05 اسفند 1396
مطلب مشاوره ای

معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی در پایه نهم به دهم

special

در این پست درباره شرایط ورود به رشته تجربی و معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی در پایه نهم به دهم توضیح خواهیم داد .

مشاوره معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی

در پست معرفی رشته تجربی به طور کامل به معرفی رشته ی تجربی در دوره متوسطه دوم پرداختیم . در این پست قصد داریم برای کسانی که مایل هستند در رشته تجربی ادامه تحصیل نمایند شرایط لازم برای انتخاب رشته آن از جمله معدل را به طور کامل توضیح دهیم . در حال حاضر بیشترین تمایل دانش آموزان برای انتخاب رشته در پایه نهم به دهم رشته تجربی می باشد و رشته تجربی رکورد دار بیشترین انتخاب در بین دانش آموزان پایه نهم می باشد . جهت ورود به رشته ی تجربی باید حداقل نمره ی معدل که توسط وزارت آموزش و پرورش تعیین شده است را بدست بیاورید که در ادامه به بررسی کامل شرایط آن می پردازیم .

معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی در پایه نهم به دهم

شرایط لازم انتخاب رشته تجربی

بر طبق موارد وجود در هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم ، جهت انتخاب رشته تجربی باید موارد زیر رعایت شود .

1 - عملکرد تحصیلی که شامل نمرات درسی می شود ( 35 امتیاز ) 

2 - آزمون های مشاوره ای ( 30 امتیاز ) 

3 - نظر دبیران مربوطه ( 10 امتیاز )

4 - نظر مشاور ( 10 امتیاز )

5 - نظر دانش آموز ( 10 امتیاز )

6 - نظر والدین ( 5 امتیاز )


شرط نمرات و معدل جهت انتخاب رشته تجربی 

شرایط نمرات و معدل جهت ورود به رشته تجربی شامل موارد زیر می باشد 

کسب نمره حداقل 14 در درس علوم تجربی و کسب نمره حداقل 13 در درس ریاضی

نمرات دروس علوم تجربی و ریاضی در پایه هفتم و هشتم و نهم با ضریب 3 محاسبه می گردد .

مجموع سه نمره کسب شده در درس ریاضی  و علوم تجربی در پایه های هفتم و هشتم و نهم بدون ضریب در خرداد یا شهریور نباید کمتر از 42 باشد .

مجموع نمرات کسب شده در سال هفتم و هشتم و نهم در دروسی که با رشته ی تجربی مرتبط هستند با درنظر گرفتن ضریب حداقل 252 باشد به عبارت دیگر معدل دانش اموز حداقل 14 باشد تا بتواند وارد رشته ی تجربی شود .


دروس رشته تجربی در دوره متوسطه دوم

دروس عمومی و اختصاصی رشته تجربی در پایه دهم و یازدهم و دوازدهم به شرح زیر می باشد . 

معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی در پایه نهم به دهم

چرایی عدم توانستن انتخاب رشته تجربی برای دانش آموزان با معدل بالا

در سال های اخیر بسیاری از دانش آموزان پایه نهم به این مسئله اعتراض داشته اند که با وجود کسب معدل های بالا مانند 17 نتوانسته اند وارد رشته تجربی شوند . این مسئله برمیگردد به میزان سهمیه اختصاص داده شده به هر منطقه . به طور مثال در یک منطقه ظرفیت اختصاص داده شده به رشته تجربی 500 نفر می باشد ولی در یک منطقه دیگر این ظرفیت 100 نفر می باشد . 

اگر این مطلب را دوست داشتی و میخوای به همکلاسی کمک کنی با کلیک بر روی +1 بهش امتیاز بده
لطفا همه فیلد هارا به درستی پر نمایید.
نظر شما در سایت ثبت گردید و پس از تایید قابل مشاهده می باشد.

نظرات کاربران

امتیاز شما به این مطلب :

ملیکا نامدار
30 خرداد 1397

سلام ببخشید میخواستم بدونم که من الان معدل سالیانه خردادم شده ۱۹.۷۱ . و نمره علوم خردادم ۱۶.۵ و ریاضی ۱۸.۵ شدم. سال های قبل پایین ۱۹ این دو درس را نداشتم. الان میخواستم بدونم که آیا رتبه الف تجربی رو میارم؟؟؟؟ خیلی مهمه لطفا بهم جواب بدید شده یه استرس . ممنون میشم زودتر جواب بدید

