته شد تا نماینده خود را برای شرکت در جلسه هیئت عمومی معرفی کند. در نهایت هیئت عمومی دیوان پس از تشکیل جلسه و بحث و بررسی اعلام کرد: مطابق ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت مصوب سال 1392 مقرر شده است که « چنانچه مصوبه‌ای در هیئت عمومی ابطال شود، رعایت مفاد رأی هیئت عمومی در مصوبات بعدی الزامی است. هرگاه مراجع مربوط مصوبه جدید مغایر رأی هیئت عمومی تصویب کنند، رئیس دیوان موضوع را خارج از نوبت بدون رعایت مفاد ماده 83 قانون مذکور و فقط با دعوت نماینده مرجع تصویب کننده، در هیئت عمومی مطرح می‌کند.» در ادامه رأی این هیئت آمده است: نظر به اینکه در آراء شماره 734 و 735 مورخ 30 دی ماه سال 1392 و 1205 مورخ 22 دی 1394 و 494 الی 508 مورخ چهارم آبان 1395 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی و دفترچه‌های راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال‌های مختلف مبنی بر پرداخت شهریه تحصیلی مطابق شهریه دوره شبانه توسط داوطلبی که در همان مقطع تحصیلی و یا سایر مقاطع تحصیلی قبلی، از آموزش رایگان در دانشگاه‌های دولتی برخوردار بوده به لحاظ مغایرت با قانون خروج از حدود اختیارات مراجع وضع، ابطال شده است و وزارت علوم در تبصره یک بند الف شرایط اختصاصی دفترچه راهنمای شماره یک آزمون تحصیلات تکمیلی سال 1396 و بند چهار قسمت ی دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1396 پذیرفته‌شدگان کنکور را که قبلاً در هر یک از مقاطع تحصیلی از آموزش رایگان برخوردار بوده‌اند به پرداخت شهریه معادل دوره شبانه مکلف کرده‌ است به لحاظ مغایرت با آراء هیئت عمومی و با استناد به بند یک ماده 12 و مواد 92 و 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود.

هانی
28 فروردین 1397

این الان واسه کنکور ارشده ، یعنی برای ابطال بند و دفترچه کنکور سراسری 97 به درد میخوره ؟

اريان
29 فروردین 1397

سلام و ممنون از انتشار خبر فقط به دليل نامفهوم بودن زبان قضايي لطفا بگيد براي كساني مثل بنده كه ارشد دارن ولي ازاد بودن و هزينه دادن ،قانون برگشته كه بتونن رايگان لخونن؟

صبا
26 فروردین 1397

دوستان عزیز در کنار انتظار دعا فراموش نشود. به امید خدا و به حق عدالت علی دیوان به نفع ما رای خواهد داد...

شیما
25 فروردین 1397

سلام و احترام. نتیجه ی شکایت حذف بند واو کی میاد؟ کانال تلگرامی ندارین که اخبارو دنبال کنیم تا خدای نکرده بی اطلاع نمونیم. ممنون از زحماتتون

حمید
25 فروردین 1397

سلام امیر جان منم مبتلا به این قضیم اولین بار اینجا اومدم زیاد از ماده تبصره خبر ندارم ولی ارشدم میخواستم بگم منم هستم چکار کنم

امير
29 فروردین 1397

بچه ها زحمتشو قبلا كشيدن و خيلي سريع تو بهمن شكايت كردن و چون تعدادشون بيشتراز اون حدودا نوزده نفري بود كه قبلا براي ليسانسه ها شكايت كردن كه كار رو تو سال 96 تموم كردن و تحصيلشون رايگان شد، اينطور كه تو ديوان بهم گفتن احتمالا راي تا خرداد مياد و اون بند واو باطل ميشه. اصلاً اجازه نده اين حركات وزارت بهداشت روت تاثير بذاره. به خوندن ادامه بده. حتي اگر اومدن راي بيشتر طول كشيد باز هم زمان رو از دست نده. من ديدم اينجا بعضي ها به خاطر اين كار وزارت بهداشت حال درس خوندن رو از دست دادن و زمان رو از دست ميدن يعني همون طرحي كه تو فكر سنجش و وزارت بهداشته. يعني دودل كردن و تو شك فرو بردن شماها. فراموش نكن كه با افزايش حدودا ده درصدي داوطلب ها در كنكور 96 بر خلاف روند كاهشي خروجي دبيرستانها سنجش دچار تعجب شد تا بفهمه اين افزايش از كجاست كه فهميد از سه دسته ليسانسه ها و ارشد ها و دكتراها و phd ها هستن . ليسانسه ها مشكلشون پارسال حل شد. ما ارشد ها هم امسال مشكلمون حل ميشه. اين روندي و حركاتي كه سنجش و وزارت بهداشت يا علوم انجام ميدن مخالف قانونه. فكر كنم بيشتر اين بچه ها مثل خودم دهه شصتي باشن يا اينكه اوايل دهه هفتاد به دنيا اومده باشن. همون بچه هاي دهه شصت كه با كنكور 1200000 نفري و ظرفيت 200000 نفري آزاد و سراسري روي هم كنكور ميدادن. چه كنكوري بود !

امير
23 فروردین 1397

با سلام من هم كارشناسي ارشد روزانه هستم و خيلي خوشحالم كه با اتحادي كه شكل گرفته اين بي قانوني هم داره از بين ميره. اما از بعضي از بچه ها اينجا تعجب ميكنم كه يه اخباري رو منتشر ميكنن كه هيچ سند و مدرك و حتي پشتوانه قانوني نداره مثلا اخبار زير : جلوگيري از كنكور دادن ليسانسه ها در سال 1400 يا خبري مثل اينكه شما روزانه رو انتخاب رشته نكنين ! يا اينكه سهميه پشت كنكوري ها كم ميشه ! دوستان اين ها همه حرف هستش ما بايد به روندي نگاه كنيم كه توي قانون اساسي نوشته شده كه حق تحصيل رايگان در هر مقطع رو به هر ايراني داده ، هر ايراني ! روندي كه از سال ١٣٩١ - ١٣٩٢ با شكايت خانم بهتاش شروع شده و تا الان كه سال ٩٧ هستش داره ادامه پيدا ميكنه و سنگ اندازي هاي وزارت بهداشت فقط براي دلسرد كردن و ترسوندن شماست. وقتي به روند نگاه كنيد متوجه ميشيد كه چون قانون اساسي باشماست وزارت بهداشت و مجري اون يعني سازمان سنجش سال به سال دارن عقب نشيني ميكنن و فقط با حركات ايذايي سعي در دلسرد كردن و آزار شما دارن كه در اين بين خودشون هم بي اعتبار ميشن. براي اينكه با اطمينان به جلو حركت كنيد به ساختمان مركزي ديوان عدالت اداري در خيابان مخبري بريد و سوال كنيد . ما كه اونجا رفتيم به ما گفتن اين موضوع در نوبت راي گيري عمومي توسط قضات قرار داره.

هانی
23 فروردین 1397

والا من اینکه گفتم سهمیه پشت کنکوریها کم میشه بر اساس این بوده که تو سال 98 دو نوع سوال وجود داره یکی برای نظام جدیدا و یکی هم برای نظام قدیم ها ( با توجه به عوض شدن کتابها و منابع کنکور ) پس سهمیه ها بین این دو امتحان تقسیم میشه در نتیجه باید سهمیه ها کمتر بشه . نیمشه فهمید این رای دیوان قبل از ثبت نام میاد یا بعدش ؟ و اینکه تاثیرش تو این دو حالت متفاوت چه جوریه ؟ با تشکر از پیام دلگرم کنندتون

محسن
26 فروردین 1397

اشتباه هانی اینه که فکر میکنه در صورتی که دونوع سوال طرح بشه سهمیه ها فرق میکنن این غلطه اصلا همچین چیزی نداریم. ببینید در واقع دوتا سوال برای دو دسته افراد طرح میشه اما همه در یک نظام ترازدهی رتبه بندی میشن. یعنی مثلا ریاضیو یکی سوالات قدیمیشو زده و درصدش شده 60 درصد با کس دیگری که ریاضی رو سوالات جدیدشو زده و 60 شده یکی هستند در یک نظام رتبه بندی واحد فقط درصدا هستن که رتبرو تعیین میکنن. حالا مهم نیست شما کدوم سوالارو پاسخ دادی و درصدو کسب کردی.

امير
29 فروردین 1397

هاني شما دوباره گفتي دوتا سهميه ميشه و بعد مال نظام قديما كم ميشه. من گفتم منبع شما براي اينكه اينطوري ميشه چي هستش ؟

هانی
22 فروردین 1397

میگم فکر نمیکنین چون خود دیوان یه بار همچین درخواستیو که قای مرتضی جرفی کرده رو رد کرده اینبارم همین اتفاق بیفته ؟ الان ما میخوایم به استناد به کدوم قانونی که توی دادخواست آقای جرفی نبوده این قانونو ابطال کینم ؟

صبا
22 فروردین 1397

آقا علیرضا خبر ندارید کی به شکایتتون رسیدگی میشه؟ آخه معمولا به آرایی که از اونا سواستفاده شده زودتر رسیدگی میکنن...

صبا
22 فروردین 1397

هر کس به نفع خودش و بدون ترس و واهمه قانون صادر میکنه.سواستفاده میکنه و... خدایا کمک کن...

همایون گلپا
22 فروردین 1397

با سلام. چند تا سوال اساسی دارم ۱. من ترم ۸ مهندسی روزانه ام و سربازیم دارم. ولی میترسم تا سال ۱۴۰۰ دیگه نزارن لیسانسه های روزانه پزشکی روزانه بزن، حالا انصراف بدم واسه ۹۸ یا برم سربازی و واسه ۱۴۰۰؟؟ ۲. سربازی رفتن ریسک نیست؟ انگیزه آدمو از بین نمیره حین سربازی؟ اصن میشه تو سربازیم در حد مطالعه زیست درس خوند؟؟ ۳.با توجه به اینکه مسوولا میخان در جهت کاهش استرس دانش اموزا معدل رو جایگزین کنن، ممکنه دیگه ما لیسانسه ها رو کلن از کنکورم محروم کنن؟ ۴. تعداد زیاد لیسانسه های روزانه در کنکور تجربی تاثیری در پایداری رای دیوان مبنی بر حق تحصیل رایگان در پزشکی واسه سال های اینده حداقل تا ۱۴۰۰ داره؟؟ ممنون میشم اگه کمکم کنین

شهرام
21 فروردین 1397

سلام اقا علیرضا ببخشین من یه سوال داشتم اونم اینه که مثلا کسی که از سهمیه منطقه 3 استفاده کرده در کنکور سراسری اول باید تعهد خدمتشو بگذرونه بعد بیاد برا کنکور دادن اقدام کنه ؟ تو دفترچه که اینجوری نوشته انگار شایدم برداشت من غلطه ! (- دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان يا دستگاههای اجرايی و عدم دارا بودن تعهدات سهميه بومی و يا سهميه مناطق محروم).

