13 شهریور 1396
مطلب مشاوره ای

کارنامه سبز ( محرمانه ) کنکور سراسری چیست

special

کارنامه سبز هر ساله بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری اعلام می گردد. در این پست به توضیحات در مورد کارنامه سبز می پردازیم

مشاروه کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه 

هر ساله یک بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری سازمان سنجش اقدام به انتشار کارنامه سبز و یا کارنامه محرمانه ( کارنامه نهایی ) می نماید . شاید اسم کارنامه سبز یا کارنامه نهایی و یا همان کارنامه محرمانه به گوش شما خورده باشد اما اطلاع خاصی از نحوه ی استفاده از آن را ندارید. کارنامه سبز ( کارنامه محرمانه ) برای ان دسته از داوطلبان کنکور سراسری کاربرد دارد که در یکی از رشته هایی که انتخاب کرده اند قبول شده اند اما از انتخاب خود رضایت ندارند پس در این صورت باید به کارنامه محرمانه خود که حدودا یک هفته بعد از اعلام نتایج منتشر می گردد مراجعه نمایید. در این مقاله سعی خواهیم نمود سوالات پیرامون کارنامه سبز داوطلبان کنکور سراسری را پاسخ بدهیم.

 

کارنامه سبز ( محرمانه ) کنکور سراسری چیست

 

کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه شامل چه کسانی نمی شود

در ابتدای مطلب باید با این نکته اشاره کرد که  کارنامه ی سبز برای چه افرادی کاربرد دارد تا کسانی که مشمول استفاده از این کارنامه نمیشوند وقت خود را تلف نکنند. کارنامه ی سبز به درد کسانی که مردود شده اند نمیخورد و به بیان دیگر دردی را از ان ها دوا نمیکند این افراد نهایتا باید به دنبال استفاده ازفرصت تکمیل ظرفیت کنکور سراسری باشند

 

 

کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه شامل چه افرادی می شود

کارنامه سبز یا همان کارنامه محرمانه مخصوص کسانی هست که به دلایل متفاوت انتخاب رشته ی خوبی نداشته اند و بعد ازاعلام نتایج از رشته ی قبول شده در دانشگاه سراسری روزانه و یا دانشگاه قبول شده  رضایت ندارند که البته ریشه ی این کار به دلیل انتخاب رشته ی ناصحیح توسط مشاور، خانواده، داوطلب کنکور و یا...است.

البته در حال حاضر با این موضوع کاری نداریم چون داوطلب در این وضعیت فقط در پی جبران اشتباه است نه پیدا کردن مقصر.

دسته ی اول که به طور کل رشته ی مورد نظر را دوست ندارند و قصد شرکت در کنکور سراسری سال اینده دارند باید به دنبال...(درخواست دادن برای بررسی اشتباه  در انتخاب رشته) باشند. چون اگر در دانشگاه سراسری روزانه قبول شوند و اقدامی نکنند سال اینده مجاز به انتخاب رشته ی روزانه نیستند.

دسته ی دوم ازافراد هم نمیخواهند به دلیل انتخاب رشته ی اشتباه شانس قبولی خود را در رشته های دیگر از دست بدهند بنابراین باید به دنبال(بررسی انتخاب های پایین تر خود در صفحه ی کارنامه سبز)باشند.

 

 

نحوه ی استفاده از کارنامه ی سبز یا کارنامه محرمانه

وجود ستاره در قسمت جلوی رشته ی انتخابی پایین در کارنامه سبز نشان دهنده ی قبولی در این رشته و دانشگاه میباشد درغیر این صورت شما در رشته های که علامت ستاره جلوی ان درج نشده پذیرفته نمی شدید.

 نحوه ی محاسبه هم به این صورت هست که رتبه داوطلب که شما باشید باید کمتر از اخرین  رتبه ی قبولی و یا حداکثر برابر ان باشد.کد رشته ی مورد نظر را هم میتوان با کد رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته تطبیق داد تا از رشته شهر و دانشگاه ان اگاهی یافت. پس در صورتی که در انتخاب های پایین تر خود جلوی کد رشته ی قبولی علامت ستاره ( * ) درج شده است در ادامه این مطلب ، شرایط استفاده از کارنامه نهایی را میتوانید مطالعه نمایید.