ملیکا نامدار
30 خرداد 1397

سلام . ببخشید میخواستم بدونم که الان که معدلم سالانه خرداد شده ۱۹.۷۱ با کسب نمره ۱۸.۵ ریاضی و علوم۱۶.۵ ،امتیاز الف تجربی رو میارم؟؟؟ سال های قبل هم نمرات علوم و ریاضی کمتر ار ۱۹ نشدم. لطفا جواب بدید خیلی مهمه واسم . شده یه استرس واسم

pic
سیروان خوان تاراج
30 خرداد 1397

سلام بلی میتونید رشته تجربی رو انتخاب کنید

اکرم
30 خرداد 1397

سلام.من معدل هفتمم شد ۱۹.۷۶ هشتممم۱۹.۹۳ نهمم۱۹.۸۸نمره علومم در هر سه سال بیست بود ولی سال نهمم نمره ریاضیم رو شدم ۱۶.آیا میتونم برم رشته تجربی؟

pic
سیروان خوان تاراج
30 خرداد 1397

سلام بله میتونید رشته تجربی رو انتخاب کنید

Narniya
28 خرداد 1397

ببخشین یکی گفتین که باید نمره علوم 14 باشه این حرفتون واس نمره نهم هستش یا میانگین کل علوم سه ساله هستش دوم اگه تو هفتم علوم 19وریاضی18 توهشتم علوم20وریاضی15 تونهم هم علوم12و ریاضی 13 بشه و معدل کل از 18 بالا باشه میشه تجربی ورداشت؟؟؟؟؟؟؟؟لطفا زود ج بدین ممنون میشم

pic
سیروان خوان تاراج
28 خرداد 1397

سلام نمرات در سه سال هفتم و هشتم و نهم در نظر گرفته می شود و مجموع سه نمره کسب شده در درس ریاضی و علوم تجربی در پایه های هفتم و هشتم و نهم بدون ضریب در خرداد یا شهریور نباید کمتر از 42 باشد و معدل دانش اموز حداقل 14 باشد تا بتواند وارد رشته ی تجربی شود .

mmd_bd_boy
21 خرداد 1397

اگه مثلا نمره علوم یکی خوب باشه ولی ریاضیش 12/75بشه تجربی قبوله یا واسه همون 25/تجربی نمیاره

pic
سیروان خوان تاراج
22 خرداد 1397

سلام مجموع سه نمره کسب شده در درس ریاضی و علوم تجربی در پایه های هفتم و هشتم و نهم بدون ضریب در خرداد یا شهریور نباید کمتر از 42 باشد . مجموع نمرات کسب شده در سال هفتم و هشتم و نهم در دروسی که با رشته ی تجربی مرتبط هستند با درنظر گرفتن ضریب حداقل 252 باشد به عبارت دیگر معدل دانش اموز حداقل 14 باشد تا بتواند وارد رشته ی تجربی شود .

جواد
20 خرداد 1397

نمره معدل باید بالای ۱۴ باشه یا خرداد

محمد
11 خرداد 1397

سلام من در هشتم معدلم ۱۸.۸۰ شد اگر در نهم معدل بالای ۱۹.۵ داشته باشم میتونم وارد رشته ی تجربیات شوم ؟

pic
سیروان خوان تاراج
12 خرداد 1397

جهت ورود به رشته تجربی در صورتی که شرایط زیر را دارا باشید می توانید رشته تجربی را انتخاب کنید . کسب نمره حداقل 14 در درس علوم تجربی و کسب نمره حداقل 13 در درس ریاضی . نمرات دروس علوم تجربی و ریاضی در پایه هفتم و هشتم و نهم با ضریب 3 محاسبه می گردد . مجموع سه نمره کسب شده در درس ریاضی و علوم تجربی در پایه های هفتم و هشتم و نهم بدون ضریب در خرداد یا شهریور نباید کمتر از 42 باشد . مجموع نمرات کسب شده در سال هفتم و هشتم و نهم در دروسی که با رشته ی تجربی مرتبط هستند با درنظر گرفتن ضریب حداقل 252 باشد به عبارت دیگر معدل دانش اموز حداقل 14 باشد تا بتواند وارد رشته ی تجربی شود .

Amir
11 خرداد 1397

اگر من در سال هفتم نمره علوم ۱۴ و در هشتم و نهم ۱۰ و ریاضی در سال هفتم۱۵ در هشتم ۱۳ و در نهم ۱۰ گرفته باشم آیا میتوانم به رشته تجربی برم؟؟؟

pic
سیروان خوان تاراج
12 خرداد 1397

سلام شرایط ورود به رشته تجربی شامل موارد زیر می باشد شرایط نمرات و معدل جهت ورود به رشته تجربی شامل موارد زیر می باشد کسب نمره حداقل 14 در درس علوم تجربی و کسب نمره حداقل 13 در درس ریاضی نمرات دروس علوم تجربی و ریاضی در پایه هفتم و هشتم و نهم با ضریب 3 محاسبه می گردد . مجموع سه نمره کسب شده در درس ریاضی و علوم تجربی در پایه های هفتم و هشتم و نهم بدون ضریب در خرداد یا شهریور نباید کمتر از 42 باشد . مجموع نمرات کسب شده در سال هفتم و هشتم و نهم در دروسی که با رشته ی تجربی مرتبط هستند با درنظر گرفتن ضریب حداقل 252 باشد به عبارت دیگر معدل دانش اموز حداقل 14 باشد تا بتواند وارد رشته ی تجربی شود .

ساسان دادار
18 فروردین 1397

سلام ببخشید من اگر نمره بالا 17/5در هشتم داشته باشم و در نهم معدل بالا 18داشته باشم میتوانم این رشه را بردارم

ali
10 خرداد 1397

بله میتونی

محمد
28 خرداد 1397

ببخشید میشه معدل 18.5 در استان اصفهان شهرستان مبارکه رشته تجربی اورد