امین
21 فروردین 1397

سلام دوستان یه سوال دارم در صورتی اقدام به شکایت ضمن درج تمام مواردی که برادر علیرضا اشاره کرده بند مربوط به عدم حق محرومیت از تحصیل برای کسانی که از آموزش رایگاه بهره مند نبودن رو هم درج کنم ایراد داره؟ چون بنده نه کارشناسیم روزانه بوده و نه ارشدم ، ترسم از این که ممکنه بهانه ای بشه که دیوان بگه بند واو دفترچه برای کسانی که از آموزش رایگان برخوردار نبودن حذف بشه و مشمول کسانی که کارشناسی و ارشدشون روزانه نیست نمیشه و به این بهانه اونا رو از حذف بند واو این دفترچه محروم کنن

idi
20 فروردین 1397

سلام من از یکی از مشاورات موسسات پرسیدم که قراره دندونپزشکی از این به بعد فقط دانشگاه ازاد بگیره،میشه کسی اگه دراینباره اطلاعی داره بگه

صبا
22 فروردین 1397

یا خدا... چه چیز خوفناکی شنیدین!!!!یعنی اونوقت اعضای هیت علمیه گروه دندانپزشکی دانشگاه های دولتی فقط باید برن مطب!!!!!

فرزاد
20 فروردین 1397

سلام .. خواستم بپرسم چن نفر تا الان شکایت تنظیم کردن؟؟ آماری در دست هست؟؟ و آیا امیدی هست اصلا؟؟

داریوش
20 فروردین 1397

سلام دوستان عزیزی که شکایت می کنند در شکایتشون حتما به اساسنامه دانشگاه های پردیس هم اشاره کنید که در اون ذکر شده این دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان خارجی و دانشجویانی که تمکن مالی دارند ولی رتبه مورد نظر در کنکور رو به دست نمی آورند مجوز دارند و حق پذیرش دانشجویانی که رتبه مورد نظر را در کنکور سراسری به دست می آورند ندارند و در این دانشگاه ها هزینه ها بر اساس دلار و تحصیل در خارج از کشور محاسبه شده و اگه قرار به پرداخت هزینه باشد باید بر اساس پول رایج کشور و دوره های شبانه باشد نه پردیس های بین الملل در ضمن این نقض آشکار حقوق شهروندیه

Sarah
20 فروردین 1397

سلام ببخشید میشه در متن شکاییتتون اسمی هم از دکتری عمومی دامپزشکی، اخه تعداد مهمه،تو متن اکثرا اسم کارشناسی ارشده بیشتر،میترسم چون پسوند رشته ما دکتری عمومیه اگه تو شکایت تعداد زیادی نباشیم مارو قبول نکنن، ممنون میشم

هانی
19 فروردین 1397

محسن جان مرسی از جوابت ، فقط الان یه قضیه دیگه پیش میاد ، سال دیگه چون کتابها عوض میشه با توجه به حرفای رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش فقط سال 98 دو تا کنکور برگزار میشه و حتما سهمیه هارو واسه کسایی که پشت کنکور موندن خیلی میارن پایین و احتمالا واسه سالهای بعدی اصلا اجازه به ماها واسه کنکور ندن واسه همین خیلی ریسکی به نظر میرسه که اگر رتبه خوب بیاریمو و انتخاب رشته نکنیم ، یه مسئله که من نفهمیدم تو حرفاتون اینه که اگر ما روزانه قبول شیم و "رای" دیوان بعد از انتخاب رشته بیاد چه اتفاقی میوفته ؟ مثلا ممکنه ما روزانه قبول شیم بعد تو روز ثبته نام بگن شما باید واسه پردیسها اقدام میکردین و حالا دیگه نیمتونین ثبت نام کنین ؟ یا اینکه با قبولی روزانه فقط مجبور به پرداخت شهریه میشیم ، منظورم اینه که اگر با سهمیه روزانه ثبت نام شیم یا با سهمیه پردیس ها بعد از صدور رای دیوان در کدوم حالت ممکنه از ما شهریه نگیرن . ببخشید یه خورده بد توضیح دادم سوالمو . با تشکر

محسن
20 فروردین 1397

ببینید شما در صورت قبولی روزانه امسال فقط زمانی حق ثبت نام دارید که دیوان تا روز ثبت نام رای ((مثبتش)) رو اعلام بکنه خب حالا اومدو ایندفه هم مثل شکایت آقای جرفی رای دیوان منفی بود در این صورت مشکلی که برا شما ایجاد میشه اینه که شما دیگر قبولی در رشته های روزانه سال های بعد رو از دست می دید (که یکی از قوانین خود سازمان سنجشه که البته اینم خیلی مسخره هست که هر کس فقط حق داره دوبار روزانه قبول شه) این درحالیه که اگه رای دیوان منفی باشه شاید با راه های دیگه بشه برا سال 98 رای مثبتش رو گرفت ولی در اون صورت امثال شما دیگه نه بر اساس قانون وزارت بهداشت که بر اساس قانون سازان سنجش نمیتونید روزانه قبول شید.

حمید
19 فروردین 1397

دوستانی که درصدد تنظیم شکایت جدبد به صورت انفرادی هستند اگر امکان داره به عنوان phD هم در شکایتشون اشاره بکنند تا درصورت باطل شدن این بند به امید خدا برای همیشه این پرونده بسته بشه

هانی
17 فروردین 1397

با سلام خدمت دوستان ارشد ، اگر این بند "و" سال دیگه ابطال شد واسه کسایی که کنکور 97 رو دادن هم تاثیر داره یا نه ؟ کلا کسایی که امسال کنکور دارن در چه صورت میتونن روزانه ثبت نام کنن ؟ (منظورم زمان ابطال بند "و" هستش) در ضمن اگر کسی اطلاعاتی در مورد هزینه های پردیس ها داره (کل هزینه ها نه فقط شهریه ثابت) لطفا یه برآورد کلی از مبلغش رو بگه . با تشکر از شما

حسام الدین بسطام
18 فروردین 1397

سلام. هزینه هر ترم پزشکی ۱۲ و دندان ۱۴ میلیونه و البته این بر اساس امار الانه و سال های دیگه افزایش پیدا میکنه. در ضمن اگه بند واو بعد کنکور ۹۷ هم باطل شه، شامل ارشدی های قبولی ۹۷ هم میشه.

محسن
19 فروردین 1397

قضیه خیلی پیچیده میشه برای امسال در واقع احتمالا زمان دادن رای توسط دیوان تو شهریور باشه این یعنی زمانی که انتخاب رشته ها انجام شده حالا اونایی که روزانرو زدن و قبولم شدن بر اساس رای دیوان دو حالت پیش میاد 1- اینکه رای دیوان مثبت باشه یعنی قانون ابطال بشه که خب در این حالت به خیر و خوشی میرید ثبت نام میکنید 2- اینکه رای دیوان منفی باشه در این صورت حواستون باشه که این دومین باریه که روزانه سراسری قبول شدید و لذا بر اساس قانون دیگر سازمان سنجش دیگر نمیتونید دفه سوم روزانه قبول شدید. منظورم اینه اگر رای دیوان تا زمان انتخاب رشته نیومد بهیچ عنوان انتخاب رشته نکنید. چون اگر رای دیوان اینبارم منفی شد شاید بتونیم با راه های دیگه اقدام کنیم و این قانون ظالمانرو برداریم ولی در این صورت درگیر قانون مسخره دیگری میشیم. پس بنظرم منطقیه که دوستانی که امسال تلاش کردن و خوندن در صورت قبولی اگر رای دیوان قبل از انتخاب رشته نیومد انتخاب رشتشونو انجام ندن.

الی
16 فروردین 1397

سلام. مدرک لیسانس و فوق لیسانس هر دو روزانه هست. بغیر از سه رشته پزشکی عمومی ، دندان، داروسازی میتونم سایر شاخه های پزشکی در مقطع لیسانس شرکت کنم؟ با تشکر

مهتاب
16 فروردین 1397

سلام خواهش میکنم جواب منو بدین. من تیر امسال کارشناسی علوم ازمایشگاهی دولتیم تموم میشه و از مهر طرحم شروع میشه, میخواستم بدونم اگر توی کنکور ۹۸ رشته های پزشکی رو قبول بشم میتونم طرحم رو متوقف کنم یا حتما باید طرحم تموم شده باشه؟

محمد مهدی
15 فروردین 1397

با سلام و خسته نباشید به نظر من یکی از دوستانی که شکایت را تنظیم کرده اند، به خاطر هماهنگی و تاثیر بیشتر متن آن را ارائه دهید تا بقیه دوستانی که می خواهند شکایت تنظیم کنند از آن استفاده کنند با تشکر

محسن میم
15 فروردین 1397

سلام. من هم کارشناسی و هم کارشناسی ارشد روزانه خوندم. اگر بخوام فیزیوتراپی بخونم، طبق قانون فعلی و پیغام های سایت شما نباید شهریه پرداخت کنم. اما آیا امکان سنگ اندازی وزرات بهداشت بعد از قبولی هست؟ برای این مورد دقیقا باید از کجا سوال کنم؟