 

 

شرایط استفاده از کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه برای انتقالی

اگر در یکی از انتخاب های پایین تر از کد رشته ی قبولی که مایل به تحصیل در آن هستید علامت ستاره درج شده است احتمال اینکه بتوانید در آن کد رشته به تحصیل بپردازید زیاد است اما باید شرایط زیر را برای انتقال به دانشگاهی که می خواهند در آن تحصیل کنید مطالعه نمایید.

برای ان دسته از داوطلبانی که قصد انتقالی دارند دو تاییدیه لازم است

تاییدیه دانشگاهی که در ان قبول شده اند و و از رشته و شهر رضایت ندارند

تاییدیه دانشگاهی که میخواهند به ان بروند

نکته ی قابل توجه در این مسئله این است که سازمان سنجش هیچ دخالتی در این موضوع ندارد و انتقال فقط با موافقت  دو دانشگاه ذکر شده انجام میشود

 

 

راه های استفاده از کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه 

راهای متفاوتی برای استفاده از کارنامه ی سبز وجود دارد که به شرح ان ها میپردازیم

اول ازهمه بهترین راه این است که شما رشته ی قبول شده خود را از دست ندهید

در دانشگاه ثبت نام کنید مانند تمام دانشجوهای دیگر انتخاب رشته کنید ولی هدف خود را فراموش نکنید و در همان اوایل ورود به دانشگاه با در دست داشتن کارنامه ی سبز به دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید و در خواست ادامه ی تحصیل در انجا و رشته ی مورد نظر بکنید.

در این صورت اگر در خواست شما قبول شود واحد های مشترک عمومی که در ترم اول گذرانده اید تطبیق داده میشود و نیازی به گذراندن دوباره ی ان ها نیست.اگرهم با انتقال شما موافقت نشد حداقل دانشگاه و رشته ی تحصیلی فعلی خود را ازد ست نداده اید.

 

 

دومین راه  این است که تا زمانی که دانشگاه ها به صورت رسمی اغاز به فعالیت نکرده اند مراجعه به سامانه بررسی  اشتباه در انتخاب رشته سازمان سنجش و تقاضاکردن اولویت بعدی انتخاب رشته است

اگرهم این راه ها را نمیپسندید میتوانید مستقیما بعداز امدن کارنامه ی سبز به دانشگاه مراجعه کنید که البته راه مناسبی نیست چون اوج شلوغی دانشگاه ها است و امکان رسیدگی به خواسته ی شما کم است و بهترین راه همان راه اول است

 

 

در انتهای کلام باید گفت پیشگیری بهتر از درمان است و انتخاب کد های محل رشته باید دقت کافی صورت می پذیرفت  اما حالا که این اتفاق افتاده است بهتر است بخاطر عدم موفقیت در قبولی رشته ی مورد نظر در دانشگاه  مورد نظر خود دست به تصمیمات عجولانه نزنید و از انتخاب  رشته ها در دانشگاه های متعدد بپرهیزید

اگرهم از رشته و دانشگاه های قبولی خود به کلی ناراضی هستید میتوانید روی کنکور سال بعد حساب باز کنید و بازهم برای از دست ندادن کنکور سال بعد حداقل در دانشگاه غیر روزانه تحصیل کنید .

 

 

راه دیگری هم هست که اگر اصلا راضی به تحصیل در دانشگاه فعلی قبول شده رانمیشوید تا دیر نشده است اقدام کنید  و از سیستم بررسی اشتباه در انتخاب کردن رشته  و تقاضای بررسی اولویت بعدی قبول شده سازمان سنجش استفاده کنید  و این تا زمانی پاسخ میدهد که دانشگاه ها هنوز انچنان به شکل رسمی شروع به فعالیت نکرد ه اند یعنی تا حداکثر مهر ماه.

 

 

 

 اگر این مطلب را دوست داشتی و میخوای به همکلاسی کمک کنی با کلیک بر روی +1 بهش امتیاز بده
لطفا همه فیلد هارا به درستی پر نمایید.
نظر شما در سایت ثبت گردید و پس از تایید قابل مشاهده می باشد.

نظرات کاربران

امتیاز شما به این مطلب :