علیرضا
15 فروردین 1397

این هم یک نمونه از شکایتی که میتونید تحویل دیوان عدالت اداری بدید. فقط اینکه دادخواست رای 1144 بهمن 96 و نتیجه اش رو هم به این دادخواست اضافه کنید، حتی میتونید استدلال هاش هم رو هم به دادخواست اضافه کنید چون توی دادخواست رای 1144 خیلی استدلال های خوبی اومده بود. هر فردی میتونه بطور جداگانه شکایت کنه حتی پدر یا مادرتون. هزینه اش هم زیر 50 هزار تومان درمیاد. موضوع شکایت و خواسته : ابطال بند «و» دفترچه شماره یک راهنمای ثبت‌نام شرکت در آزمون سراسری 1397 دانشگاه‌ها و موسسات عالی سراسر کشور در اجرای مقررات ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392. ضمائم و مستندات : صفحه ی 16 دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری کنکور 1397 منتشر شده توسط سازمان سنجش، صفحه‌ی 6 دفترچه‌ی انتخاب رشته‌ی آزمون سراسری سال 1396 (دفترچه شماره 2 )، رأی شماره 734 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 30/10/1392، رأی شماره 1205 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 22/10/1394، رأی شماره‌های 494 تا 508 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 4/8/1395، رأی شماره 181 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 2/3/1396 --------------------------------------- شرح شکایت : ریاست محترم دیوان عدالت اداری احتراما به استحضار می رساند به موجب بند «و» مندرج در صفحه ی 5 دفترچه ی راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1397 دانشگاهها و مؤسسات عالی سراسر کشور که توسط سازمان سنجش کشور منتشر شده مقرر شده است که: "با توجه به رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورخ 7/6/1396 مبنی بر عدم ابطال مصوبه پنجاه و یکمین جلسه ی شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ 25/3/1392، دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته کلیه ی رشته های تحصیلی و دکتری عمومی(پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی) می توانند با رعایت شرایط ذیل از از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی صرفا در پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاه های علوم پزشکی تحصیل نمایند" و در ادامه و در تکمیل همین بند در همان صفحه از دفترچه ی مذکور قید شده است که: "- کلیه ی پذیرفته شدگان در دوره های پردیس خودگردان و یا ظرفیت مازاد (اعم از اینکه در مقاطع قبلی تحصیلی از آموزش رایگان برخوردار بوده اند یا نبوده اند) ملزم به پرداخت شهریه مطابق مصوبه هیئت امنای دانشگاه و مصوبات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشند. - دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته صرفا قادر به تحصیل در پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد می باشند." لذا بنا به دلایل زیر از هيأت محترم عمومي دیوان عدالت اداری، خواستار ابطال بند «و» دفترچه شماره یک راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری 1397 دانشگاه ها و موسسات عالی سراسر کشور می باشم: 1- از محتویات این بند، صریحا این مطلب استنباط می شود که حق تحصیل رایگان از دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد، در صورت قبولی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی سلب شده است. که این مطلب مطابق با "موارد مطروحه در ماده 7 لایحه قانونی اصلاح مواد 7 و 8 قانون تامین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی مصوب سال 1358” نمی باشد، چرا که طبق این ماده، تحصیل در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی داخل کشور به صورت رایگان و در قبال تعهد خدمت برابر مدتی که از تحصیل رایگان استفاده کرده اند مورد حکم مقنن قرار گرفته و پرداخت شهریه در فرضی اعمال می شود که کسی مایل به تحصیل رایگان نباشد و در سایر قوانین دلیلی بر محدودیت تحصیل رایگان در مراکز آموزش عالی فقط در یک مقطع وجود ندارد. و از طرفی مطابق ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال 1380، دریافت هر گونه وجه، کالا و خدمات تحت هر عنوان از اشخاص حقیقی و حقوقی توسط وزارتخانه ها، موسسات و شرکتهای دولتی غیر از مواردی که در مقررات قانونی مربوط معین شده یا می شود، ممنوع اعلام شده است. 2- الحاق این بند به دفترچه ی آزمون سراسری سال 1397، مبتنی بر رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 7/6/1396 در دادنامه ی شماره 544 مبنی بر عدم ابطال مصوبه پنجاه و یکمین جلسه ی شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ 25/3/1392 می باشد که توجه شما را در این خصوص به نکته ی مهم زیر جلب می نمایم: در رای هیئت محترم دیوان عدالت اداری در دادنامه‌ی شماره 544 آمده است که : " نظر به اینکه مقرره مورد اعتراض با مستندات مورد استناد شاکی مغایرت ندارد، بنابراین قابل ابطال تشخیص نشد." و در واقع الحاق بند "و" به دفترچه آزمون سراسری سال 1397 بر طبق حکمی آمده است که عدم ابطال یک مصوبه (نه ابطال آن)، آن هم به دلیل عدم کفایت مستندات شاکی آن پرونده- و نه چیز دیگری- صادر شده است. همانطور که مطلع هستید ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، رعایت مفاد آرای هیئت عمومی برای مصوبات بعدی را، با قید "در صورت ابطال یک مصوبه" آورده است، در صورتی که در این مورد، وزارت بهداشت عدم ابطال یک مصوبه را ملاک اجرای ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری قرار داده است. 3- در قسمتی از بند 1-8 مندرج در صفحه ی 6 دفترچه ی انتخاب رشته ی آزمون سراسری سال 1396 (دفترچه شماره 2 ) آمده است: "طبق ابلاغیه مورخ 27/3/1396 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بند "و" شرایط اختصاصی مندرج در صفحه ی 5 دفترچه راهنمای ثبت نام (دفترچه شماره 1) آزمون سراسری سال 1396 ابطال شده است، لذا محدودیتی برای تحصیل مجدد آن دسته از داوطلبانی که قبلا با استفاده از امکانات دولتی(آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته ای به پایان رسانده اند وجود ندارد." همانطور که مشاهده می شود ابلاغیه ی دیوان عدالت اداری مورخ 27/3/1396 با مطلبی که در بند "و" دفترچه شماره یک راهنمای ثبت نام شرکت در آزمون سراسری 1397 دانشگاه ها و موسسات عالی سراسر کشور در صفحه 5 درج شده است، همخوانی ندارد. مطابق ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392، مقرر شده است که: "چنانچه مصوبه ای در هیأت عمومی ابطال شود، رعایت مفاد رأی هیأت عمومی در مصوبات بعدی الزامی است." از طرفی در تصویب بند "و" دفترچه ی ثبت نام کنکور سراسری 1397 مندرج در صفحه ی 5 آن دفترچه، مفاد آرای 734- 30/10/1392، 1205- 22/10/1394، 494 الی 508-4/8/1395 و 1467- 2/3/1396 هیئت محترم عمومی دیوان عدالت اداری رعایت نشده است چرا که در آن آرا به صراحت قید شده است که: - ** "با توجه به این که مطابق ماده 7 لایحه قانونی اصلاح مواد 7 و 8 قانون تامین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی مصوب سال 1358، تحصیل در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی داخل کشور به صورت رایگان و در قبال تعهد خدمت برابر مدتی که از تحصیل رایگان استفاده کرده اند مورد حکم مقنن قرار گرفته و پرداخت شهریه در فرضی اعمال می شود که کسی مایل به تحصیل رایگان نباشد و در سایر قوانین دلیلی برمحدودیت تحصیل رایگان در مراکز آموزش عالی فقط در یک مقطع وجود ندارد و از طرفی مطابق ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال 1380، دریافت هر گونه وجه، کالا و خدمات تحت هر عنوان از اشخاص حقیقی و حقوقی توسط وزارتخانه ها، موسسات و شرکتهای دولتی غیر از مواردی که در مقررات قانونی مربوط معین شده یا می شود، ممنوع اعلام شده است". - ** " بند «و» دفترچه شماره یک راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1395 و قسمتی از بند 1-8 دفترچه راهنمای انتخاب رشته تحصیلی آزمون سراسری سال 1395 در خصوص عدم پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانیده‌اند در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) و امکان ثبت‌نام این قبیل از داوطلبان در دوره نوبت دوم (شبانه) در همان مقطع و پرداخت شهریه همانند دانشجویان دوره شبانه در صورت قبولی در دوره روزانه، ابطال شده است". - ** " تصویب بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال 1396 دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانیده‌اند، در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) امکان‌پذیر ندانسته است، بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال 1396 به لحاظ مغایرت با مفاد آراء هیأت عمومی با استناد به بند 1 ماده 12 و مواد 88 و 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال شده است." لذا با توجه به موارد مطروحه ی فوق و همچنین اجرای صحیح مقررات ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 مبنی بر رعایت مفاد رأي هيأت عمومي در مصوبات بعدی، دادخواست ابطال بند "و" دفترچه راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1397 دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی کشور، جهت احقاق حقوق تحصیل مجدد رایگان در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی صرف‌نظر از سابقه داشتن مدرک دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، به شما ریاست محترم دیوان عدالت اداری داده می شود.

علیرضا
15 فروردین 1397

سلام دوستان، اگه میخواهید که شکایت کنید حتما کامنت محسن در 14 فروردین رو بخونید و شکایتتون رو مثل دو دادخواست مربوط به رای های شماره ی 1144 در بهمن 96 و همچنین 494 تا 508 آبان 95 تنظیم کنید. هر نفر بصورت تکی هم میتونه دادخواست رو تنظیم کنه. توجه کنید که در رای بهمن 96 ذکر شده که حتی در مقطع مختلف هم حق تحصیل مجدد وجود داره. دادخواستتون رو برید و به دیوان عدالت اداری در تهران تحویل بدید. اونجا میگن که چیکار کنید. همچنین میتونید به دفاتر نمایندگی دیوان در استان ها هم تحویل بدید. با اینکار دادخواست شما به دادخواست هایی که ما قبلا دادیم ضمیمه میشه. همچنین قبلا هم گفتم که رای دستور موقت برای جلوگیری از بند واو صادر شده. الان دیگه منتظر این هستیم که دادخواست هامون بره برای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری که 130 تا قاضی دیوان در اونجا حضور دارن و برای دادخواستمون رای گیری میشه، اینکه چه زمانی میره برای رای هیئت عمومی تاریخ دقیقش مشخص نیست. هر چه تعداد شکایت ها بیشتر باشه هم بهتره.

میلاد رئیسی
17 فروردین 1397

سلام‌منم مثل دوستان ارشد دارم و می خوام روزانه دندان پزشکی بخونم و همین مشکل همه رو دارم . نیاز هست شکایت کنم منم ؟ منتها من دارم واسه کنکور ۹۸ اماده میشم . نیاز به شمایت از الان هست برای من یا نه دوستانی که شکایت کردن کافیه ؟

ارشد
14 فروردین 1397

با سلام از میان دوستانی که شکایت نکردن و می خوان شکایت کنن، لطفا یک نفر مضمون شکایت نامه رو پر کنه و اسم بقیه دوستانی می خوان شکایت کنن رو هم در لیست شاکی ها قرار بده ( مانند:شماره دادنامه: 494 الی 508 که در تاریخ: 07 آذر 1395 توسط دیوان ابطال شده (لینک https://divan-edalat.ir/show.php?page=ahoshow&id=9988 )) این جوری طبق نظر برخی از دوستان چون تعداد افراد شاکی در رابطه با موضوع مورد نظر زیاد هست و از طرفی هم مغایر با رای دیوان هم باشه خارج از نوبت رسیدگی خواهد شد تا اینکه هر یک از دوستان به صورت انفرادی برای شکایت اقدام کنند !

مهسا
14 فروردین 1397

آقای داریوش درست میگن از آقای علیرضا که خیلی هم زحمت کشیدن خواهش داریم حتما ی مدرکی چیزی نشون بدن که بدونیم واقعا شکایت توسط دوستان انجام شده

محسن
14 فروردین 1397

نکته دیگه هم اینکه توی موضوع شکایت حتما نوشته بشه بند واو دفترچه کنکور 96 و قسمتی از مصوبه 51 امین جلسه شورای عالی آموزش پزشکی چون بند واو دفترچه بعد از تصویب آرای ذکر شده دیوان صادر شده و با این آرا تناقض داره وقتی این موضوع رو به دیوان بگید اون رو توی اولویت بررسی میگذاره دوستان حتما همگی شکایتتون رو سریعتر بدید به دیوان و به امید بقیه نباشید بخصوص عزیزان تهرانی که دسترسی بیشتری به خود دیوان دارند.

محسن
14 فروردین 1397

دوستان لازم میدونم حتما این نکترو برای کسانی که میخان شکایتو به دیوان عدالت اداری بفرستن دوباره بگم چون مهمه چیزایی که داخل متن شکایت نوشته میشه و باید از دلایل احساسی و عجز و لابه استفاده نشه برای تنظیم شکایت به دیوان حتما از این چند رای یکی رای شماره 1144 دیوان عدالت اداری که توی بهمن سال 96 صادر شده و دیگری آرا شماره 494 تا 508 که بازهم توسط دیوان صادر شده استفاده کنید. بخصوص آرا شماره 494 تا 508 که خیلی خیلی مهمه و رای 1144 اصلا از روی همین آرا توسط دیوان ابطال شده. برید نگاه کنید توی این لینکی که میفرستم نزدیک 20 نفر شاکی داشته این آرا که دیوان هم خیلی سریع پیگیری کرده و رای ابطال بند (و) دفترچه کنکور 95 رو صادر کرده. که میگفته اگر کسی قبلا از امکانات دولتی در مقطعی درسش رو تموم کرده باشه در صورت قبولی مجدد در همون مقطع باید شهریه پرداخت کنه. این لینکشه https://divan-edalat.ir/show.php?page=ahoshow&id=9988

علی
12 فروردین 1397

سلام دوستان من لیسانس رو از پیام نور و ارشد رو دولتی و روزانه گرفتم . من می تونم به لیسانسم که غیر روزانه بوده استناد کنم و تحصیل رایگان در پزشکی رو داشته باشم؟

علی ب
14 فروردین 1397

با قانون جدید که نه باید شهریه پرداخت کرد مگر این که شما هم برید به دبوان عدالت اعتراض کنید. بلکه دیوان دستور به لغو این بند جدید بده

محسن
14 فروردین 1397

سلام چطور میشه تک نفری هم به دیوان اعتراض کرد

ساسان
10 فروردین 1397

سلام دوستان.یه چیزی رو من نفهمیدم.به صورت انفرادی باید بریم شکایت یا این شکایتها برای ابطال بند واو کافیه و دیگه نیازی به شکایت اختصاصی نیست؟

نیما ب
14 فروردین 1397

بصورت انفرادی هم اقدام کنید من خودم اقدام کردم . هرچه تعداد اعتراضات بیشتر مطمئنن جواب میگیریم

داریوش
09 فروردین 1397

سلام آقای علیرضا اگه امکانش هست یه عکس یا متن نوشته رو بزارید که من مطمین بشم که شکایت انجام شده و خیالمون راحت بشه نه اینکه خدای نکرده به شما اعتماد نداشته باشم اما خودتون بهتر میدونید که در مورد هر موضوعی این روزا افرادی که شایعه درست میکنن و بی مدرک و سند صحبت میکنن زیاد شده من میخوام مطمین شم که اگر شکایت شده دیگه دنبال شکایت نرم و بزارم این شکایت به نتیجه برسه و بعد اقدامات بعدی رو انجام بدم در ضمن یه جایی فرمودید از سازمان سنجش هم شکایت کردیم سازمان سنجش فقط برگزار کننده کنکوره و هیچ مسیولیتی نداره و در مورد کنکور سال آینده هم به طور رسمی بیان شد که دو نوع سوال طرح میشه برای دانش آموزان نظام جدید و دانش آموزای سال های گذشته

مهسا جعفری
07 فروردین 1397

سلام. من کارشناسی دانشگاه ازاد بودم الان دانشجوی ارشد دانشگاه ازاد هستم سال دیگه میخوام کنکور تجربی بدم اگه جواب دیوان به نفع ما نباشه... من چون ازاد هستم که می تونم بعد از نتیجه کنکور انصراف بدم درسته؟ و اگه انصراف بدم از ارشدم و مدرکمو نگیرم بازم نمی تونم روزانه برم؟

میلاد
07 فروردین 1397

سلام آقای علیرضا من لیسانس (روزانه) مدیریت و ارشد (غیرانتفاعی) مدیریت دارم. میخوام دوباره کنکور سراسری شرکت کنم و از لیسانس، علوم آزمایشگاهی بخونم. میتونم روزانه بخونم یا باید برم پردیس بین الملل؟ اگر دومی باشه، نمیتونم شهریه کلان پردیس بدم

محمد مهدی
06 فروردین 1397

با سلام و تبیریک سال نو و تشکر ویژه از "علیرضا" به خاطر پاسخ های جامع. ببخشید تکلیف فارغ التحصیلان مقطع Phd دکتری تخصصی چیه؟ اصلا میتونند کنکور بدهند؟ می توانند پزشکی روزانه بخوانند یا فقط آزاد و بین الملل؟ ممنون

علیرضا
07 فروردین 1397

سلام، مرسی از لطفتون، در حال حاضر شما فقط قادر به تحصیل پزشکی در دوره آزاد و بین الملل هستید. اگه شکایت دوستان به نتیجه برسه مشکل ارشد ها (و دکتری عمومی ها) قطعا حل میشه چون ما در دادخواستمون به این افراد اشاره کردیم. مشکل شما هم که دکتری تخصصی دارید درصورت اینکه رای دیوان به نفع ما باشه حل میشه مگر اینکه دوباره وزارت بهداشت بخواد در ادامه برای اونایی که دکتری تخصصی دارن محدودیت ایجاد کنن که در اونصورت باز کار با شکایت به دیوان حل میشه.

رحیم
07 فروردین 1397

در مورد امكان شرط تحصيل مجدد دانش‌آموختگان مقطع دكتري پيوسته از محل اين مصوبه، از آنجائي كه در مصوبه ياد شده از مقاطع مذكور ذكري به ميان نيامده است، براي ورودي‌هاي سال 1397 امكان‌پذير نمي‌باشد.

ALI
07 فروردین 1397

سلام دوست عزیز یعنی انقدر وضع کار خراب شده که بعد 13 - 14 سال درس خوندن در دانشگاه باید از اول رفت کنکور داد که 7 سال بعد در آستانه 40 سالگی تازه شد یه پزشک عمومی صفر کیلومتر ؟ چون در نظرات دیدم چند نفر دیگه هم با داشتن phd میخوان کنکور بدن سپاس

نوشین
06 فروردین 1397

با سلام, جناب اقای علیرضا بنظرتون احتمالش قویه که این بند واو باطل شه؟؟ مرسی از شما و دوستانتون که این کار بزرگ رو انجام دادید, کلا درس رو با اضطراب خوندم اینمدت

علیرضا
07 فروردین 1397

سلام، بله احتمال زیادی داره که بند واو باطل بشه. تمام آرای پیشین دیوان به نفع تحصیل مجدد رایگان بوده ولی فقط این رای 7 شهریور به ضرر بوده و وزارت بهداشت داره از همین رای استفاده میکنه. علت رای 7 شهریور هم این بوده که این فرد شاکی 2 شکایت تنظیم کرده بود. شکایت اولش که مبنی بر اخراج از دانشگاه بود، رای به نفعش صادر شده بود و ایشون رفتن و دوباره تحصیلشون رو از سر گرفتن، بنابراین شکایت دومشون که مبنی بر باطل کردن مصوبه 51 امین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی بود رو پیگیری نکردن و رای های قاطع آبان 95 و خرداد 96 مبنی بر تحصیل رایگان رو به شکایتشون ضمیمه نکردن. حتی ایشون دعوت شدن که به هیئت تخصصی برن برای ادای توضیحات و ارائه ی مستنداتی داشته باشن، که با توجه به اینکه شکایت اولشون به نتیجه رسیده بود دیگه پیگیری نکردن و حضور نیافتند. بنابراین دیوان هم به دلیل کمبود مستندات مصوبه وزارت بهداشت رو باطل نکرد و همه ی بچه های دوره تحصیلات تکمیلی به دردسر افتادن.

رحیم
05 فروردین 1397

سلام دوستان بنده یک مدرک لیسانس از دوره روزانه و یک مدرک لیسانس دیگر هم از دانشگاه آزاد بدون آزمون دارم.حال این امکان وجود داره که بتونم دوباره در آزمون سراسری شرکت کنم؟در صورت قبولی در رشته ی پزشکی یا دندان در دوره ی روزانه آیا امکان ثبت نام و تحصیل رایگان برای بنده وجود داره؟

علیرضا
07 فروردین 1397

سلام، بله، شما اجازه دارید تا حداکثر یکبار دیگه در آزمون کنکور سراسری در دوره ی روزانه در هر رشته ای که میخواهید قبول بشید.

سحر
04 فروردین 1397

سلام دوستان ارشد.اگر به فرض به اعتراض توجهی نکردن رشته مامایی رو به صورت رایگان میشه خوند؟

علیرضا
04 فروردین 1397

سلام، در اصل و طبق قوانین حال حاضر میشه خوند ولی فکر کنم وزارت بهداشت سنگ اندازی خواهد کرد و از همین مصوبه ای که نمیذاره ارشد ها دوباره روزانه ی سه رشته ی پرطرفدار رو بخونن میان تعمیم میدن و میگن ارشدها هیچ رشته ای رو اجازه ی خوندن ندارن، شاید مجبور بشید اون موقع برید و به دیوان شکایت کنید.

رحیم
06 فروردین 1397

سلام دوستان متن کامل و بی عیب و نقص دادخواستی که باید برای دیوان بفرستیم رو اگر ممکنه یکی توی سایت بزاره تا کسانی که دادخواست رو نفرستادن و می خوان بفرستن هم اقدام کنن.

همایون عباسی
04 فروردین 1397

با سلام لطفن اگه میتونید راهنماییم کنید، من ترم ۸ مهندسی نفت روزانه هستم و علاقه مند به داروسازی، ولی ترس بزرگی دارم که یه وقت واسه دو سه سال دیگه نزارن برم روزانه بخونم، حالا به نظر شما انصراف بدم واسه ۹۸ یا از الان بخونم و حین سربازیم بخونم واسه ۹۹؟؟؟؟ لطفن هر کسی که میتونه کمکم کنه

علیرضا
04 فروردین 1397

سلام، طبق حکم دیوان عدالت اداری، افرادی که لیسانس دارن مشکلی برای قبولی مجدد در کنکور و پذیرش در رشته های پزشکی ندارن، این مورد هم عوض نمیشه مگر اینکه بخشی از قانون اساسی و لایحه ی دولت عوض بشه و لایحه ی جدید بیاد و در مجلس تصویب بشه. از طرفی تکلیف نحوه ی برگزاری کنکور سراسری در سال های آینده مشخص نیست که چطوره و یک دوره ی گذاری رو داره طی میکنه. بنظرم شما حتما حتما مدرکتون رو بگیرید و سربازی رو برید و در حین سربازی درسی مثل زیست که زمان بسیار زیادی (بالای 1500 ساعت) رو برای مطالعه ی درست و زدن درصد بالا در کنکور میطلبه رو در همون موقع سربازی براش بذارید که بعد از سربازی با یکسال مطالعه بتونید در کنکور قبول بشید

سارا
03 فروردین 1397

سلام ببخشید من دکتری حرفه ای روزانه دارم با توحه به شکایتی که توتوسط ارشد ها تنظیم شده اگه شکایت جپاب بده مشکل ما دکتری حرفه ای های دامپزشکی که نوشته باید بریم ازاد یا پردیس حل میشه یا ما باید جدا شکایت کنیم؟من شهرستانم ، تلفنی هیچ جور جواب نمیدن چجوری میتونم شکایت بنویسم؟

علیرضا
04 فروردین 1397

سلام، بله در صورت اینکه رای دیوان به نفع ما باشه مشکل شما هم حل میشه، چون این بخش از مصوبه و بند واو که مبنی بر محدودیت هست باطل میشه.

ali
01 فروردین 1397

دوستان ارشد بااین شرایط جدید واقعا درس میخونید؟بنده که بیخیال شدم.چون بافرض شکایت هم زمان پاسخ معلوم نیست هم نتیجه شکایت؟یجورایی بااسترس وامااگردرس خوندن اونم برا پزشکی قبولی خیلی سختترمیشه.من که توانشونداشتم

پشت کنکور پزشکی
29 اسفند 1396

سلام به دوستان و فارق التحصیلان ارشد. واقعا اینجوری نمیشه. باید یه حرکت اساسی کرد. اینکه اینجا بشینیم همش بهم پیام بدیم اتفاقی نمیفته و اخرش مجبوریم با هزینه هنگفت بریم پزشکی بخونیم. دوستان تهرانی. انتظار ما از شما بیشتره. یه سر بزنید به دیوان عدالت و اونجا پیگیر باشید. حتی زبانی هم شکایت کنید خوبه. از هیچی بهتره. یه کااااری کنید

علیرضا
29 اسفند 1396

سلام، بنظر میرسه که شما اندکی از دنیا عقبید :-) ، نزدیک به دو ماهه که جمعی از دوستان به دیوان شکایت کردن. جوابش هم احتمالا حداکثر تا شهریور ماه میاد.

رضا
29 اسفند 1396

دانشجوی انصرافی دوره کارشناسی برای تحصیل در رشته پزشکی باید شهریه بپردازد.

جلال
29 اسفند 1396

سلام دوستان من امسال پرستاریم تموم میشه و قصد شرکت در کنکور رو دارم ولی معاف هم نیستم در ابتدای سال از اموزش کل دانشگاه پرسیدم که میشه من که سربازم این کار رو انجام بدم؟؟گفتم بله گفند شما ب فرض قبول میشی و ثبت نام میکنی فیه پزشکی 8 سال هست و شما 4 سالشو استفاده کردی 4 سال میخونی و سپس به کمسیون خاص میفرستند و اون 2 سسال دیگشو تموم میکنی و بعد خدمت سربازی میری ولی بعدا ی سری دوستان حرفای دیگه زدن و دل ادم رو خالی کردن خدایی اگ کسی اطلاع داره خبر بده تو اوج کنکور و بی حالی مضاعف این استرس خودش ادم رو نابود میکنه!

علیرضا
01 فروردین 1397

سلام، 2 حالت پیش رو دارید: 1- شما مدرک پرستاری تون رو میگیرید و میرید سربازی (یا طرح) و بعدش اجازه ی قبولی در کنکور سراسری رو دارید و میتونید که در کنکور در رشته ی پزشکی قبول بشید، تازه اون موقع احتمال داره ازتون بخوان که مدرک قبلی رو هم آزاد کنید یعنی پول تعهد خدمت اختیاری لیسانس پرستاری رو هم بدید. توجه کنید که اگه مدرک لیسانستون رو بگیرید بعدش حتما حتما باید سربازی رو انجام بدید و تا قبل اتمام سربازی اجازه ی قبولی در کنکور رو ندارید. اگه سربازی رو انجام ندید و در این حالت شرکت کنید و قبول بشید شما به مشکل سربازی میخورید و دانشگاه اجازه ثبت نام بهتون رو نمیده و یا بعد ثبت نام که از نظام وظیفه استعلام میگیره و میبینه که شما لیسانس دارید و سربازی رو انجام ندادید ثبت نام شما ملغی میشه و اخراج میشید. مشکل بزرگتر اینه که شما در این حالت دو بار قبولی در روزانه در کنکور سراسری رو هم استفاده کردید و حتی پس از انجام سربازی هم اجازه قبولی در مقطع روزانه رو ندارید. 2- یا شما قبل از گرفتن مدرک لیسانس پرستاریتون از دانشگاه انصراف میدید. در این حالت شما اجازه دارید در کنکور شرکت کنید و قبول بشید. توجه کنید که در این حالت شما تا یک سال بعد تاریخ انصراف مهلت دارید که دفترچه ی سربازی رو بفرستید و احتمالا 4 تا 5 ماه بعدش باید برید به خدمت. اگه در این حالت کنکور قبول نشید با مدرک دیپلم باید برید خدمت که خیلی سخته و خیلی ریسک بالایی داره. من چند نفر رو میشناسم که این حرکت رو زدن و قبول نشدن و حالا با دیپلم خدمت رفتن و افتادن مرز با اشرار. در هر صورت با توجه به اینکه کسی که مدرک لیسانس داره مجاز به قبولی در رشته ی پزشکی پس از خدمتش هست بهتون پیشنهاد اکید و شدید میکنم که حتما مدرکتون رو بگیرید و طرحتون رو برید و بعدش ببینید میخواهید کنکور بدید و پزشکی قبول بشید یا نه. از طرفی چون تکلیف کنکورهای 98 و 99 مشخص نیست که چجوریه و قراره چه اتفاقی بیفته چون نطام جدید و قدیم شده بازم بهتره که مدرکتون رو بگیرید تا این دوره ی گذار رد بشه و بتونید برای بعدا برنامه ریزی کنید.

مهسا
28 اسفند 1396

سلام من مدرک لیسانس عمران دارم و تو دوره ی روزانه تحصیل کردم.آیا برام مقدوره که دوباره تو دوره ی روزانه پزشکی شرکت کنم؟ توی مدرکم هم ذکر شده که 5 سال تعهد خدمت در ایران دارم. آیا برای کنکور دادن و قبول شدن مشکل برام محسوب میشه این موضوع؟ لطفا جوابم رو بدید خیلی برام مهمه

بخشش
26 اسفند 1396

سلام به همه از طرفی مطابق ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال 1380، دریافت هرگونه وجه، کالا و خدمات تحت هر عنوان از اشخاص حقیقی و حقوقی توسط وزارتخانه ها، موسسات و شرکتهای دولتی غیر از مواردی که در مقررات قانونی مربوط معین شده یا می شود، ممنوع اعلام شده است دوستان

بخشش
26 اسفند 1396

از طرفی مطابق ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال 1380، دریافت هرگونه وجه، کالا و خدمات تحت هر عنوان از اشخاص حقیقی و حقوقی توسط وزارتخانه ها، موسسات و شرکتهای دولتی غیر از مواردی که در مقررات قانونی مربوط معین شده یا می شود، ممنوع اعلام شده است

مهدی
23 اسفند 1396

باسلام بنده ارشد دارم کاردانی تربیت معلم کارشناسی روزانه دانشگاه فرهنگیان وکارشناسی ارشد روزانه.دبیرهستم تعهد خدمتیم هم تمام شده آیابرای کنکور97میتونم روزانه پزشکی بخونم؟

هانی
23 اسفند 1396

سلام خدمت تمام بچه های ارشد ، به نظرم یک گروه یا کانال تلگرام برای پیگیری اخبار این بند "و" درست کنیم که راحت تر بشه پیگیری کرد .

محسن
22 اسفند 1396

سلام آقای علیرضا گفتن ک گویا یک گروه از دوستان ب دیوان شکایت کردن سوالی ک داشتم این بود که دقیقا به کدوم شکایت کردین چون اگه به بند واو دفترچه فقط شکایت کرده باشید و رای ابطالو هم بگیرید به نظرم راه برای اعمال زور از سمت وزارت بهداشت بازم بازه چون اونا فردا میگن دیوان اون بند واو دفترچرو ابطال کرده نه مصوبه مارو اینه که کاش حتما تو دادخواست مورد شکایت رو مینوشتید بند واو دفترچه کنکور ۹۶ و مصوبه ۵۱ امین جلسه شورای عالی آموزش پزشکی اینجوری دیگ حرفی نمیموند

علیرضا
29 اسفند 1396

سلام، ما به بند واو دفترچه سازمان سنجش شکایت کردیم که در واقع میشه همون قسمتی از مصوبه ی جلسه ی 51 شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت. خیالتون راحت، اگه این بند واو حذف بشه یعنی اون بخش از مصوبه هم حذفه. دیگه سیستم اینقد هم نابود نیست که این موارد رو نفهمند :-) ما پرسیدیم این مسئله رو و اگه دیوان به نفع ما رای بده هر هم این بند واو و هم این بخش از مصوبه رو حذف میکنه، توجه کنید که این مصوبه چندین صفحه در مورد مسائل مختلف هست که یک صفحه اش مربوط ممنوعیت قبولی پزشکی برای ارشدهاست. و ما هم به این مصوبه دسترسی نداریم. در شکایتمون هم از سازمان سنجش و هم از وزارت بهداشت شکایت کردیم. اگه این رای رو بتونیم بگیریم کار تمومه. مشکلات بعدی میشه 1-برگزاری کنکور در سال های آینده که آیا برگزار میشه یا کنسل میشه 2- نحوه ی برگزاری کنکور 98 به بعد با توجه به تغییر کتابا و باقی مسائل. موفق باشید.

مرتضی علیان
20 اسفند 1396

سلام . دوستان این شکایت رو چه طور تنظیم کردین ؟

مونا
15 اسفند 1396

سلام دوستان.این قانون فقط شامل پزشکی و دندان و دارو میشه؟یا کلیه رشته ها؟من همین سوال رو از سنجش پرسیدم گفتن باید با بهداشت تماس بگیرم اونها هم جواب ایمیلم و سوالم رو نمیدن

سارا
15 اسفند 1396

سلام به همه.. خبر خوش دارم امروز زنگ زدم سازمان سنجش و گفتن پردیس و ظرفیت مازاد فقط برای همون سه تا رشته پر طرفداره و برای تحصیل توی مابقی رشته های علوم پزشکی میتونین دانشگاه دولتی یا ازاد تحصیل کنین

معصومه
18 اسفند 1396

سلام ,دقیقا چی پرسیدین؟یعنی مثلا من که کارشناسی وارشد روزانه خوندم میتونم یه رشته کارشناسی رو دوباره روزانه بخونم؟یعنی دوبار کارشناسی روزانه؟

امین
14 اسفند 1396

سلام من کارشناسی ارشد از پردیس رو دارم شنیدم برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی فقط در واحد بین الملل و ظرفیت مازاد میشه انتخاب رشته کرد. یعنی حتی دانشگاه آزاد هم نمیشه؟

حسینی
17 اسفند 1396

سلام برای دانشگاه آزاد مشکلی ندارد.

persian
18 اسفند 1396

به نظر من فکر دانشگاه آزاد رو از سرتون بیرون بیارید به زودی قانونی در دانشگاه آزاد تصویب شده که شهریه رشته های زیرگروه پزشکی این دانشگاه رو با شهریه واحدهای بین الملل یکی کنند. بر همین اساس هست که شهریه در بعضی سالها تا 50 درصد اضافه میشه در حالی که قانونش 15 درصده و هیچکس هیچ چیز نمیتونه بگه چون به اندازه کافی متقاضی و آدم سوپرپولدار هست. در حال حاضر عملا میتونیم بگیم شهریه دانشگاه آزاد پزشکی برای سال های سوم به بعدش نزدیک 40 تومنه و توجه کنید که سال به سالم میره بالا. یعنی برا زمان ما ممکنه به 60 تومنم برسه. که در مجموع ی چیزی حدود 300 400 ملیون درمیاد هزینش که با بین الملل یکیه تقریبا. دلیل نزدیک کردن شهریه دانشگاه آزاد پزشکی به واحدهای بین الملل هم همین تقاضای بسیار زیاد برای رشته های پزشکی در چندسال اخیر و سو استفاده یک سری افراد (در این مورد دانشگاه آزاد) از این مسئلس.

حسینی
19 اسفند 1396

سلام دوست عزیز آره درسته که برا دانشگاه آزاد مشکلی نداریم اما با ادغام آزمون دانشگاه آزاد با سراسری مسئولان ذلیل شده ما از این ترفند استفاده کرده و شهریه دانشگاه آزاد را در راستای پردیس افزایش داده اند. انشااله خدا تو این دنیا و اون دنیا براشون کم بذاره چون برا ما از هر طرفی ضرر و زیان رساندن و عمرمون رو تباه کردن خدا هم عمر اونا و بچه هاشون رو به تباهی بکشه.

حیدر
13 اسفند 1396

باسلام و عرض خسته نباشید من ترم شش علوم آزمایشگاه روزانه هستم میخاستم ببینم میتونم واسه کنکور بلا فاصله بعد از فارغ شدن ینی کنکور 98 اقدام کنم یا نه؟؟؟؟

محمد
13 اسفند 1396

با سلام من فارغ التحصیل مقطع دکتری حرفه ای هستم،آیا میتونم دوباره به صورت روزانه در یکی از رشته های دندانپزشکی‌یا پزشکی به صورت رایگان تحصیل کنم؟

امین حسینی
19 اسفند 1396

با این قانون جدید خیر مگر قانون تغییری کنه

محسن
12 اسفند 1396

سلام دوستان برای تنظیم شکایت به دیوان حتما از این چند رای یکی رای شماره 1144 که توی بهمن امسال توسط دیوان صادر شده و دیگری آرا شماره 494 تا 508 که بازهم توسط دیوان صادر شده استفاده کنید. بخصوص آرا شماره 494 تا 508 که خیلی خیلی مهمه و رای 1144 اصلا از روی همین آرا توسط دیوان ابطال شده. برید نگاه کنید توی این لینکی که میفرستم نزدیک 20 نفر شاکی داشته این آرا که دیوان هم خیلی سریع پیگیری کرده و رای ابطال بند (و) دفترچه کنکور 95 رو صادر کرده. که میگفته اگر کسی قبلا از امکانات دولتی در مقطعی درسش رو تموم کرده باشه در صورت قبولی مجدد در همون مقطع باید شهریه پرداخت کنه. این لینکشه https://divan-edalat.ir/show.php?page=ahoshow&id=9988

حسین م
14 اسفند 1396

سلام آقا محسن شما جوابی برای مطلب زیر دارید؟؟؟ من لیسانس و ارشد مهندسی رو روزانه دولتی گذورندم و اصل مدارکم رو آزاد کردم. حالا اگه کنکور 97 روزانه دولتی تو پزشکی قبول شم باید شهریه بدم یا میتونم به دیوان شکایت کنم؟ اخه ظاهرا یکی مثل من 7 شهریور شکایت کرده و ابطال نکردند و مجبوره شهریه بده! https://divan-edalat.ir/show.php?page=ahoshow&id=10382 تو رو خدا اگه راهی هست بگید که بتونیم شهریه ندیم، اخه شهریه اش خیلی زیاده!! گروهی از بچه ها ظاهرا 40 نفرند که یه شکایت گروهی انجام دادند و میگن نیازی نیست دوباره مثلا من شخصی برم شکایت کنم. به نظر شما باید برای شکایت رفت یا همون 40 نفر کافیه؟؟؟

محسن
15 اسفند 1396

سلام حسین جان این قانون راه رو برای امثال ما بسته اما توجه کنید که با شکایت به دیوان اگر دادخواست مناسبی تنظیم بشه و دلایلی که گفتمو توش بیاریم شانس ابطال این قانون بسیار بسیار بالاس. دلیلش هم اینه طبق رای دیوان 494 تا 508 هیچ محدودیتی برای تحصیل مجدد اون دسته از افرادی که در مقطعی تحصیل خودشون رو به اتمام رسوندن وجود ندارد چه قبلا از امکانات دولیت استفاده کرده باشند چه نکرده باشند. وزارت بهداشتیا استدلال اصلیشون برای شهریه ای کردن پزشکی برای فارغ التحصیلان ارشد اینه که مقطع ارشد و پزشکی یکی محسوب میشن و اگر افرادی قبلا ارشد گرفته باشن دیگ اجازه ندارن پزشکی روزانه بخونن. این استدلال مطابق رای 494 تا 508 و نیز 1144 دیوان عدالت ادای غلط محضه و دیوان این استدلال رو باطل کرده. الان فقط لازمه که سریع به دیوان و با تعداد زیاد و با یک دادخواست خوب که این آرا حتما توش آورده بشه شکایت کنیم.

صبا
16 اسفند 1396

آقای حسین م از کجا اطلاع دارید40نفر شکایت کردن؟؟؟

علیرضا
16 اسفند 1396

سلام خدمت دوستان، همانطور که در بخش پاسخ به کامنت علیرضا (یعنی خودم) در تاریخ 9 بهمن نوشتم، در گروهی بچه های ارشد متقاضی پزشکی جمع شده و دادخواستی مناسب با توجه به ادله‌ی قانونی (و نه با استدلال های بی پایه ی که ریشه ی قانونی ندارد و یا عجز و ناله ها که در دادخواست 7 شهریور دیده میشد) و با ارجاع به کلیه ی رای های پیشین دیوان عدالت اداری و با مشاوره از وکلای مختلف، تهیه شد و به همراه جمعی از اعضای گروه که نزدیک به 40 نفر هستند این دادخواست را ارسال نمودیم. این دادخواست تا اواسط بهمن تحویل دیوان عدالت اداری شد، دستور موقت برای توقف اجرای بند واو دفترچه ی راهنمای کنکور سراسری هم برای ما صادر شد و بند واو مبنی بر محدودیت تحصیل در سه رشته ی پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد متوقف شده تا رای اصلی دیوان بیاد. بررسی خارج از نوبت دادخواست ما و پاسخ دیوان عدالت اداری هم احتمالا چند ماه (بین 3 تا 6 ماه دیگه ) طول خواهد کشید. رای جدید دیوان در تاریخ بهمن ماه امسال که دوستان در کامنتاشون به اون اشاره میکنن هم با یک متن جدید به عنوان ضمیمه به دادخواستمون اضافه کردیم. اگر دیده باشین متن دادخواست آقای "محمدرضا زینلی" بسیار خوب و درست تهیه شده بود و این در رای گرفتن تاثیر داره. استدلال هایی که آقای Pablo توی کامنت ها برای طرح شکایت آورده بودن مبنی بر تفاوت مقدار هزینه ی این مقاطع و طول دوره و این چیزا از لحاظ قانونی و حقوقی هیچ اعتباری نداره و بیشتر به ضرر شاکی تموم میشه، مثل استدلال های جناب "مرتضی جرفی" که در تاریخ 7 شهریور دیوان براش رای عدم ابطال زده بود و مستنداتشون رو کافی ندونسته بود و همه ی ارشدها رو توی دردسر انداخته. الان هم وزارت بهداشت از این مورد سو استفاده کرده و وقتی از دبیرخانه اش میپرسیم میگن طبق رای دیوان، هر کی ارشد داره (اعم از روزانه یا غیر روزانه) به هیچ عنوان هیچ رشته ی روزانه ای رو در وزارت بهداشت (چه مقطع لیسانس و چه مقطع دکتری عمومی و دندانپزشکی) رو حق نداره بخونه. بهرحال ما سعی کردیم که دادخواست طوری تنظیم بشه که شامل همه ی افراد بشه و روزانه و آزاد رو جدا نکنیم و یکسره کلک کار رو بکنیم. چون در غیر اینصورت باز این داستان ادامه خواهد داشت و باز وزارت بهداشت یک داستان جدید درست میکنه

احمد
16 اسفند 1396

سلام اقا محسن میشه گروهی تشکیل بدیم که بشه اونجا نظر داد و حقمون رو پیگیری کنیم?

امین حسینی
19 اسفند 1396

سلام آقا محسن قبلا قانون بود که اگر مقطع کارشناسی رو روزانه خونده باشی اجازه کنکور نداری که با شکایت خانم مریم بهتاش این محدودیت رفع شد پس اگه ادله کافی داشته باشیم میتونیم با شکایت به دیوان عدالت اداری مصوبه جدیدو باطل کنیم

persian
21 اسفند 1396

سلام آقا علیرضا در مورد شکایتی که زحمتشو کشیدید میخاستم بدونم به بند واو دفترچه کنکور امسال اعتراض زدید یا به مصوبه 51 امین جلسه شورای پزشکی ؟ چون اگه به بند واو اعراض زده باشید که خب این مشکلی نداره میگن آقا ما عدم ابطال زدیم و اینها هم اونو تو دفترچه آوردن یک مقدار در مورد این قضیه توضیح بدید ممنون.

صبا
12 اسفند 1396

دوستان میتونید این ممنوعیت رو با روزنامه ی فرهیختگان خبر ۲۰ سی و شبکه ی خبر نیز در میان بگذارید در صورت رسانه ای شدن دیوان زودتر پی گیری میکند. دوستان توجه داشته باشید استناد به دادنامه ی ۵۴۴ توسط وزارت بهداشت سواستفاده ای بیش نیست. همچنین میتوانیدبه وزارت علوم نیز ایمیل بزنید و اعتراض را در میان بگذارید ...

صبا
12 اسفند 1396

باید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید. با مشورت یک وکیل شکایت نامه تنظیم کنید و به دیوان بفرستید.

امین حسینی
14 اسفند 1396

هر کس تمایل به شکایت داره به ایمیل بنده جهت هماهنگی با هم و تنظیم دادخواست به دیوان عدالت اداری پیام بده

محسن
16 اسفند 1396

سلام آقای حسینی این بهترین کاره باید با هماهنگی و همفکری هم کاری کرد. ایمیلتون رو بزارید تا هماهنگ شیم انشالا.

ارزو
12 اسفند 1396

سلام من ارشد و کارشناسی آزاد خوندم الان برای پزشکی روزانه نمی تونم اقدام کنم؟ اگرنمی تونم پس اصل 30قانون چی میشه (تحصیل رایگان برای همه و فرصت برابر) این قانون مغایر ه بندی هست که در دفترچه است چطورکسی که یکبار ازسهمیه روزانه استفاده کرده و کارشناسی داره حق داره مجددا استفاده کنه اما کسی که اصلا استفاده نکرده و یا یکبار در ارشد استفاده کرده نمی تونه؟ ملت از سر خوشی که دنبال درس خوندن نیستن، کسی که ارشد گرفته دوباره گنکور میده یعنی ته خط چطورمیتونیم شکایت کنیم؟

مهسا
12 اسفند 1396

سلام من لیسانس روزانه دارم و ارشد سال 95 روزانه قبول شدم و اواخر ترم 1 یعنی بعد 3 ماه انصراف دادم. حالا من درصورت قبولی در پزشکی میتونم تحصیل رایگان داشته باشم؟ منو که دانش آموخته ارشد حساب نمیکنن؟ لطفا جواب بدید. ممنوووون...

صبا
12 اسفند 1396

اگر به اتمام نرسانده اید حساب نمیکنند و مشکلی برای شما نیست..

صبا
12 اسفند 1396

دوستان لطفا اگر کسی اطلاع داره جواب بده با توجه به اینکه استناد وزارت بهداشت به دادنامه ی ۵۴۴ مبنی بر ممنوعیت تحصیل پزشکی روزانه برای کلیه ی دارندگان ارشد تنها سواستفاده از رای صادر شده میباشد و کاملا واضح و مبرهن است که طبق قانون تحصیل غیر رایگان هیچ محدودیتی برای تحصیل رایگان ایجاد نمیکند، آیا ممکن است دیوان به شکایات دریافتی خارج از نوبت رسیدگی کند؟ چون تا جایی که من میدونم در مواردی که دیوان رایی را صادر میکند و به آن عمل نمیشود در صورت شکایت خارج از نوبت رسیدگی میشود...

علي
11 اسفند 1396

سلام به همگي و دوست عزيز اقاي حسيني بچه ها همگي بريد ديوان عدالت سايتش و يه فرمو پركنيد و اعتراض بزنيد به اين قانون راستي اقاي حسيني دربا ه اون قضيه ك من دانشجوي ارشد ازاد هستم ، گغتيد ك دفترچه ايهام داره و ممكنه بم گير بدن درصورتيكه اونجا خيلي واضح گفته كه دارندگان مدرك ارشد ، نه دانشجويان ان! و من كه دارم ارشد ميخونم هيچ مشكلي براي انصراف ندارم ، از طرفيم زوره روزانه نبستم ك بخوام بهمن انصراف بدم، بعد قبولي حتي اگر فقط واحد پايان نامم مونده باشه بازم دانشجو و عير فارغ التحصيل محسوب ميشم و مانعي براي رتحصيل رايگان نيست

حسینی
12 اسفند 1396

سلام دوست عزیز با مرور دوباره دفترچه به صحت حرف شما رسیدم و مشکلی برای شما نیست. با توجه به بند "ه" که برای دانشجویان غیر از دوره روزانه مشکلی نیست. موفق باشین.

مهتاب
11 اسفند 1396

سلام, من سال 97 کارشناسی علوم ازمایشگاهی دولتیم تموم میشه و طرحم شروع میشه , میخواستم بدونم اگر توی کنکور سراسری سال 98 شرکت کنم و رشته های پزشکی رو قبول بشم میتونم طرحم رو متوقف کنم و برم اون رشته یا حتما باید طرحم تموم شده باشه؟

ااسا
11 اسفند 1396

شرایط تحصیل در پزشکی ایا برای دارندگان ارشد دانشگاه سراسری اینجوریه یا برای دانشگاه های ازاد و... هم به همین صورته؟لطفا جواب بدید که اگر برای هر ارشدی و از هر دانشگاهب شرایط همینه وقتم هدر ندیم

حسینی
12 اسفند 1396

سلام با عرض معذرت برای دارندگان مدرک ارشد از هر نوبت و دانشگاهی این تبصره قابل اجرا است و فرق نمی کنه اینکه روزانه باشه یا آزاد یا غیره.

صبا
10 اسفند 1396

آقای محسن وطن من لینکو وارد میکنم ولی چیزی نمیاره لطفا شماره ی دادنامه رو بگید...

محسن
11 اسفند 1396

این لینکشه که دوباره میزارم براتون شماره دادنامه هم 1144 هست. https://divan-edalat.ir/show.php?page=ahoshow&id=10520

ساناز قدیمی
10 اسفند 1396

با سلام . من در دانشگاه دولتی سال ۱۳۹۵ در رشته برق سراسری قبول شدم ... و میخوام بدونم اگه بخوام سال ۱۴۰۰ یعنی بعد از آزاد کردن مدرک ام از دانشگاه .دوباره کنکور شرکت کنم تحصیل مجدد برای من رایگانه یا خیر؟

محمد قاسمی
09 اسفند 1396

با سلام.من دوباره در دانشگاه دولتی در رشته محل های روزانه قبول شده ام. الان در حال گذراندن خدمت سربازی هستم. می خواستم ببینم امکانش وجود دارد که بعد از اتمام خدمت، برای بار سوم در کنکور شرکت کنم و شبانه قبول شوم یا خیر؟ از شما خواهشمندم سریعا و با جزئیات کامل به سوال من جواب بدهید ممنون می شوم.

صبا
10 اسفند 1396

با سلام. تو دفترچه نوشته کسانی که دوبار روزانه قبول شدن حق شرکت در کنکورو ندارن. ولی با سازمان سنجش مکاتبه نمایید و باهاشون درمیون بذارید ببینید برای شبانه خوندن آیا اجازه دارید یا نه؟؟؟

صبا
09 اسفند 1396

وزارت بهداشت با این سواستفادش از رای دیوان مبنی بر ممنوعیت تحصیل رایگان دارندگان ارشد در رشته ی پزشکی روزانه باعث تباهی عمر و زحمت بسیاری از جوانان شده و جای تعجب است که چرا مرجعی با این تخلف آشکار و قانون بی اساس هرچه سریعتر برخورد نمیکند...

محسن وطن
09 اسفند 1396

هر چه زودتر باید به این رای توسط دیوان شکایت کنید اگر تعداد شکایات بره بالا مطمین باشید برداشته میشه رای مشابهی توسط دیوان بهمن امسال ابطال شده اینم لینکش https://divan-edalat.ir/print.php?page=ahoshow&id=10520

صبا
10 اسفند 1396

ممنون از اطلاع رسانی شما. پیدا کردم دادنامه ی1144

احمد
12 اسفند 1396

لطفا بگید باید برم کدوم قسمت شکایت کنم

صبا
13 اسفند 1396

باید شکایت نامه تنظیم کنید و به دیوان ارسال کنید

حسين
07 اسفند 1396

سلام و درود من دي ٩٧ فارغ التحصيل دانشگاه مي شم تو دوره كارشناسي مي تونم تير ٩٨ كنكور تجربي بدم؟ معافيت سربازيم هم تا اخر شهروير ٩٨ هست لطفا جواب بدهيد تشكر

صبا
07 اسفند 1396

ممنوعیت تحصیل در دوره ی روزانه پزشکی برای دارندگان کارشناسی ارشد تنهاجنبه ی بازدارندگی دارد. دوستان هرچه سریعتر شکایت خود را به دیوان ارائه دهید چرا که پروسه ی صدور رای از سوی دیوان بسیار طولانی است...

صبا
07 اسفند 1396

دوسان وزارت بهداشت از رایی که دیوان در دادنامه544 صادر کرده سواستفاده کرده و به دارندگان کارشناسی ارشد غیر روزانه هم تعمیم داده...همگی به دیوان شکایت کنیم. به حق عدالت علی رای به نفع ما صادر خواهد شد...

علي
05 اسفند 1396

سلام مجدد به دوستان دوست عزيز اقاي حسيني ك جواب بدادن راجب سوال من ، البته من ارشد دانشجو هستم اما نه دانشجوي سراسري رايگان، و تو بند هم ذكر شد فقط دانشجويان روزانه بايد انصراف بدن تا ٢٠ ام، درواقع تصميم بر اينه ك اگر پزشكي قبول شدم از دانشگاه ازاد ارشد انصراف ميدم، مورد خاصي نداره ك ؟ دوستان نظرشون چيه؟

حسینی
09 اسفند 1396

سلام دوست عزیز خسته نباشی، دوست عزیز واقعیتش رو بخوای خدایی دفترچه کنکور ثبت نام خیلی مبهم هست، اما با توجه به ردیف 32 در صفحه ثبت نام باید گزینه "دانشجوی دوره غیر روزانه" و در ردیف 33 باید گزینه "فارغ التحصیل مقطع کارشناسی" را انتخاب کنید. به عبارتی دوست عزیز شما اکنون فقط محض فارغ التحصیل کارشناسی محسوب نمی شین بلکه دانشجوی ارشد هستین و فرقی نمی کند که روزانه باشین یا غیر روزانه. احتمال داره که فرضا بعده قبولی پزشکی باز به شما از وزارت بهداشت گیر بدن.

داود
05 اسفند 1396

سلام.بنده دیپلم رشته ریاضی فیزیک سال 84 رو دارم0حالا میخوام کنکور تجربی بدم-با توجه به اینکه بعضی از دروس تجربی رو نداشتم سوابق تحصیلی من چطور محاسبه میشه؟

pic
همکلاسی
05 اسفند 1396

سلام تاثیر سوابق برای شما لحاظ نمیشه

Sevda
04 اسفند 1396

سلام.من تیر1400 از رشته اتاق عمل دانشگاه سراسری فارغ التحصیل میشم.اگه تو کنکور1400شرکت کنم و پزشکی دولتی روزانه قبول بشم میتونم برم یا باید1401کنکور بدم؟واگه پزشکی قبول بشم بایدشهریه بدم؟

pic
همکلاسی
05 اسفند 1396

سلام تحصیل مجدد برای شما رایگان است

حسین م
03 اسفند 1396

سلام دوستان کنکوری من سوالی دارم که فکر کنم شبیه اونو دیگران پرسیدند، اما اگه امکان داره یکی جواب بده که بالاخره چی میشه؟؟ من لیسانس و ارشد مهندسی رو روزانه دولتی گذورندم و اصل مدارکم رو آزاد کردم. حالا اگه کنکور 97 روزانه دولتی تو پزشکی قبول شم باید شهریه بدم یا میتونم به دیوان شکایت کنم؟ اخه ظاهرا یکی مثل من 7 شهریور شکایت کرده و ابطال نکردند و مجبوره شهریه بده! https://divan-edalat.ir/show.php?page=ahoshow&id=10382 تو رو خدا اگه راهی هست بگید که بتونیم شهریه ندیم، اخه شهریه اش خیلی زیاده!!

حسیم م
14 اسفند 1396

سلام مجدد کسی این پرسش منو جواب نمیده!!! یعنی کسی این شرایط رو نداره، یا نمیدونید چیکار کنیم؟؟؟ خواهشا یه نفر جواب بده....

حسین م
14 اسفند 1396

سلام آقای حسینی عزیز، شما جواب سوال منو میدونید؟؟؟

الهام
03 اسفند 1396

سلام، من سال 84دیپلم گرفتم، کارشناسی شبانه و ارشد روزانه رشته شیلات دارم. میخوام کنکور 98سراسری شرکت کنم، اگر کنکور به طور مجزا برای نظام جدید و قدیم برگزار شود، میتونم نظام جدید آزمون بدم؟

pic
همکلاسی
03 اسفند 1396

سلام احتمال اینکه چنین شرایطی ایجاد شود وجود دارد ولی باید منتظر خبر رسمی از سوی سازمان سنجش باشید .

reza
02 اسفند 1396

با سلام و عرض ادب. کارشناسی و ارشد و PhD غیرپزشکی روزانه بودم و فارغ التحصیل شدم اصل مدرک را هم بعد از انجام تعهد خدمت دریافت کرده ام آیا باید برای تحصیل در رشته پزشکی روزانه شهریه پرداخت کنم؟ ممنون میشم اگر جواب واضح به من بدهید؟ با تشکر

pic
همکلاسی
03 اسفند 1396

با سلام كليه پذيرفته شدگان در دوره های پرديس خودگردان و يا ظرفيت مازاد (اعم از اينكه در مقاطع تحصـيلی قبلـی تحصـيل، از آمـوزش رايگان برخوردار بوده و يا نبوده اند) ملزم به پرداخت شهريه ميباشند.

Ali
20 اسفند 1396

آقا شما با مدرک دکتری دیگه چرا ؟ اینهمه استرس و هزینه و مجددا 8 سال درس خوندن که بشید تازه یه پزشک عمومی !! بخ نظرم برید دنبال گزینه پست داک در خارج از کشور

ابوالفضل کرمی
02 اسفند 1396

سلام خواهشمندم که جوابمو بدین خیلی برام مهمه. من کنکور 96 دوره روزانه قبول شدم و ورودی بهمن 96 هستم در رشته اتاق عمل.حالا میخوام کنکور 98 دولتره شرکت کنم و تو دوره های روزانه قبول شوم .الان باید چیکار کنم باید چند ترم بگذرونم؟

حسینی
02 اسفند 1396

سلام آقا ابوالفضل، فقط باید تا زمان تمدید ثبت نام کنکور که همین اسفند ماه هست برین از دانشگاه انصراف بدین و دیگه نیازی نیست که برین بعده چند ترم انصراف بدین.

حسینی
02 اسفند 1396

سلام قبل از شرکت در کنکور سراسری باید تا 20 اسفند انصراف داده باشید

pic
همکلاسی
03 اسفند 1396

سلام برای شرکت در کنکور سراسری 98 باید تا قبل 20 اسفند سال آیند انصراف داده باشید

pablo
02 اسفند 1396

**توجه توجه ** ی خبر خوش خدمت دوستان عزیز. دوستان همچین قانونی همین بهمن امسال توسط دیوان عدالت اداری ابطال شده است. قانون این بوده که کسانی که قبلا در مقطع ارشد از امکانات دولتی استفاده کردن و روزانه خوندن در صورت قبولی مجدد در ارشد روزانه باید شهریه پرداخت کنند. این قانون توسط دیوان ابطال شده. این یعنی استدلال اینها که مقطع ارشد با مقطع پزشکی یکی بوده و در نتیجه اگر قبلا ارشد روزانه خونده باشی باید الان پول بدی دیگ قابل قبول نیست. پس دوستان در اون دادنامه ای که میخاید به دیوان تحویل بدید حتما این مورد اضافه کنیدکه این قانون قبلا توسط دیوان در تاریخ بهمن 96 ابطال شده است. این لینک جلسه هیات عمومیه که این رایو صادر کرده. https://divan-edalat.ir/show.php?page=ahoshow&id=10520

حسینی
02 اسفند 1396

سلام احسنت و تبارک الله به ذکاوت این دوست عزیزم، یه مژده گونی پیش خودم محفوظه

علي
05 اسفند 1396

اتفاق خاصي تو روند ماجرا نميفته! :-( البته در مورد اين متن مفاد، وگرنه با شكليت زياد ميشه امشالله برش گردوند، من متوجه نشدم مژدگوني رو اقاي حسيني دقيقا براي چي ميدن؟ :)) چون به هيچ عنوان ارشد دارا حق شركت در روزانه پزشكي رو ندارن حتي با دادن شهريه

pablo
06 اسفند 1396

علی آقا شما متوجه منظور ما نشدید ببینید وزارت بهداشت میگه چون مقطع ارشد با پزشکی درواقع یک مقطع محسوب میشن لذا کسایی که قبلا ارشد گرفتن دیگ حق پزشکی روزانه خوندن ندارن. حالا دیوان اومده یک قانون مشابهی رو باطل کرده که اون قانون میگفته کسایی که قبلا ارشد روزانه خوندن دیگ حق ندارن دوباره ارشد روزانه بخونن. با این حساب کسایی که یکبار ارشد روزانه خوندن بازهم میتونن ارشد روزانه بخونن. این یعنی چی؟ یعنی دیگ اون استدلال وزارت بهداشت درست نیست.

yousefinasab
06 اسفند 1396

با سلام.اتفاقا منظور دیوان عدالت اداری اینه که دارندگان مدرک کارشناسی ارشد نیز در صورت شرکت مجدد در کنکور و قبولی در دوره روزانه نیازی به پرداخت شهریه ندارند. البته در این دادنامه موضوع شکایت تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی ارشد روزانه بوده ولی خب این رای میتونه قابل تعمیم باشه به سایر کنکورهای سراسری از جمله کنکور سراسری و رشته های پزشکی.

yousefinasab
06 اسفند 1396

با سلام.اتفاقا منظور دیوان عدالت اداری اینه که دارندگان مدرک کارشناسی ارشد نیز در صورت شرکت مجدد در کنکور و قبولی در دوره روزانه نیازی به پرداخت شهریه ندارند. البته در این دادنامه موضوع شکایت تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی ارشد روزانه بوده ولی خب این رای میتونه قابل تعمیم باشه به سایر کنکورهای سراسری از جمله کنکور سراسری و رشته های پزشکی.

sa
01 اسفند 1396

دوستان کسی میدونه چرا سایت دیوان اداری درسترس نیست؟؟

عباس
03 اسفند 1396

سلام دوست عزیز. سایت دیوان https://divan-edalat.ir/show.php?page=petition

علي
30 بهمن 1396

چرا سوالاتمو نميزاريد تو سايت؟؟؟ الان دانشجوي ارشد بعد قبولي پزشكي انصراف بده حله؟؟؟؟؟

pic
همکلاسی
30 بهمن 1396

سلام قبل از شرکت در کنکور سراسری باید تا 20 اسفند انصراف داده باشید

حسینی
02 اسفند 1396

سلام علی آقا با عرض معذرت مقطعی که در فرم ثبت نام درج کردین باید با مقطع زمان قبولی یکی باشد با توجه به این دلیل که بعد قبولی استعلام می کنند و در صورت مغایرت متخلف شمرده می شین.

علي
04 اسفند 1396

دوستان عزيز من دانشجوي ارشد ازاد هستم نه سراسري قيد شده دانشجوهاي روزانه برن انصراف نه ازاد!! در قسمت وضعيت تحصيل ولي قيد نميكنم ك دانشجوام و بعد قبولي انشالله انصراف رو ميدم از دانشگاه ازاد ارشد، اينجوري ك مشكلي نداره دوستان؟

علي
30 بهمن 1396

دوستان با رفتن به سايت ديوان عدالت اداري و دانلود برگه شكايت و خوندن نحوه ارسال به بند و و شرايط اون شكايت كنيد همه باهم انجام بديم حتما به نتيجه ميرسه كوتاهي نكنيد

sa
30 بهمن 1396

چرا سایت دیوان در دسترس نیست ؟؟؟؟ اگه همه شکایت کنن احتمال حل مشکل زیاده

Ary
30 بهمن 1396

با توجه به محدوديت تحصيل رايگان در پزشكي براي ارشد دارا، اگه دانشجوي ارشد باشيم و بعد قبولي انصراف بديم كه شامل اين قانون نميشيم؟؟؟ خيلي لطف مسكنيد جواب بديد

pic
همکلاسی
30 بهمن 1396

سلام اگر انصراف دهید می توانید از امکانات تحصیل رایگان دوباره استفاده نمایید .

مریم
28 بهمن 1396

سلام.آخه حالا اینش به کنار.اینهمه دوباره بخونی واسه کنکور بعد مثلا توی رشته های پیراشکی شرط سن داشته باشه چی؟میشه راهنماییم کنید من کارشناسی حسابداری دارم میخام کنکور بدم اما رشته ام تجربی بوده بعد از فارغ التحصیلی برای استخدام شرط سن داره ایا؟

pic
همکلاسی
30 بهمن 1396

سلام شرط سنی بستگی به ازمون دارد

حسینی
28 بهمن 1396

به نظر بنده ارائه این تبصره خیلی نامردی هست چون که ارزش جایگاهی کارشناسی ارشد هیچ رشته ای در هر دانشگاهی هم که باشه قابل مقایسه با حتی رشته داروسازی نیست چه برسد به پزشکی یا دندانپزشکی. والسلام

علی
28 بهمن 1396

سلام.خسته نباشید فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد حق انتخاب پزشکی تعهدی را ندارند؟؟؟؟؟

حسینی
28 بهمن 1396

علی آقا با عرض معذرت حق پزشکی تعهد خدمتی رو هم ندارند.

علی
29 بهمن 1396

سلام.ممنون از جوابت و وامصیبتا به حال این ملت که از حق طبیعی خودشون محرومشون کردن.آخه این چه وضعیه؟بیاین به دیوان عدالت شکایت کنیم

معصومه
22 بهمن 1396

با سلام,این که دربند جدید به سایر رشته ها اشاره نشده معنیش چیه؟یعنی امثال من که ارشد داریم میتونیم کارشناسی روزانه بخونیم؟من کارشناسیم روزانه بوده یعنی میتونم دوباره کارشناسی روزانه بخونم؟وااااقعا ابهام داره این قضیه,عجیبه که تو.دفترچه روشن و.واضح توضیح نمیدن تا ما انقد سردرگم نباشیم,تصمیم گیری بنده وخیلی افراد امثال بنده به این مساله بستگی داره...

pablo
21 بهمن 1396

سلام با تشکر از زحمتاتتون سوالی که از سایت خوبتون داشتم اینه که توی این قانون ذکر نشده که محدودیتی برای تحصیل در پزشکی دانشگاه آزاد وجود داره یا نه. با توجه به اینکه بعضی از دانشگاه های آزاد پزشکی مثل واحد تهران دارای واحد بین الملل و ظرفیت مازاد هستند آیا این به این معنی است که دانشگاه آزادم نمیتونیم بریم؟ خواهشا به طور موثق و در صورتی که در این مورد مطمین هستید به این پرسش پاسخ داده شود چون سوال خیلی از دوستانه ممنون.

pic
همکلاسی
23 بهمن 1396

سلام محدودیتی برای تحصیل در دانشگاه آزاد وجود ندارد .

همکلاسی
21 بهمن 1396

سلام وقت بخیر در بند جدید اشاره به همه ی رشته ها علوم پزشکی نشده است

ف ط
20 بهمن 1396

سلام. من کارشناسی خود را بصورت روزانه در رشته زمین شناسی فارغ التحصیل شده ام و کارشناسی ارشد خود را در رشته زمین شناسی بصورت شبانه گذراندهام سوالم این است اگر در کنکور 97 در رشته کارشناسی رشته های علوم پزشکی قبول بشوم باید هزینه بدهم و چون در دفترچه بصورت واضح بیتن نشده است. با تشکر